خصوصیات روغن سبوس برنج - فایده ها و پیامد روغن سبوب برنج | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 5 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خصوصیات روغن سبوس برنج - فایده ها و پیامد روغن سبوب برنج | مجله سلامت یاثار
 • خصوصیات روغن سبوس برنج - فایده ها و پیامد روغن سبوب برنج | مجله سلامت یاثار


  روغن سبوس برنج یکی از روغن های دوست داشتنی در کل دنیا محسوب می‌ شود و عموما برای پخت ‌و پز، مواظبت از پوست،پرورش مو و… به کار می ‌رود.

  با این حال، در حالی که بعضی از مردم به دلیل مزه خنثی، تطبیق پذیری و نقطه دود بالا طرفدار این روغن هستند، بعضی دیگر ادعا می ‌کنند که، خیلی فرآوری شده و کاملا ناسالم است.

  روغن سبوس برنج برای شما مناسب است یا بد؟ آیاروغن سبوس برنج برای پوست مناسب است؟ و خاصیت ها تندرستی روغن سبوس برنج چیست؟ بیایید نگاهی به چیزی که شما احتیاج دارید در مورد این جزء بحث ‌برانگیز بدانید، بیندازیم.

  روغن سبوس برنج چیست؟

  روغن سبوس برنج گونهی روغن است که از لایه خارجی برنج آماده می‌ شود. فرآیند استخراج شامل برداشتن روغن از سبوس و ریشه و سپس پالایش مایع باقیمانده است.

  این گونه روغن به دلیل مزه ملایم و نقطه دود بالا که آن را برای مصرف در روش‌ های پخت با حرارت بالا نظیر سرخ کردن خوب می‌ سازد، معروف است.

  هم چنین گاهی اوقات به دلیل توانایی آن برای تثبیتپرورش مو و پشتیبانی از رطوبت پوست، به محصولات طبیعی مواظبت از پوست و مو اضافه می ‌شود. اگرچه در سراسر دنیا مورد مصرف قرار می ‌گیرد، اما مصرف آن در خوراکی ها در مناطقی نظیر چین، ژاپن و هند شایع است.

  ۶ فایده روغن سبوس برنج:

  • دارای نقطه دود بالا است.
  • ارگانیک و بدون هیچ تغییر ساختاری است
  • منشا مناسبی از چربی های تک غیر اشباع است
  • تندرستی پوست را خوب شدن می‌ قسمتد
  • ازپرورش مو پشتیبانی می کند
  • میزان کلسترول را کم شدن می دهد

  حال اجازه دهید فایده های روغن سبوس برنج را به صورت مفصل تر تحقیق کنیم:

  1. نقطه دود بالایی دارد

  یکی از خاصیت ها عالی این روغن، نقطه بالای دود آن است که به مقدار قابل توجهی بالاتر از دیگر روغن های پخت و پز در ۴۹۰ درجه فارنهایت است. انتخاب یک روغن با یک نقطه دود بالا برای روش‌ های پخت ‌و پز با حرارت بالا باارزش است چون از تجزیه اسیدهای چرب پیشگیری می‌ کند. همینطور از تشکیل رادیکال‌ های آزاد که موادی زیان آور هستند و سبب ضرر اکسیداتیو به سلول ‌ها و یاری به مریضی‌ های مزمن می‌ شوند،مراقبت می‌ کند.

  1. طبیعتا غیر اصلاح‌ شده ژنتیکی است

  روغن گیاهی نظیر روغن کانولا، روغن سویا و روغن ذرت اکثر از گیاهان اصلاح‌ شده ژنتیکی مشتق می ‌شوند. خیلیی از مردم استفاده ارگانیسم‌ های اصلاح‌ شده ژنتیکی را به دلیل بی قراری‌ های مربوط به آلرژی‌ ها و مقاومت آنتی بیوتیکی و نیز دیگر ریسکات بالقوه تندرستی وابسته با استفاده اصلاح ‌شده ژنتیکی، ممحدوده می‌ کنند. با این حال، به این علت که روغن سبوس برنج به طور طبیعی ارگانیک و بدون اصلاح ژنتیکی است، می ‌تواند مسائل تندرستی وابسته با ارگانیسم ‌های اصلاح‌ شده را به حداقل برساند.

  1. منشا مناسبی از چربی های غیر اشباع است

  آیا روغن سبوس برنج سالم است؟ این روغن یک منشا بزرگ از چربی‌های تک غیر اشباعی است که گونهی چربی سالم هستند که امکان پذیر است در برابر مریضی ‌های قلبی سودمند باشند.

  افزون بر این، تحقیقات نشان می ‌دهند که چربی‌ های تک غیر اشباعی امکان پذیر است اثر مثبتی بر دیگر جنبه ‌های تندرستی، از جمله سطوح فشار خون و متابولیسم کربوهیدرات‌ نیز داشته باشند.

  هر قاشق سوپ خوری روغن سبوس برنج شامل محدوده ۱۴ گرم چربی است که ۵ گرم آن اسیدهای چرب غیر اشباع‌ هستند.

  1. تندرستی پوست را خوب شدن می قسمتد

  افزون بر زیاد شدن تندرستی داخلی، خیلیی از مردم برای زیاد شدن هیدراتاسیون پوست و کم شدن نشانه ها پیری از روغن سبوس برنج مصرف می کنند.

  خاصیت ها روغن سبوس برنج برای پوست تا حد بیشتری به دلیل محتوای اسیدهای چرب و ویتامین E است که آنتی ‌اکسیدانی است که بهمراقبت از پوست در برابر ضرر یاری می ‌کند و مانع تشکیل رادیکال ‌های آزاد زیان آور می ‌شود. به همین علت، روغن اکثر به سرم های پوست، صابون ها و کرم ها اضافه می شود تا پوست سالم و صاف نگه داشته شود.

  1. ازپرورش مو پشتیبانی می کند

  به لطف محتویات چربی ‌های سالم، یکی از مناسبترین خاصیت ها روغن سبوس برنج، توانایی آن برای پشتیبانی ازپرورش مو و حفظ تندرستی مو است. به طور ویژه، این یک منشا عالی ویتامین E است که مطالعات نشان دادهپرورش مو را برای مردمی که از ریزش مو رنج می ‌برند زیاد شدن می ‌دهد.

  همینطور این روغن سودمند، شامل اسیدهای چرب امگا ۶ است که قادراست با زیاد شدن تولید فولیکول سبب زیاد شدنپرورش مو شود.

  همینطور بخوانید: مناسبترین گیاهان دارویی برای زیاد شدنپرورش مو
  1. میزان کلسترول را کم شدن می دهد

  تحقیقات دلگرمیقسمت نشان داده است که روغن سبوس برنج قادراست میزان کلسترول را برای پشتیبانی از تندرستی قلب کم شدن دهد. در واقع، تحقیق ۲۰۱۶ منتشر شده در تحقیقات هورمون و متابولیک گزارش داد استفاده روغن سبب کم شدن کلسترول کلی جسم و کلسترول LDL می شود. نه تنها این، بلکه کلسترول HDL را نیز زیاد شدن می ‌دهد، اگرچه این تاثیر فقط در آقایان قابل توجه بود.

  پیامد جانبی روغن سبوس برنج چیست؟

  اگرچه خاصیت ها متعددی برای روغن سبوس برنج وجود دارد، اما این روغن سودمند دارای پیامد جانبی هم می باشد.

  روغن سبوس برنج نظیر خیلیی از روغن های گیاهی نظیر روغن هسته انگور و کلزا خیلی پردازش شده و تصفیه شده است.

  مطالعات نشان می‌دهد که استفاده منظم خوراکی های استثنائی پردازش شده نظیر روغن سبوس برنج، امکان پذیر است با ریسک بالای گونه های ویژهی از سرطان ‌ها از جمله سرطان سینه همراه باشد.

  براساس مطالعه‌ ای که در سال ۲۰۱۹ در دکتری داخلی JAMA انجام شد، زیاد شدن ۱۰ درصدی استفاده خوراکی های دارای فرآوری بیش از اندازه، با زیاد شدن ۱۴ درصدی مرگ و میر در میان بزرگسالان میانسال وابسته بود.

  افزون بر این، خیلیی از مردم تعجب می ‌کنند که آیا واقعا روغن سبوس برنج شامل امگا ۶ بیشتری است؟ در حالی که این روغن شامل مقادیر بیشتر چربی‌ های تک اشباع ‌نشده و اسیدهای چرب امگا ۹ است، همینطور در اسیدهای امگا ۶ نیز بالا است. مصرف مقادیر اضافی امگا ۶ می ‌تواند منجر به التهاب شود که این می ‌تواند به مریضی‌ های مزمن نظیر مریضی قلبی و سرطان یاری کند.

  روغن سبوس برنج را از کجا نمایان کنیم و چگونه از آن مصرف کنیم؟

  این روغن قادراست به طور متداول در کنار دیگر روغن های پخت و پز در بیشتر فروشگاه های عمده و همینطور خرده فروشان آنلاین یافت شود. محصولاتی نظیر صابون روغن سبوس برنج نیز در خیلیی از فروشگاه ها نیز در دسترس هستند.

  مناسبتر است از روغن سبوس برنج برای شیوه ‌های پخت ‌و پز با حرارت بالا نظیر کباب کردن و سرخ کردن که در آن گونه های دیگر روغن خوب نیستند مصرف شود. با این حال، به دلیل داشته باشید که روغن سبوس برنج بایست با گونه های دیگر چربی‌ های سالم از جمله روغن نارگیل و روغن زیتون بکر در رژیم خوراکی خود جفت شوند.

  شما هم چنین می ‌توانید از روغن سبوس برنج برای مو مصرف نمایید و یک الی دو بار در هفته روی پوست سر ماساژ دهید. به طور متناوب،تلاش نمایید چند قطره از آن را به شامپو خود اضافه کرده و یا آن را در یک ماسک صورت خانگی بریزید تا از ویژگی‌ های آرامش‌ قسمت آن برای پوست مصرف کنی و لذت ببرید.

  گزینه‌ های جایگزین

  گرچه هر از چند گاهی روغن سبوس برنج برای پخت و پز خوب است اما خیلی تصفیه‌ شده و پر از اسیدهای چرب امگا ۶ است، درنتیجه نبایست در رژیم خوراکی هر روزه شما به عنوان یک ماده اصلی در دید گرفته شود.

  بعضی گزینه ‌ها وجود دارد که می ‌توانید به راحتی در دستور آشپزی مورد دید خود جانشین روغن سبوس برنج نمایید. برای مثال روغن نارگیل برای پخت ‌و پز با حرارت بالا عالی است. بزرگ ‌ترین فرق بین روغن سبوس برنج در برابر روغن نارگیل میزان چربی است، در حالی که روغن سبوس برنج از ترکیبی از چربی‌ های تک و اشباع‌ نشده تشکیل شده‌ است، روغن نارگیل عمدتا دارای چربی اشباع ‌شده است.

  روغن زیتون یک گزینه دیگر است که به راحتی می ‌تواند به عنوان یک جزء در سالاد و یا به عنوان یک روغن غذا برای سبزیجات پخته ‌شده جانشین روغن سبوس برنج شود. روغن زیتون نقطه دود پایینی دارد اما پربار از آنتی ‌اکسیدان‌ است و غلظت بالاتری از چربی‌ های تک اشباعی مناسب و سالم دارد.

  کره‌ی گاوهای علف ‌خوار جانشین ساده دیگری است که به طور ویژه در محصولات پخته نظیر کیک، پنکیک و دسر به کار می روند. افزون بر دارا بودن نقطه دود بالا نسبت به روغن سبوس برنج، هر دو نیز دارای تری گلیسیرید و بوتیرات ( اسید چرب کوتاه زنجیره ای که تاثیرات ضد التهابی دارد) هستند.

  هشدارها

  بعید به دید می رسد که مصرف کم از روغن سبوس ارگانیک، اثر منفی روی تندرستی کلی داشته باشد. با این حال، نبایست در رژیم خوراکی شما یک ماده اصلی باشد و بایست با میزان بیشتری از چربی‌ های سالم نظیر روغن نارگیل و روغن زیتون جفت شود.

  برای مردم مبتلا به مریضی سلیاک یا حساسیت به گلوتن، یک سوال باارزش در دید گرفته‌ شده این است: آیا سبوس برنج فاقد گلوتن است؟ اگر چه روغن سبوس برنج همواره شامل گلوتن نیست، اما اگر به دنبال رژیم بدون گلوتن هستید، باارزش است محصولات بدون گلوتن که می ‌تواند از آلودگی متقابل بالقوه پیشگیری کند را انتخاب نمایید.

  افزون بر این، هر چند غیر متداول، بعضی مردم امکان پذیر است نسبت به این روغن حساسیت داشته باشند. اگر پس از استفاده روغن نشانه ها آلرژی خوراکی نظیر خارش و یا تورم را تجربه می‌ نمایید، به شتاب مصرف خود را متوقف کرده و با دکتر خود مشورت نمایید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خصوصیات روغن سبوس برنج - فایده ها و پیامد روغن سبوب برنج | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 63
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه