دلیل درد شکم چیست؟ 10 علت شکم درد و معالجه آن | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • دلیل درد شکم چیست؟ 10 علت شکم درد و معالجه آن | مجله سلامت یاثار
 • دلیل درد شکم چیست؟ 10 علت شکم درد و معالجه آن | مجله سلامت یاثار


  تقریبا هر شخصی ناراحتی‌های معده و دل درد را در یک نقطه تجربه می‌کند. اما در واقع، هر عضو از شکم قادراست سبب ایجاد این دردها شود.

  مسائل مربوط به شکم قادراست کوتاه مدت بوده و گذارا باشد یا اینکه تنها بعد از میل کردن خوراکی خود را نشان دهد. دکتران می‌توانند آزمایش‌هایی را برای ممحدوده کردن علت ها ایجاد این شکم درد انجام دهند.

  1. سنگ کیسه صفرا:

  سنگ‌های کیسه صفرا سنگی است که در کیسه صفرا یافت می‌شود. کیسه صفرا یک کیسه کوچک می‌باشد که در زیر کبد آویزان است و در صورت احتیاج صفرا را در زمان ها مورد احتیاج برای هضم چربی خالی می‌کند. این سنگ‌ها قادراست سبب التهاب گردد و مجرای داخل روده را مسدود سازد. این امر نیز سبب ایجاد درد خواهد شد.

  دردهای وابسته با سنگ کیسه صفرا سبب ضربه زدن به سمت راست بخش فوقانی شکم، به ویژه پس از استفاده نوبت‌های خوراکی چرب می‌شود. چنین خوراکی هایی سبب برانگیختن انقباض کیسه صفرا می‌گردد. اگر کیسه صفرا ملتهب شود، هر انقباضی تثبیت شده و در نهایت سبب ایجاد درد خواهد شد.

  1. پانکراتیت:

  التهاب پانکراس سبب ایجاد سوزش و درد در بخش فوقانی یا وسط شکم می‌شود. بعضی از مردم حتی دردهای شدیدی دارند که به کمر آن‌ها نیز کشیده می‌شود. شما امکان پذیر است به جلو خم شوید یا به پشت دراز بکشید تا دردتان کمتر شود.

  این موارد نیز امکان پذیر است به یک درد مبهم، تهوع و استفراغ منجر شود و اندکی از درد شما بکاهد. استفاده الکل بیشتر قادراست سبب بیشتر شدن این نوع دردها شود. در اینگونه موارد اکثر شخص احتیاج به بستری شدن خواهد داشت.

  1. مریضی رفلاکس معده:

  مریضی رفلاکس معده یا همان GRED قادراست سبب ایجاد درد در بخش فوقانی معده و قفسه سینه پایین شود. این گونه دردها با نام مستعار سوزش سر دل نیز شناخته شده‌اند. علت ایجاد این مسئله چیست؟؟ دریچه‌ای که معده را از مری جدا می‌کند، ضعیف است و اجازه می‌دهد خوراکی و اسید داخل معده به سمت بالا بروند.

  استفاده میزان بیشتر خوراکی یا انتخاب گونه ناخوب از آن (به عنوان مثال چرب بودن) قادراست این تقویت را بدتر کند. کم شدن وزن، دقت در استفاده خوراکی و داروهایی همانند آنتی اسیدها ، مسدود کننده‌های H2، و مهار کننده‌های پمپ پروتون، همینطور قادراست یاری کند.

  1. عدم تحمل لاکتوز:

  میلیون‌ها نفر در سراسر جهان امکان پذیر است به مریضی عدم تحمل لاکتوز مبتلا باشند. در حقیقت، در بعضی از نواحی جهان، تعداد مردمی که به مریضی عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند امکان پذیر است از مردمی که می‌توانند لاکتوز را هضم کنند، زیادتر باشد. لاکتوز قندی است که در شیر و محصولات ساخته شده از شیر یافت می‌شود.

  این گونه عدم تحمل سبب ایجاد درد خفیف شکم، نفخ ، اسهال ، آروغ زدن ، گاز و سوء هاضمه خواهد شد. شاید بتوان گفت مناسبترین روش برای معالجه این مریضی، استفاده نکردن محصولات لبنی همانند شیر یا پنیر باشد.

  1. پیامد جانبی داروهای استفادهی:

  هیچ دارویی بدون پیامد نیست و بعضی از زمان ها این پیامد امکان پذیر است سبب ایجاد درد شکم گردد. یک گروه دارویی رایج به بیس فسفونات‌ها که به طور عمده برای جلوگیری و معالجه پوکی استخوان به کار می‌رود، قادراست سبب ایجاد تورم و درد در بخش‌های پایینی مری شود.

  داروهای درد شناخته شده با عنوان NSAID ( داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی) همانند ایبوپروفن و آسپرین نیز قادراست سبب ایجاد تورم در معده شود و حتی منجر به ایجاد زخم گردد.

  1. دیورتیکولیت:

  دیورتیکولیت التهاب دیورتیکول یا کیسه‌هایی است که در دیواره روده و همواره روده بزرگ تشکیل می‌شود. این موارد شبیه سوراخ‌هایی در دیواره روده بزرگ هستند که تمایل به التهاب یا مسدود شدن توسط مدفوع یا دیگر مواد خارجی دارند.

  علامت‌ها و نشانه ها این مریضی قادراست شامل گرفتگی در بخش تحتانی شکم باشد که امکان پذیر است در تاثیر جواب به آنتی بیوتیک‌ها ایجاد گردد. یک رژیم خوراکی پرفیبر قادراست در اینگونه موارد سودمند باشد.

  در بعضی از موارد حاد، این مریضی امکان پذیر است سبب ایجاد آبسه، خونریزی و حتی سوراخ شودو بنابراین درد شدیدی را به همراه داشته باشد. در اینگونه موارد شخص احتیاج به جراحی و بستری شدن در بیمارستان دارد.

  1. عدم تحمل گلوتن:

  بعضی از مردم به گلوتن بازتاب مناسبی ندارند. گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و گندم سیاه یافت می‌شود. وضعیت خیلی شدید و حاد عدم تحمل گلوتن مریضی به نام سلیاک است. گلوتن سبب ایجاد اسیب به روده کوچک می‌شود. درنتیجه روده بزرگ به طور طبیعی کار نمی‌کند و نقادراست مواد غذایی مورد احتیاج جسم را جذب نماید.

  کارشناسان و بیماران در مورد عدم تحمل گلوتن و مریضی سلیاک زیادتر آگاه شده‌اند. این گونه مریضی امکان پذیر است سبب ایجاد نفخ، گاز، درد خفیف تا شدید و خستگی در جسم گردد. عدم توانایی روده برای جذب مواد غذایی امکان پذیر است منجر به اسهال مزمن، کم شدن وزن و حتی سوء غذا شود.

  همینطور بخوانید : خوراکی های بدون گلوتن
  1. اندومتریوز:

  اندومتریوز تنها خانم ها را تحت اثر قرار می‌دهد. این تقویت وقتی اتفاق می‌افتد که سلول‌های دیواره‌ی رحم گریز می‌کنند و در قسمت‌های دیگر جسم آغاز بهپرورش می نمایند. این بخش‌ها همواره در جایی از لگن است. درد، خونریزی نامنظم و ناباروری امکان پذیر است نتیجه این مریضی باشد.

  تشخیص اندومتریوز خیلی سخت است و اکثر احتیاج به ارجاع به یک کارشناس خانم ها و یک سونوگرافی لگن خواهد بود. اگر اندومتریوز به یک منطقه کوچک ممحدوده شود ، جراحی امکان پذیر است یاری کند. در غیر این صورت آن را با داروهای درد و هورمون معالجه ای معالجه می‌کنند.

  1. مسائل تیروئید:

  هرچند غده تیروئید در گردن قرار گرفته است اما قادراست سبب ایجاد مسائل در بخش‌های پایینی جسم شود. همانطور که می دانید، غده تیروئید سبب مرتب کردن عملکردهای متفاوتی در جسم می‌شود و سیستم گوارشی یکی از این سیستم‌هاست.

  اگر غده تیروئید شما، هورمون بیشتری تولید کند(سختکوشی تیروئید)، سبب سرعت قسمتیدن به فرآیند هضم مواد شده و در نهایت منجربه اسهال و گرفتگی عضلات شکم خواهد شد. از سوی دیگر، یک تیروئید کم کار ، سبب کند شدن کارهای سیستم گوارشی شده و در نهایت منجر به ایجاد درد ، یبوست و گاز می‌شود.

  1. انگل:

  هیچ کس دوست ندارد تصور کند که درد شکم به دلیل وجود انگل یا دیگر موجودات است اما این موضوع اتفاق می افتد. گونه های متفاوتی از انگل‌ها وجود دارد اما شاید رایج ترین آن ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم است که در تاثیر شنا در استخرها و دریاچه‌های آلوده و همینطور آشامیدن آب آلوده به شخص منتقل خواهد شد.

  یک تک یاخته کوچک سبب ایجاد درد، اسهال و وضعیت تهوع در شخص می‌شود و امکان پذیر است دو الی ده روز بعد از قرار گرفتن دربرابر محیط‌های آلوده ( برای کریپتو) یا یک الی سه هفته (برای ژیاردا) خود را مشخص کند. گونه های دیگر انگل امکان پذیر است از طریق خوراکی هایی که به مناسبی پخته نشده یا خوراکی های آلوده منتقل گردد.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب دلیل درد شکم چیست؟ 10 علت شکم درد و معالجه آن | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 80
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه