خصوصیات روغن آفتابگردان - 8 فایده روغن افتابگردون | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 2 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خصوصیات روغن آفتابگردان - 8 فایده روغن افتابگردون | مجله سلامت یاثار
 • خصوصیات روغن آفتابگردان - 8 فایده روغن افتابگردون | مجله سلامت یاثار


  درمورد خصوصیات دانه آفتابگردان به صورت مفصل صحبت کرده کرده ایم اما مناسبتر است بدانید یکی از مناسبترین مزایای دانه آفتابگردان روغنی است که از آن گرفته میشود در این مقاله با مجله تندرستی همراه شوید تا خصوصیات روغن آفتابگردان را تحقیق کنیم.

  مزایای روغن آفتابگردان در برگیرنده توانایی آن برای خوب شدن تندرستی قلب، زیاد شدن انرژی، تثبیت سیستم ایمنی بدن، خوب شدن تندرستی پوست، جلوگیری از سرطان، کم شدن کلسترول خون،مراقبت از جسم در برابر آسم و کم شدن التهاب است. اگرچه زیادتر مردم در حال حاضر با گل آفتابگردان اشنا هستند اما زیادتر آن ها نمی دانند که این گیاه منشا خیلی مناسبی برای آماده یک روغن سالم گیاهی است که می توان آن را جانشین دیگر روغن های موجود کرد.

  روغن آفتابگردان همواره در بعضی از محصولات آرایشی ویژه نیز مورد مصرف قرار می گیرد. تولیدکننده اصلی این روغن روسیه، اوکراین و آرژانتین است اما زیادتر کشورهای جهان می توانند آن را تولید کنند.

  یکی از علت ها اصلی موجود برایپرورش مقبولیت روغن آفتابگردان، وجود اسیدهای چرب الزامی همانند اولئیک اسید، لینولئیک اسید و دیگر موارد است. ترکیب اسیدهای چرب در جسم برای حفظ تندرستی انسان خیلی الزامی است و روغن آفتابگردان قادراست به حفظ این تعادل در جسم یاری کند.

  افزون بر این، بعضی از این اسیدهای چرب همانند ویتامین E و دیگر مواد آلی، به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و اثر مثبتی بر روی طیف وسیعی از تقویت دارند.  این روغن همینطور چربی چند غیر اشباع زیادتری نسبت به دیگر روغن های گیاهی متداول دارد.

  ۸ فایده روغن آفتابگردان

  این روغن مزایای بیشتری برای جسم دارد. اجازه دهید بعضی از این موارد را با هم مرور کنیم.

  1. روغن آفتابگردان میزان کلسترول خون را پایین می آورد:

  تعادل اسیدهای چرب موجود در روغن آفتابگردان همانند لینولئیک اسید خیلی مناسب است. اگرچه اسید چرب امگا ۶ همواره به عنوان کلسترول بد در دید گرفته می شود اما این گزینه هم در مقادیرمناسب برای جسم الزامی است.

  یافتن تعادل  خوب از کلسترول های مناسب و کلسترول های بد خیلی باارزش است. به علاوه، روغن آفتابگردان شامل اسید چرب اشباع نیست. این موضوع بدین معنی است که مصرف آن قادراست سبب کم شدن کلسترول جسم شود.

  1. روغن آفتابگردان تندرستی قلب را زیاد شدن می دهد:

  روغن آفتابگردان قادراست ریسک دچار به آترواسکلروز که در آن شریان ها مسدود می شود و فشار خون بالا می رود و ریسک حمله و سکته زیاد شدن نمایان می کند را کم شدن می دهد. این روغن در حدمناسب قادراست انتخاب مناسبی برای زیادتر مردمی که به دنبال تندرستی قلب خود هستند باشد.

  1. روغن آفتابگردان سیستم ایمنی بدن:

  روغن آفتابگردان لبریز از ویتامین E است و قادراست به عنوان  یک آنتی اکسیدان در جسم عمل کند. این ماده به طور مستقیم با جلوگیری از مریضی قلبی و تثبیت سیستم ایمنی جسم وابسته است.

  1. خصوصیات روغن آفتابگردان برای پوست:

  همانطور که در قسمت قبلی گفتیم این روغن لبریز از ویتامین E است و قادراست تندرستی پوست را خوب شدن بقسمتد و سبب تولید سلول های تازه شود. این موضوع بدین معنی است که پوست در برابر ضرر خورشید و نیز خراب طبیعی دراثر سن در امان می ماند. آنتی اکسیدان هایی همانند ویتامین E می توانند رادیکال های ازاد را خنثی کنند و مانع از اسیب رساندن این رادیکال ها به سلول های سالم گردند.

  بعد از استفاده این روغن قادراست خوب شدن سریع تر زخم، کم شدن زخم ها و درخشندگی طبیعی پوست را مشاهده کرد. همین امر قادراست علت مناسبی برای مصرف روغن آفتابگردان در محصولات آرایشی باشد.

  فهرست فایده های روغن آفتابگردون

  1. فایده روغن آفتاب گردان برای جلوگیری از سرطان:

   همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم روغن آفتابگردان پربار از آنتی اکسیدان ها و موادی است که هنظیر آنتی اکسیدان عمل می کند. ویتامین E  که گروهی از مواد به نام توکوفرول ها را در خود دارد ، آنتی اکسیدان قدرتمندی است که قادراست رادیکال های ازاد را قبل از تبدیل سلول های سالم به سلول های سرطانی، از بین ببرد.  به طور ویژه، روغن آفتابگردان به جلوگیری از سرطان روده بزرگ وابسته است اما تحقیقات بر روی اثر این روغن بر روی گونه های دیگر سرطان دنباله دارد.

  1. خصوصیات ضدالتهابی روغن آفتابگردان

  همانطور که می دانید آسم میلیون ها نفر از مردم سرتاسر جهان را تحت اثر خود قرار گرفته است. این مریضی قادراست از خفیف تا تهدیدکننده زندگی متغیر باشد. روغن آفتابگردان با کم شدن میزان و شدن حملات آسم مرتبط  است زیرا خصوصیات ضد التهابی دارد.

  1. روفن آفتابگردان شدت آرتروز را کم شدن می دهد:

   روغن آفتابگردان افزون بر آسم قادراست شدت مریضی آرتروز را نیز کم شدن دهد

  1. از بروز عفونت جلوگیری می کند:

   روغن آفتابگردان به نوزادان پیشنهاد می شود زیرا  قادراست از آن ها در برابر عفونتمراقبت کند به ویژه وقتی که نارس به دنیا می ایند و آماده دچار به عفونت هستند. همین برتری را می توان در بزرگسالان نیز بیان کرد.


  پیامد احتمالی روغن آفتابگردان:

  اگرچه اسیدهای چرب موجود در این روغن برای ما  و رژیم خوراکی مان ارزش دارد اما روغن آفتابگردان دارای محتوای بالایی از اسید چرب امگا ۶ است. این موضوع قادراست برای مردمی که در حال حاضر چاق هستند یا مریضی قلبی دارند بی قرار کننده باشد.

  اگر این روغن بیش از اندازه مورد مصرف قرار گیرد  قادراست به عدم تعادل اسیدهای چرب در جسم منجر شود و همین امر پرمخاطره است. تا وقتی که میزان روغن استفادهی را تحقیق می نمایید، مصرف این روغن در رژیم خوراکی اثربخش و سودمند خواهد بود.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خصوصیات روغن آفتابگردان - 8 فایده روغن افتابگردون | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 38
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه