خال گیلاسی،فیبروم پوستی؛ فهرست گونه های خال و لکه های پوستی | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 1 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خال گیلاسی،فیبروم پوستی؛ فهرست گونه های خال و لکه های پوستی | مجله سلامت یاثار
 • خال گیلاسی،فیبروم پوستی؛ فهرست گونه های خال و لکه های پوستی | مجله سلامت یاثار


  در آینه به بدنتان نگاه می‌نمایید و لکه‌های قرمز، قهوه‌ای و صورتی در پشت شما می‌درخشند. این لک‌های جدید از کجا آمده‌اند. قطعا، ذهنتان فورا به سرطان پوست معطوف می‌شود! اما قبل از اینکه بترسید و بدترین چیزها را تصور نمایید، بایست بدانید که فاکتور های خیلیی قادراست سبب لک شوند که خیلیی از آن‌ها بی‌آسیب هستند.

  در اینجا تفکیکی از تمام‌ی لک‌های پوستی شایع و نه چندان جدی که امکان پذیر است شما متوجه آن‌ها در پشتتان شده باشید را معرفی می‌کنیم. اگر یکی از آن‌ها ظاهر شد، برای تحقیق بایست به یک کارشناس پوست رجوع شود. پزشک میشل پل، کارشناس پوست و مدیر دکتری در انجمن پوست سان دیگو توصیه می‌کند که یک کارشناس پوستِ دارای تائیدیه را بیابید. همینطور می‌توانید از سایت‌های اینترنتی که توسط دانشگاه میشیگان ارایه شده مصرف نمایید تا لک‌های پوستی را تحقیق نمایید و هر نوع تغییری را ثبت نمایید.

  خال‌های عروقی به رنگ گیلاس

  کوچک و قرمزند، آنان قادراست شبیه به یک برآمدگی قرمز کوچک به‌دید آیند، هرچند که امکان پذیر است کاملا روی پوستتان صاف باشد. درواقع آنان خوشه‌ای از سلول‌های خونی به هم پیوسته هستند. پزشک نادا البلوک، استادیار در دانشگاه پوست در مرکز دکتری NYU Langone می‌گوید: بیماران می‌آیند و شکایت می‌کنند که این خال‌ها روز به روز زیادتر و زیادتر می‌شوند. درست است، با زیاد شدن سن زیادتر می‌شوند. بعضی از آن‌ها ارثی هستند. پس اگر خواهر بزرگترتان از این خال‌ها دارد، اقبال اینکه شما هم مبتلا شوید بیشتر است. خبر مناسب: تمام این ضایعات خوش‌خیم هستند. اگر می‌خواهید آن‌ها را از بین ببرید، با دستگاه لیزر IPL (نور شدید پالسی) قابل معالجه هستند.

  منگوله‌های پوستی

  آن‌ها می‌توانند خیلی ناراحت کننده باشند، به‌ویژه اگر نزدیک سینه یا در ارتباط با لباس باشند. ارتباط قادراست سبب التهاب و برانگیختن آنان شود. اما منگوله‌های پوستی توده‌های گوشتی بی‌آسیبی هستند که همواره همرنگ پوست هستند. اگر شما را اذیت نمی‌کنند، اصلا به برداشتن آن‌ها فکر ننمایید. اما اگر اذیت می‌کنند؟ خودتان آن‌ها را از بین نبرید با آخ و بریدن یا برداشتن آن. البلوک می‌گوید: مردم از ابزار غیر استریل مصرف می‌کنند که سبب التهاب، برانگیختن و عفونی شدن پوست می‌شود. تنها راه ایمن رجوع به دکتر کارشناس پوست است.

  فیبروم پوستی

  البلوک می‌گوید: مریض وارد مطب می‌شود و می‌گوید برای سالهاست که برآمدگی روی پوستش دارد و هرگز از بین نرفته است. آنان همینطور روی بازوها و زانوها نیز دیده می‌شوند که می‌توانند صورتی یا قهوه‌ای باشند. این‌ها برآمدگی‌ها دراثر بافت زخم فیبروم هستند که می‌توانند از واکنش‌هایی نظیر گزیدن حشرات یا موی فرو رفته شکل گیرند. نظیر منگوله‌های پوستی یا خالهای عروقی گیلاسی، این‌ها نیز کاملا بی‌آسیبند. اما چون شبیه به یک خال هستند، احتیاج است که به یک کارشناس رجوع نمایید تا آن را شناسایی دهد، پل می‌گوید: خال‌ها می‌توانند به تومورهای سیاه‌رنگ (ملانوما) تبدیل شوند، اما فیبروم پوستی نقادراست.

  شما آنان را با نام شایع‌ترشان، لکه‌های خورشیدی می‌شناسید.

  آنان نظیر یک خوشه از خال که در نقاطی از پوست که دربرابر نور آفتاب نظیر بازوها، صورت، گردن، بخش بالای قفسه سینه و ساق پاها قرار می‌گیرند، دیده می‌شود. خبر مناسب؟ به‌گفته‌ی البوک، هرچند که تعداد آنان به مقدار قرار گرفتن شما دربرابر نور خورشید ارتباط دارد، اما سبب سرطان پوست نمی‌شوند.خبر بد؟ اما شناسایی آن‌ها از خال‌های هشداردهنده‌ی سرطان سخت است. همینطور دارا بودن تعداد بیشتر آن‌ها معاینه‌ی پوست توسط خودتان را سخت‌تر می‌کند، همین فاکتور سبب می‌شود تا سالانه به دکتر کارشناس پوست رجوع نمایید.

  چربی شاخی پوستی

  البلوک می‌گوید: آنان توده‌ای خوش خیم، فلس نظیر و تیره در لایه‌ی رویی پوست هستند که بیش از اندازهپرورش کرده‌اند. در میانسالی این لک‌ها زیادتر و شایع‌تر می‌شوند. دکتر شما قادراست با بریدن آن‌ها با مصرف نیتروژن مایع یا معالجه با لیزر آ‌ن‌ها را از بین ببرد.

  مریضی تینه‌آ

  قادراست نظیر یک خال مادر زادی قرمز کوچک و یا رنگ رفتگی باشد، تقریبا شبیه یک لک روی پوستتان. اما طبق گفته‌ی موسسه ملی بهداشت، این لک‌ها در واقع یک گونه عفونت قارچی هستند. تینه‌آ در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت دیده می‌شوند و به گونهی پوست شما را عفونی می‌کنند. در صورت عدم معالجه قادراست گسترش یابد و بدتر شود. خوشبختانه، معالجه اکثر آنان به سادگی شستن منطقه آلوده با صابون و یا شامپو می‌باشد. باز هم مناسبتر است به یک کارشناس رجوع نمایید.

  سرطان سلولهای بنیانی یا سرطان سلول‌های سنگفرشی

  بله، این یکی از بدترین‌هاست. البلوک می‌گوید که، اکثر مردم از گونه های خال‌های سرطانی آگاهی ندارد. من می‌پرسم که آیا تا‌ به‌ حال سرطان پوست داشتید، آنان در جواب می‌گویند، نه، فقط یک سلول بازال. سلولهای بازال بنیانی یا سلول‌های سنگفرشی هم سرطان پوست هستند و سالانه بیش از ۲ میلیون نفر مبتلا به آن شناسایی داده می‌شوند. بر خلاف خال خوش خیم، آنان اکثر در ظاهر قرمز، ناهموار و یا مروارید شکل به دید می‌رسند. البلوک توصیه می‌کند اگر یک خال عجیب و غریب یا در حالپرورش و یا در حال تغییر به‌دید آید یا نشانه ها مریضی نظیر خونریزی، خارش، و غیره رخ دهد با کارشناس صحبت نمایید. او می‌گوید: تا وقت رجوع سالانه خود صبر ننمایید، بیایید و ما را ببینید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خال گیلاسی،فیبروم پوستی؛ فهرست گونه های خال و لکه های پوستی | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 39
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه