ویتامین سی (C) استار آنتی اکسیدان ها در زیبایی | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • ویتامین سی (C) استار آنتی اکسیدان ها در زیبایی | مجله سلامت یاثار
 • ویتامین سی (C) استار آنتی اکسیدان ها در زیبایی | مجله سلامت یاثار


  ویتامین C ماده اصلی موجود در میوه های تازه رسیده مثل آناناس ، توت فرنگی ، پرتقال و لیمو می باشد. تا دو دهه قبل ، دانشمندان چیزی در مورد ویتامین سی و تاثیرات آن بر روی سلول های پوست نمی دانستند ، بر اساس تحقیقات به عمل آمده ، دانشمندان پی برده اند که ویتامین سی در فرم مولکولی خوب قادراست سبب باز تولید سلول های جدید در پوست گردد. بر اساس این یافته ها، فرمولاسیون هایی برای ساخت محصولات بهداشتی شخصی بر پایه ویتامین سی نظیر کرم ویتامین سی و مرطوب کننده، کرم های ضد چروک و جوان کننده و کرم های روشن کننده پوست که سبب صاف و جوان و روشن شدن میزان پوست می گردد، ارائه داده اند.

  در طی این تحقیقات دانشمندان گرفتنه اند که ویتامین سی C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی ( از بین برنده ) رادیکال های آزاد درون سلول می باشد. رادیکال های آزاد ذرات خیلی فعالی هستند که به صورت برگشت نا پذیر ، سلول های پوستی را از بین می برند و سرعت دهنده پیری پوست می باشند. ویتامین سی یکی از سه ویتامین باارزش می باشد که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و دو ویتامین دیگر شامل ویتامین E و آلفالیپوئیک اسید می باشند.

  چرا ویتامین سی خیلی شگفتی ساز است ؟

  قدرت اصلی باز تولید سلول های جوان پوست، به مکانیزم و فعالیت های ریشه ای ویتامین سی بر می گردد که بر اساس موارد حیاتی زیر خلاصه می شوند :

  • زیاد شدن ایمنی سلول های جسم : ویتامین سی با زیاد شدن مقدار سلول های سفید خونی ، ماده اصلی مکانیزم دفاعی جسم در برابر باکتری ها و مریضی ها می باشد. اولین بار ، کارل لینوس پائولینگ دانشمند نوبلی ( ۱۹۵۴ و ۱۹۶۲ ) ، متوجه فعالیت و تاثیرات ویتامین سی در برابر زیاد شدن فعالیت دفاعی جسم در برابر مریضی ها و مقاومت در برابر مریضی سرطان شد.
  • زیاد شدن انرژی جسم : ویتامین سی سبب زیاد شدن تولید ال-کارنیتین (L-Carnitine ) می گردد و این ماده مسئول تبدیل چربیها به انرژی در میتوکوندری سلولی می باشد. فقدان ویتامین سی سبب سخت تر شدن متابولیسم تبدیل چربی در جسم می گردد.
  • مرتب کردن فعالیت سیستمهای عصبی مرکزی : برای تولید مواد شیمیایی واسطه درون سلولی عصبی الزامی می باشند. ( Neurotransmitters )

  چگونه ویتامین سی سبب باز تولید سلول های پوستی می گردد ؟

  ویتامین سی برای تولید کلاژن الزامی می باشد. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که ماده اصلیمراقبت سلول ها می باشند. ویتامین سی سبب زیاد شدن شتاب تولید کلاژن می گردد.

  ویتامین سی همینطور از تولید یک ماده شیمیایی، آراشیدونیک اسید ( که سبب تورم می شود ) پیشگیری می کند . همینطور ، آراشیدونیک اسید تولید شده را به یک ماده بی تاثیر تبدیل می کند.

  همینطور ویتامین سی سبب از بین بردن یک گونه ویژهی از تورم یا آماس پوستی می گردد که در تاثیر( پسوریازیس ، Psoriasis ) و یا آفتاب سوختگی می باشد.

  ویتامین سی ، حلالیت مناسبی در دیواره بیرونی پوست ندارد، بسته به گونه فرمولی ویتامین سی ، حلال در آب یا چربی ، مقدار تاثیر گذاری آن بر روی پوست تغییر می کند. در مورد ویتامین های آنتی اکسیدان، مقدار حلالیت آنان ، تعیین کننده مقدار تاثیر گذاری بر روی پوست می باشند.

  در وضعیت طبیعی، ویتامین سی، ( L – اسکوربیک اسید ) ، فقط در آب حل می شود و این به معنی فعالیت فقط در درون سلول ( محیط آبی ) می باشد. گرچه ویتامین سی در این وضعیت در درون سلول قادراست فعال باشد ولی تاثیرات رادیکال آزاد در محیط بیرونی ( دیواره سلول ) تاثیر گذار نیست. ( L – اسکوربیک اسید ) نیز خیلی اسیدی می باشد و سبب سوزش پوست نیز می گردد و به راحتی در محیط تجزیه شده و فایده خود را از دست می دهد. ویتامین سی استر یا اتر ( Ester or Ether ) پایدارترین فرم مولکولی ویتامین سی می باشد که از ترکیب ویتامین سی و یک مولکول چربی یا یک الکل به دست می آید و باارزشترین وضعیت فرمولی ویتامین سی در دارا بودن خصوصیات ذکر شده مورد احتیاج برای پوست می باشد.

  ویتامین سی در وضعیت استر ، فایده اسیدی کمتری دارد، بنابراین سبب سوزش و سرخی پوست نمی گردد. افزون بر این سبب زیاد شدن حلالیت در مولکول های چربی ( دیواره پوست ) شده و به راحتی جذب می گردد.

  ویتامین سی ( L – اسکوربیک اسید ) در وضعیت عادی سبب بازتاب فنتون ( Fenton Reaction ) با آهن موجود در سلول های پوست می گردد که قادراست تاثیرات سرخی یا سوزش پایداری داشته باشد.

  ویتامین سی استر به راحتی از لایه نازک سلولی عبور کرده و به شتاب جذب پلاسمای سلول می گردد، زیاد شدن شتاب جذب ویتامین سی استر در مقایسه با ویتامین سی طبیعی توسط دانشمندان اندازه گیری شده است. مقدار شتاب جذب ۴۰۰ برابر سریعتر صورت می گیرد و افزون بر برتری های فوق ، باارزشترین خصوصیت ویتامین سی استر ، پایداری آن در محیط می باشد و قادراست تا ماه ها بدون از دست دادن فایده خود پایدار بماند.

  کرم ویتامین سی بلوم، محصول شرکت Forever Bloom آمریکا دارای اتیل اسکوربیک اسید ( Ethyl Ascorbic Acid ) با خواص و تاثیرات شگفت انگیز زیر می باشد :

  • سفید کننده و روشن کننده پوست
  • آنتی اکسیدان خیلی قوی
  • مشتق پایداری از اسید اسکوربیک
  • دارای حلالیت لیپوفیلیک و هیدروفیلیک
  • ضد التهاب ، مانع ازپرورش باکتری
  • خوب شدن رنگ و فایده کشسانی پوست.
  • بازسازیسلول های پوست ، زیاد شدن شتاب سنتز کلاژن

  برای کسب اطلاعات زیادتر در مورد کرم های ضد چروک، ویتامین سی به اینجا رجوع نمایید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب ویتامین سی (C) استار آنتی اکسیدان ها در زیبایی | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 80
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه