هیپر فسفاتمی چیست؟ معالجه فسفات بالای خون | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 5 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • هیپر فسفاتمی چیست؟ معالجه فسفات بالای خون | مجله سلامت یاثار
 • هیپر فسفاتمی چیست؟ معالجه فسفات بالای خون | مجله سلامت یاثار


  میزان بیشتر فسفات در خون هیپر فسفاتمی ندلگرمیه می شود. رایج ترین دلیل هیپر فسفاتمی مریضی های کلیوی هستند، اما مریضی های دیگر نیز سبب می شوند فسفات از وضعیت تعادل خارج شود.

  فسفات یک ماده شیمیایی است که در جسم یافت می شود. این ماده شامل ماده معدنی فسفر است که به طور طبیعی در خیلیی از خوراکی ها وجود دارد. فسفر بهپرورش استخوان ها و دندان ها یاری می کند و به تبدیل موادخوراکی به انرژی مورد احتیاج جسم نیز یاری می کند.

  کلیه ها به طور طبیعی میزان فسفات را کنترل می کنند. اما اگر کلیه ها به درستی عمل نکنند، نمی توانند فسفات اضافی را از بین ببرند و این امر منجر به زیاد شدن فسفات در جسم می شود.

  معالجه هیپر فسفاتمی به مریضی که سبب زیاد شدن فسفات شده است ارتباط دارد. برای مردم مبتلا به مریضی کلیوی، ترکیبی از رژیم خوراکی و داروها میزان فسفات را تحت کنترل نگه می دارد.

  علامت های هیپر فسفاتمی:

  هیپر فسفاتمی همواره نشانه ها ظاهری ندارد. زیادتر اوقات ابتدا نشانه ها مریضی زمینه که سبب زیاد شدن میزان فسفات می شود، نظیر دیابت کنترل نشده، دیده می شود.

  اگر میزان فسفات در خون بیش از اندازه بالا باشد، منجر به آشفتگیات معدنی و استخوان و کلسیفیکاسیون می شود.

  آشفتگیات معدنی و استخوانی

  استخوان ها برای بازسازی،پرورش و مقاومت احتیاج به مواد معدنی و هورمون ها دارند. کلیه ها میزان فسفر و کلسیم را در خونمناسب می کنند. اگر این مواد خارج از تعادل باشند، سبب خروج کلسیم از استخوان و تضعیف آن ها می شوند.

  از آنجایی که کلیه ها تعادل مواد معدنی و دیگر مواد شیمیایی را کنترل می کنند، مریضی مزمن کلیه قادراست سبب ایجاد مریضی های معدنی و استخوانی شود. کسانی که نارسایی کلیه دارند و دیالیز می شوند زیادتر دربرابر ریسک هستند.

  این مسئله امکان پذیر است سال ها طول بکشد و اکثر نشانه های نشان ندهد. اما، با ضعیف شدن استخوان ها، امکان پذیر است شخص احساس درد در استخوان ها یا مفاصل داشته باشد.

  اگر این اتفاق در بچه ها مبتلا به مریضی کلیوی رخ دهد، خیلی جدی تر است زیرا استخوان های آنان هنوز در حالپرورش می باشد. بچه ها مبتلا به مریضی معدنی و استخوانی امکان پذیر است به صورت کاملپرورش قدی نداشته باشند. استخوان های پاهای آن ها امکان پذیر است به سمت داخل یا خارج خم شود، که گاهی اوقات به عنوان نرمی استخوان مربوط به کلیه شناخته می شود.

  کلسیفیکاسیون:

  کلسیفیکاسیون وقتی اتفاق می افتد که کلسیم در هیکل ها یا بافت های جسم رسوب می کند. این مریضی قادراست رگ ها و شریان ها را تحت اثر قرار دهد و به عنوان کلسیفیکاسیون عروقی معروف است. این مریضی خیلی جدی است زیرا قلب بایست سخت تر کار کند تا خون به کل جسم پمپاژ کند. کلسیفیکاسیون قادراست دیالیز را سختتر کند.

  میزان بیشتر فسفر و کلسیم در خون سبب خارش پوست و قرمزی چشم ها می شود.

  علت بروز مریضی هیپرفسفاتمی چیست؟

  تشخیص هیپر فسفاتمی:

  اگر کسی نشانه ها هیپر فسفاتمی یا مریضی وابسته با این مریضی داشته باشد، بایست به دکتر رجوع کند. دکتر در مورد سابقه دکتری سوال میکند، در خصوص نشانه ها بحث می کند، معاینه فیزیکی انجام می دهد، و گاهی اوقات آزمایش فسفات پیشنهاد می کند.

  تست ها جملهند از:

  • اندازه گیری میزان فسفات در بخش مایع خون، به نام پلاسما. دکتر یک سوزن را وارد رگ بازو می کند و نمونه کوچکی از خون برای آزمایش در آزمایشگاه می گیرد.
  • نمونه ادرار. شخص بایست تمام ادرار خود را در دوره ای تعیین شده، که همواره ۲۴ ساعت است، جمع آوری کند.
  • اگر شخص نشانه ها مریضی معدنی و استخوانی داشته باشد، اشعه ایکس امکان پذیر است مورد احتیاج باشد. اشعه ایکس رسوب کلسیم را در هیکل یا رگ ها نشان می دهد و هر نوع ضعفی یا تغییر در ساختار استخوان شخص را نشان میدهد.

  به طور متداول، مردم مبتلا به نارسایی کلیه بایست به صورت منظم میزان فسفات خود را تحقیق کنند. همواره هیپر فسفاتمی طی چکاپ های متداول یافت می شود.

  راههای معالجه مریضی هیپرفسفاتمی

  معالجه فسفات بالای خون (هیپرفسفاتمی) چیست؟

  داروها یا مکمل های شامل کلسیم امکان پذیر است برای معالجه و جلوگیری از هیپرفسفاتمی پیشنهاد شود.

  معالجه هیپرفسفاتمی به دلایل زیر ارتباط دارد:

  • اگر شخص دارای دیابت غیر کنترل شده باشد، بایست مریضی با رژیم خوراکی، ورزش و داروهایی که انسولین ندلگرمیه می شود، تحت کنترل قرار گیرد.
  • شخص مبتلا به آشفتگی هورمون هیپوپاراتیروئید امکان پذیر است احتیاج به مکمل داشته باشد. این مکمل سبب می شود میزان کلسیم و فسفات در خون به وضعیت طبیعی برسد. رژیم خوراکی شامل کلسیم بیشتر و کم فسفر قادراست به پایداری میزان یاری کند.
  • زمانی که مریضی کلیه سبب هیپر فسفاتمی می شود، ترکیبی از تغییرات رژیم خوراکی و داروها همواره برای معالجه آن مصرف می شود. هدف اصلی پیشگیری از ضرر زیادتر به استخوان است.
  • یک فسفات دهنده یک داروی شامل کلسیم است. زمانی که این دارو با خوراکی استفاده می شود، میزان فسفری که جسم از مواد خوراکی جذب می کند را کنترل می کند.
  • مردمی که نارسایی کلیه دارند اکثر احتیاج به دیالیز دارند. این روند برای تمیز کردن مواد مضر خون و حذف مایع اضافی است زیرا کلیه قادر به انجام این کار نیست. دیالیز کلیه همینطور میزانی از فسفات را از خون حذف می کند.

  جلوگیری از هیپرفسفاتمی:

  راه اصلی پیشگیری از هیپر فسفاتمی، کنترل میزان فسفات و کلسیم در جسم است. این کار همواره با میل کردن خوراکی های ویژه و پرهیز از دیگر خوراکی ها انجام می شود.

  خوراکی های فرآوری شده اکثر شامل فسفر به عنوان نگهدارنده هستند؛ این مواد دارای مواد تشکیل دهنده ای هستند که با PHOS نشان داده می شوند. شخص مبتلا به مریضی زمینه وابسته با هیپر فسفاتمی امکان پذیر است از این خوراکی ها پرهیز کند.

  بعضی از خوراکی های طبیعی نظیر نخود فرنگی، شیر و کره بادام زمینی نیز شامل مقادیر بیشتری فسفر است.

  برای مردم مبتلا به مریضی کلیوی، رژیم خوراکی با میزان خوب مواد معدنی، قسمت باارزشی از مدیریت مریضی است. این کار همواره پیچیده است و یک کارشناس غذا قادراست به شما توضیح دهد چه خوراکی هایی می توانید میل کنید و از چه خوراکی هایی بایست بپرهیزید.

  سخن نهایی:

  اگر کلیه ها به طور طبیعی کار می کنند و میزان خوبی از هورمون ها را تولید می کنند، جسم به طور طبیعی میزان فسفات را در خونمناسب می کند. اگر این اتفاق نیفتد، میزان فسفات بایست به صورت غیرطبیعی با مصرف رژیم خوراکی و دارو مرتب کردن شود.

  هیپرفسفاتمی قادراست استخوان ها را تضعیف کند و سبب ضرر به رگ ها، بافت ها و هیکل های جسم می شود. مردم مبتلا به مریضی کلیوی بایست به رژیم خوراکی خود توجه کنند تا فسفات در میزان ایمنی بماند و بتوانند به کنترل مریضی بپردازند.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب هیپر فسفاتمی چیست؟ معالجه فسفات بالای خون | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 41
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه