رابطه چاقی و گونه های سرطان؛ تحقیق در مورد اضافه وزن | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 14 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • رابطه چاقی و گونه های سرطان؛ تحقیق در مورد اضافه وزن | مجله سلامت یاثار
 • رابطه چاقی و گونه های سرطان؛ تحقیق در مورد اضافه وزن | مجله سلامت یاثار


  چاقی، ریسک دچار به ۱۰ گونه سرطان را زیاد شدن می‌دهد. این خبر بر اساس مطالعه‌ای است که به تازگی در The lancetبه چاپ رسیده است.

  اضافه وزن و مرض چاقی مسئلهی است که تمام‌ی دنیا درگیر آن است. در آمریکا زیادتر از ۶۹% از مردم بالای ۲۰ سال دارای اضافه وزن هستند. چنین آماری در مورد انگلستان نیز صدق می‌کند، در آنجا ۶۲% از مردم بالای ۱۶ سال دارای اضافه وزن و چاقی هستند.

  گفته می‌شود که چاقی، ریسک دچار به گونه های مریضیها نظیر دیابت، مریضیهای قلبی، فشارخون و سکته را زیاد شدن می‌دهد. گروهی از پژوهشگران به سرپرستی پزشک کرشینان باسکاران از دانشگاه Hygiene and tropical medicine انگلستان بر این عقیده‌اند که چاقی به صورت مستقیم با چندین گونه سرطان وابسته است تحقیقی که آنان به تازگی انجام داده‌اند در گونه خود یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده برای پی بردن به رابطه بین چاقی و سرطان است.

  برای دست یافتن به نتایج تحقیقات، تیم تحقیقاتی به ارزیابی اطلاعات به دست آمده از مرکز UK’s Clinical Practice Research Datalink پرداختند.

  با توجه به این اطلاعات، آنان تعداد ۵.۲۴ میلیون نفر از مردم بالای ۱۶ سال را که مبتلا به هیچ سرطانی نبودند و به مدت ۷.۵ سال مورد مراقبت و نگهداری بودند را شناسایی کردند.

  تیم تحقیقاتی اضافه وزن مردم شرکت کننده در تحقیق را مورد تحقیق قرار دادند و احتمال دچار به ۲۲ گونه سرطان شایع را در میان آنان محاسبه کردند ( این ۲۲ گونه سرطان در کل ۹۰% از تمام گونه های سرطآنانیی به شمار می‌آیند که در انگلستان شناسایی شده‌اند).

  نتایج تحقیقات نشان داد که ۱۶۶۹۵۵ نفر از مردم شرکت کننده در طول ۷.۵ سال در حال دچار به یکی از گونه های ۲۲ سرطان شایع در انگلستان بودند. پژوهشگران گرفتنند که اضافه وزن با پیشرفت ۱۷ گونه سرطان از ۲۲ گونه سرطان در رابطه بوده، و این رابطه در ۱۰ گونه از ۱۷ گونه آن قوی‌تر است.

  پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ۵kg/m۲ اضافه وزن با ریسک دچار به این گونه سرطآنان در رابطه است:

  • سرطان رحم (۶۲% زیاد شدن دچار)
  • سرطان مثانه (۳۱% زیاد شدن دچار)
  • سرطان کلیه (۲۵% زیاد شدن دچار)
  • سرطان دهانه ی رحم (۱۰% زیاد شدن دچار)
  • سرطان تیروئید (۹% زیاد شدن دچار)
  • سرطان خون (۹% زیاد شدن دچار)

  نتایج تحقیقات نشان داد که چاقی مفرط، ریسک دچار به سرطان کبد را ۱۹%، سرطان روده را ۱۰%، سرطان تخمدان را ۹% و سرطان سینه را ۵% زیاد شدن می‌دهد.

  تیم تحقیقاتی همینطور به این مطلب ذکر می کند که احتمال دچار به گونه های سرطان‌ها بسته به مقدار چاقی مردم، جنسیت و یائسگی در مردم متفاوت مختلف است. پژوهشگران همینطور به مدارکی در خصوص رابطه بین چاقی مفرط و کم شدن احتمال دچار به سرطان پروستات و سرطان سینه قبل از یائسگی دست یافتند.

  پزشک باسکاران می‌گوید” اثر چاقی بر روی سرطآنانی متفاوت خیلی مختلف است . بعنوان مثال، ریسک دچار به سرطان رحم در چاقی مفرط زیاد شدن می‌یابد. درمورد دیگر سرطآنان، ریسک دچار کمتر بوده و یا اصلا چاقی اثری بر روی سرطان نداشت”.

  “در مورد سرطان سینه که در خانم ها جوان قبل از یائسگی رخ می‌دهد، ریسک دچار به سرطان در میان مردم چاق کمتر بود. این فرقها به ما می‌گویند که اثر چاقی بر روی ریسک دچار به گونه های سرطآنان در پروسه‌های متفاوتی بسته به گونه سرطآنان مختلف است”.

  زیاد شدن چاقی (BMI) در مردم قادراست سبب زیاد شدن دچار به سرطان به بیش از ۳۸۰۰ مورد در سال شود.

  بر اساس یافته‌ها، پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که اضافه وزن یا چاقی ۴۱% ریسک دچار به سرطان رحم و ۱۰% ریسک دچار به سرطآنانی روده، کبد، کلیه و مثانه را زیاد شدن می‌دهد. به علاوه پژوهشگران بر این عقیده‌اند که به ازای ۱kg/m۲ اضافه وزن (BMI) ( که معادل ۸ تا ۱۰ پوند است) در میان مردم انگلستان_ که گفته می‌شود در محدوده هر ۱۲ سال اتفاق می افتد_ هر سال در محدوده ۳۷۹۰ مورد دچار به ۱۰ گونه سرطان را داریم.

  بر اساس این آمار پزشک باسکاران می افزاید:

  تعداد مردم چاق در انگلستان و در کل دنیا به شتاب در حال زیاد شدن است و به مناسبی می‌توان شناسایی داد که تعداد مردم دیابتی و بیماران قلبی نیز رو به زیاد شدن است.

  “تحقیقات ما نشان می دهند که اگر این روند اینگونه دنباله یابد، ما شاهد مردم سرطانی زیادتری در آینده خواهیم بود”.

  در سرمقاله‌ای که به این تحقیق اضافه شده است، پزشک پیتر کمپل عضو انجمن سرطان آمریکا به این مطلب ذکر می‌کند که شواهد به اندازه دال بر اینکه چاقی و اضافه وزن یکی از فاکتور های دچار به سرطان است وجود دارد و احتیاج به انجام تحقیقات جدیدی در این مورد برای توجیه تغییر سیاست‌های کنترل چاقی نداریم.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب رابطه چاقی و گونه های سرطان؛ تحقیق در مورد اضافه وزن | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 68
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه