تمام چیز درباره یبوست و معالجه آن | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 1 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • تمام چیز درباره یبوست و معالجه آن | مجله سلامت یاثار
 • تمام چیز درباره یبوست و معالجه آن | مجله سلامت یاثار


  یبوست یک مریضی دستگاه گوارش است. مردمی که با این مریضی دست و پنجه نرم می‌کنند همواره در دفع مدفوع خود مسئله دارند. در زیادتر موارد این موضوع به دلیل جذب بیش از اندازه آب موجود در مواد خوراکی در روده رخ می‌دهد.

  هرچقدر حرکت مواد خوراکی در دستگاه گوارش کندتر باشد، آبی که در روده بزرگ از مواد خوراکی گرفته می‌شود زیادتر خواهد بود. بنابراین،مدفوع خشک شده و دفع آن خیلی سخت خواهد شد.

  در بعضی از موارد امکان پذیر است نشانه ها انسداد روده دیده شود. وقتی که یبوست خیلی حاد گردد و یبوست مانع از عبور مدفوع و گاز شود تقویتی به نام obstipation رخ می‌دهد.

  دلایل یبوست:

  یبوست وقتی رخ می‌دهد که روده بزرگ آب بیشتری جذب می‌کند یا عضلات موجود در روده خیلی آهسته منقبض می‌شود. در این تقویت مدفوع به آهستگی حرکت می‌کند و آب بیشتری از دست می دهد. اجازه دهید نگاهی به رایج ترین دلایل ایجاد یبوست بیندازیم:

  1. فقدان فیبر در رژیم خوراکی:

  مردمی که در رژیم خوراکی خود مقادیر مناسبی از فیبر را دارند کمتر به یبوست مبتلا خواهند شد. خوراکی هایی که فیبر کمتری دارند امکان پذیر است چربی بالایی داشته باشند. اگر از این خوراکی ها مصرف می‌نمایید مطمئن شوید که در رژیم خوراکی خود استفاده به اندازه از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را می‌گنجانید.

  این مواد لبریز از فیبر هستند. دو گونه فیبر وجود دارد. فیبر محلول و فیبر نامحلول. فیبر محلول در آب حل می‌شود در حالیکه فیبر نامحلول اینگونه نیست. فیبر را نمی‌توان هضم کرد. با اینحال فیبر محلول به زمان عبور از دستگاه گوارش تبدیل می‌شود.

  فیبر محلول آب را به خود جذب می‌کند و وضعیت ژلاتینی به خود می‌گیرد. فیبر نامحلول بدون اینکه تغییری در فرم و شکلش ایجاد شود از دستگاه گوارش عبور خواهد کرد. مصرف فیبر قادراست اجابت مزاج را راحت‌تر کند و از بروز یبوست پیشگیری نماید.

  مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که فیبر برای معالجه یبوست بیشتر سودمند نیست اما در جلوگیری از یبوست اثر عمده ای دارد.

  همینطور بخوانید: خصوصیات فیبر در رژیم خوراکی
  1. فعالیت‌های فیزیکی:

  یبوست وقتی رخ می‌دهد که شخص از لحاظ فیزیکی غیر فعال باشد. این موضوع زیادتر در مردم کهنسال دیده می‌شود. تمام مردم به مناسبی می‌دانند که اگر مدت وقت زیاد در تخت دراز بکشند ریسک دچار به یبوست زیاد شدن نمایان می کند. کارشناسان در مورد دلایل این موضوع بیشتر مطمئن نیستند.

  بعضی از ان‌ها باور دارند که فعالیت‌های فیزیکی، متابولیسم جسم را در میزان بالایی نگه می‌دارد و سبب می‌شود تمام چیز در جسم به شتاب رخ دهد. مردم کهنسال در مقایسه با مردم جوان زندگی فعالی ندارند و به همین خاطر زیادتر دربرابر دچار به یبوست هستند.

  مردمی که از دید فیزیکی فعال اند کمتر به یبوست گرفتار خواهند شد.

  درباره یبوست

  1. استفاده بعضی از داروها:

  استفاده بعضی از داروها نیز قادراست یبوست را بیشتر شدن کند. رایج ترین داروها جملهند از:

  • داروهای وابسته با درد همانند کدئین، اکسی کدون و هیدرومورفون
   • داروهای ضد افسردگی نظیر آمیتریپتیلین و ایمی پرامین
  • داروهای ضد تشنج همانند فنی توئین (دیلانتین) و کاربامازپین
  • مسدود کننده کانال کلسیم همانند دیلتیازم (Cardizem) و فدیپین
  • آنتی اسیدهای شامل آلومینیوم همانند Amphojel
  • داروهای ادرار آور همانند کلروتیازید
  1. شیر:

  بعضی از مردم با استفاده شیر و محصولات لبنی گرفتار یبوست می‌شوند.

  1. سندروم روده برانگیختن پذیر(IBS):

  مردمی که از مریضی IBS رنج می برند زیادتر از دیگر مردم به یبوست مبتلا می‌شوند.

  1. خانم ها باردار:

  همانطور که می‌دانید بارداری سبب ایجاد تغییرات هورمونی می‌شود و همین امر خانم ها را دربرابر یبوست قرار می‌دهد. همینطور رحم نیز امکان پذیر است روده را تحت فشار قرار دهد و عبور خوراکی را کندتر نماید.

  1. پیری:

  با بالا رفتن سن، متابولیسم جسم نیز کندتر می‌شود.همین امر سبب کندتر شدن فعالیت روده‌ها خواهد شد. عضلات موجود در سیستم گوارش به مناسبی کار نمی‌کنند.

  1. تغییر در روال زندگی همانند مسافرت:

  وقتی که مسافرت می‌کنیم، روال عادی زندگی تغییر می کند. این تغییر قادراست بر روی سیستم گوارش اثر گذار باشد. نوبت‌های خوراکی در وقت‌های مختلفی میل می‌شود، وقت خوابیدن و بیدار شدن تغییر نمایان می کند و در این میان اجابت مزاج نیز تغییر نمایان خواهد کرد. همه ی این تغییرات امکان پذیر است منجر به یبوست در مردم گردد.

  1. مصرف بیش از اندازه از ملین‌ها:

  تمام ما فکر می‌کنیم که حداقل روزی یکبار بایست اجابت مزاج داشته باشیم. برای اینکه این تقویت رخ دهد زیادتر مردم به سراغ قرص‌های ملین می‌روند و خودسرانه از این مواد مصرف می‌کنند. ملین‌ها می‌توانند اثربخش باشند و به اجابت مزاج یاری کنند اما مسئله اینجاست که اگر به صورت مکرر استفاده شود جسم به آن عادت خواهد کرد.

  این داروها سبب شکل گرفتن یک عادت بد در شخص می‌شود به نوع‌ای که در صورت استفاده نکردن آن، اجابت مزاج رخ نخواهد داد. همین امر در همه ی زیاد مدت یبوست را شکل می‌دهد.

  1. وقتی که به اجابت مزاج احتیاج دارید به دستشویی نمی‌روید:

  علت ها خیلی بیشتری برای اینکار وجود دارد. به عنوان مثال امکان پذیر است در منزل نباشید و بخواهید بعدا اینکار را انجام دهید. زیادتر مردم به دلیل مشغله‌های کاری اینکار را به تعویق می اندازند.

  بچه ها اگر این فرآیند را خسته کننده ببینند ، به سراغ آن نخواهند رفت.در بعضی از موارد نیز مشغول بازی کردن می‌شوند و اجابت مزاج را به کلی فراموش می کنند.

  آب و یبوست

  1. آب به اندازه نمی‌نوشید:

  کارشناسان بر این باورند که اگر در حال حاضر از یبوست رنج می‌برید، آشامیدن مایعات به معالجه آن یاریی نخواهد کرد. با اینحال اگر به طور منظم آب و مایعات طبیعی بنوشید کمتر دربرابر یبوست خواهید بود. اگر به طور منظم از یبوست رنج می برید بایست استفاده آب خود را زیاد شدن دهید.

  زیادتر نوشابه‌ها و آشامیدنی‌هایی که استفاده می‌نمایید امکان پذیر است سبب از دست رفتن آب جسم شود و یبوست را بدتر نماید. استفاده الکل نیز سبب بدتر شدن تقویت می شود زیرا آب جسم با استفاده الکل از دست خواهد رفت.

  1. مسائل وابسته با روده یا رکتوم:

  تومورها نیز می‌توانند معابر را ممحدوده کرده یا فشرده سازند. به همین خاطر نیز همواره وجود تومور سبب ایجاد یبوست می‌شود. همینطور بافت‌های زخمی، دیورتیکولوز و باریک شدگی غیر طبیعی روده یا رکتوم نیز قادراست سبب ایجاد یبوست شود.

  مردمی که مبتلا به مریضی هیرشپرونگ هستند زیادتر آماده یبوست خواهند بود( گونهی کاستی مادرزادی است که در آن بعضی از سلول‌های عصبی در روده بزرگ وجود ندارد. در این تقویت به تدریج روده مسدود می‌شود و شکم آغاز به بزرگتر شدن می‌کند).

  1. بعضی از مریضی‌ها و تقویت جسمانی:

  مریضی‌هایی که تمایل به کم کردن شتاب حرکت مدفوع از طریق روده بزرگ، راست روده یا مقعد دارند همواره سبب ایجاد یبوست خواهند شد. این مریضی‌ها شامل موارد زیر است:

  • آشفتگیات عصبی: مولتیپل اسکلروزیس، مریضی پارکینسون، سکته، ضرر‌های نخاعی
  • غدد و تقویت متابولیک: دیابت، هیپر کلسمی، کنترل ضعیف قند خون، کم کاری تیروئید
  • مریضی‌های سیستماتیک(مریضی‌هایی که تعداد هیکل‌ها و بافت‌ها را تحت اثر قرار می‌دهد یا بر روی کل جسم اثر می‌گذارد): لوپوس، اسکلرودرمی، و آمیلوئیدوز
  • سرطان: همواره به دلیل داروهایی که برای جلوگیری از درد تجویز می‌شود و نیز انجام شیمی معالجه ای این یبوست رخ می‌دهد. همینطور اگر تومور مسیر عبور مدفوع را ببندد نیز این تقویت رخ می‌دهد.

  معالجه های موجود برای یبوست:

  بایست به دلیل داشته باشید کهالزام اجابت مزاج به صورت حداقل یکبار در روز ، یک افسانه است(این تقویت امکان پذیر است برای تمام مردم وجود نداشته باشد). یبوست وقتی رخ می‌دهد که شما بخواهید اینکار را انجام دهید اما قادر به دفع مدفوع نباشید.

  در زیادتر موارد، یبوست بدون مصرف معالجه خود به خود مناسب می‌شود و ریسکی برای تندرستی نخواهد داشت. معالجه‌های موجود برای یبوست تکراری بایست شامل تغییر در روش زندگی باشد.

  انجام تمرینات ورزشی زیادتر، استفاده فیبر و آشامیدن آب جزو همین تغییرات محسوب می‌شود. بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که اثر فیبر در رژیم خوراکی برای معالجه یبوست اندکی اغراق شده است. همینطور کم بودن فیبر در رژیم خوراکی سبب ایجاد یبوست نمی‌شود.

  موفقیت فیبر در معالجه یبوست متوسط بوده است. همواره ملین‌ها می‌توانند با موفقیت زیادتر یبوست‌ها را معالجه کنند اما بایست به دلیل داشته باشید که مصرف خودسرانه از این مواد قادراست عواقب جدی به همراه داشته باشد.

  در موارد سخت و سخت، شخص بایست به دکتر رجوع کند تا بر اساس تشخیص، داروهای خوب تجویز گردد. همینطور بایست بدانید که چه چیزی سبب ایجاد یبوست شده است. وجود مریضی نیز قادر است سبب ایجاد یبوست در شما شود.

  مردمی که به یبوست مکرر مبتلا هستند بایست تعداد دفعات اجابت مزاج، گونه مدفوع، شکل و رنگ آن را ثبت کنند تا دکتر بر اساس آن‌ها تصمیم بگیرد.

  زیادتر کارشناسان بر این باورند که بعضی از مردم وقت به اندازه برای اجابت مزاج خود کنار نمی‌گذارند.تلاش نمایید وقتی را برای اینکار کنار بگذارید.

  ملین های بدون احتیاج به تجویز:

  تنها به عنوان آخرین روش از این ملین‌ها مصرف نمایید. مصرف مکرر از این داروها قادراست سبب ایجاد عادت در شما شود:

  • محرک‌ها: اینگونه مواد به عضلات روده یاری می‌کند با نظم زیادتری حرکت کند. این مواد شامل کورکتول(Corectol)، دلکولاکس(Dulcolux)،پورج(Purge)،وسنوکوت(Senokot) است.
  • روان کننده‌ها: این مواد به مدفوع یاری می‌کند به آسانی از روده عبور کند. موادی که در این گروه قرار می‌گیرد شامل روغن‌های معدنی است.
  • نرم کننده‌های مدفوع: این مواد رطوبت مورد احتیاج را به مدفوع باز می‌گردانند. این مواد شامل کولاس و سورفاک است.
  • مکمل‌های شامل فیبر: این مواد امن ترین روان کننده محسوب می‌شوند. این مواد شامل سیتروسل،فیبرکون،متاموسیل و سروتان است.
  • ملین‌های اسمزی: این مواد حرکت مایعات از روده را تسهیل می‌کنند. اینگونه مواد شامل سوربیتول، میرالاکس و سفولاک است.
  • ملین شور: این مواد آب را به داخل روده می‌کشانند. مواد موجود در این گروه شامل شیر منیزی است.
  • فعال کننده کانال کلر: این داروها احتیاج به تجویز دارند. دارویی همانند لوبیپروستون در این گروه جای دارد.

  اگر دکتر شما آشفتگی زمینه‌ای را در شما شناسایی دهد امکان پذیر است به معالجه آشفتگی بپردازد تا یبوست حاصل از آن حل گردد. اگر به آشفتگی کف لگن مبتلا باشید، امکان پذیر است با شیوه بیوفیدبک معالجه شوید.

  این یک شیوه بازآموزی است که به شما در مورد هماهنگی عضلات یاری می‌کند. درنتیجه می‌توانید اجابت مزاج موفقی داشته باشید. اگر یبوست به هیچ گونه معالجه ای جواب ندهد، امکان پذیر است دکتر قسمتی از روده را بردارد.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب تمام چیز درباره یبوست و معالجه آن | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 30
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه