تشخیص مریضی از روی بو - بوی مریضیهای متفاوت چگونه اند؟ | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 8 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • تشخیص مریضی از روی بو - بوی مریضیهای متفاوت چگونه اند؟ | مجله سلامت یاثار
 • تشخیص مریضی از روی بو - بوی مریضیهای متفاوت چگونه اند؟ | مجله سلامت یاثار


  تشخیص مریضی از طریق بوی بدن

  خیلیی از مریضی ‌ها و تقویت “تاثیر نفس یا (breathprint) ” ویژه خودشان را دارند و این امکان پذیر است به زودی راه را برای شناسایی زودزمان هموار کند.

  آیا مریضی ها بو می دهند؟

  بوی جسم علامت ای بیش از از یاد بردن مصرف خوشبو کننده های جسم به همراه دارد.

  Alan Hirsch مدیر بنیاد تحقیق و معالجه بو و مزه در شیکاگو می گوید: پژوهشگران مدت هاست شناسایی داده‌ اند که مریضی ‌های ویژهی از جمله سرطان، مولتیپل اسکلروز و مریضی پارکینسون، بوی ویژهی دارند.

  پزشک Hirsch، که نویسنده کتاب های متعددی از قبیل غذا و حساسیت نیز هست، می گوید: در حالی که آزمایش های تشخیصی برای شناسایی مریضی با تست بو مهیا نیست، اما تحقیقات در حال انجام است.

  چرا مریضی ها بوی ویژهی می دهند؟

  Yehuda Zeiri، پزشکای مهندسی دکتری در دانشگاه بن گوریون، می ‌گوید مریضی ‌ها روش کارکرد جسم را تغییر می ‌دهند.

  او توضیح می‌ دهد: “زمانی مریضی منجر به زیاد شدن فرایندهای بیوشیمیایی جدید و مختلف در جسم می‌ شود، این فرایندها امکان پذیر است منجر به تولید مولکول‌ های گریز کوچک شوند. این [مولکول‌ ها] می توانند از طریق خون به ریه ‌ها حمل شده و در تنفس بازدم آزاد شوند؛ آن‌ ها همینطور می‌ توانند در ادرار و عرق نیز آزاد شوند.”

  تشخیص مریضی‌ ها از طریق بو

  پژوهشگرین در حال پیشرفت راه‌هایی برای شناسایی بوی مریضی هستند.

  پزشک Zeiri می ‌گوید: “براساس تحقیقات علمی، شواهدی مبنی بر این که امکان پذیر است این بو شامل علامت هایی برای سرطان ریه، سرطان پستان، دیابت، ملانوما یا… باشد، وجود دارد.”

  در آینده دکتران امکان پذیر است قبل از این که نشانه ها دیگر ظاهر شوند، قادر به شناسایی سرطان، دیابت، مریضی کلیوی و تقویت دیگربه تنهایی با بوی مریضی باشند. در این مقاله به تحقیق بعضی از مریضی هایی که دکتران می توانند از طریق بو آن را شناسایی بدهند، می پردازیم. با ما همراه باشید.

  1. پره‌ اکلامپسی

  فشار خون بالا وابسته با بارداری – پره اکلامپسی – یک علامت اخطار دهنده زود زمان اکلامپسی مرگبار است که به همین علت خیلی باارزش است که خیلی زود شناسایی داده شود.

  یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که پژوهشگران می توانند پره‌ اکلامپسی را با دقت ۸۴ درصد بر اساس “تاثیر نفس” مادر باردار شناسایی دهند. نظیر تاثیر انگشت، نفس شما نشانگر علامت‌ های منحصر به شخصی است که می ‌تواند چیزهای بیشتری را در مورد تندرستی شما آشکار کند.

  1. سرطان ریه

  پزشک Hirsch می ‌گوید تحقیقات دلبرای وجود دارد که نشان می‌ دهد سرطان ریه را می توان از طریق بو شناسایی داد.

  یک اختراع به نام “NaNose” – گونهی دستگاه تنفسی است که توسط یک شرکت اسرائیلی ساخته شده و تا ۹۰ درصد در شناسایی سرطان ریه دقیق است. این دستگاه بوی ویژهی را که توسط سلول های سرطانی منتشر می شود شناسایی می دهد.

  براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله ACS Nano، دکتران می توانند از تکنولوژی یکسان برای شناسایی مریضی پارکینسون، سرطان های دیگر، نارسایی کلیه، مولتیپل اسکلروز و مریضی کرون مصرف کنند و مقدار دقت آن ۸۶ درصد است.

  1. نارسایی کلیه

  نفس آغشته به بوی آمونیاک یکی از علامت های مریضی نارسایی کلیه است. پژوهشگران دانشگاه ایلینویز دستگاهی را تولید کرده اند که قادراست نشانه ها نارسایی کلیه را شناسایی دهد و به طور بالقوه مردم را زودتر به دکتر برساند.

  پروفسور یینگ دیائو، استاد مهندسی شیمی و بیوموکلئر در ایلینوی، در یک خبر منتشر شده می گوید: “در محیط بالینی، دکتران از ابزارهای حجیم، اساسا اندازه یک میز بزرگ برای شناسایی و تجزیه و تحلیل این مواد مصرف می ‌کنند. ما می ‌خواهیم یک تراشه حسگر ارزان را به بیماران بدهیم تا آن ‌ها بتوانند از آن مصرف کنند و آن را دور بیاندازند “.

  مواظب باشید این علامت های خاموش جسم شما امکان پذیر است در حقیقت یک مسئله بزرگ باشند.

  1. نارسایی کبد

  زمانی کبد شما انجام وظیفه اش و پردازش سموم را متوقف کند، آلاینده‌ ها در ادرار، عرق، و حتی تنفس شما ایجاد خواهند شد و بوی آن نظیر بوی ماهی خام خواهد بود.

  1. ﻣﻮﻟﺘﯿﭙﻞ اﺳﮑﻠﺮوزﯾﺲ یا ام اس

  ام اس یک مریضی خود ایمنی است که در آن جسم آغاز به حمله به سیستم عصبی مرکزی خودش می ‌کند. ضرر عصب منجر به بی‌ حسی، سوزن سوزن شدن و مسائل بینایی و راه رفتن می‌ شود.

  این وضعیت در اکثر موارد توسط تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) مغز و یا یک “پونکسیون نخاعی” شناسایی داده می شود، اما طبق گزارش ACS Chemical Neuroscience ام اس نیز امکان پذیر است بوی ویژه به خود داشته باشد.

  در این مطالعه، تنفس بازدم ۱۴۶ نفر مبتلا به MS و ۵۸ نفر بدون این مریضی پیشرونده جمع آوری شد و پژوهشگران یک مدلی واضح را شناسایی کردند.

  1. مریضی‌ های عفونی

  بی قرار این هستید که شما بایست بین خودتان و همسرتان و یا یک نفر از همکاران تان که امکان پذیر است با آنفولانزا وارد شوند، فاصله بیندازید؟ با توجه به یک مطالعه کوچک در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، آن‌ ها یک بوی ویژه می دهند.

  در این مطالعه شرکت کنندگان می توانستند با بو کشیدن بوی جسم و نگاه کردن به عکس ها به منظور تحقیق علامت های بصری نظیر رنگ پریدگی پوست، مردم مریض را از سالم شناسایی دهند.

  1. مریضی لثه

  پزشک Hirsch توضیح می دهد: اگر گرفتار عفونت در لثه هایتان شده اید، باکتری ها مواد مضر نظیر سولفید هیدروژن را آزاد می کنند که بویی نظیر تخم مرغ فاسد می دهد.

  او می‌ گوید: ” این بو به ما می ‌گوید که شخص مبتلا به مریضی لثه، یک آبسه دندانی و یا بهداشت دهان ضعیف است.”

  آبسه قادراست در شکافی مخفی باشد و نمایان کردن آن در اشعه ایکس سخت باشد، اما این بو دندان دکتر را به تحقیق زیادتر از طریق پرتونگاری پانورامیک تشویق کند.

  1. دیابت

  پزشک Hirsch می گوید مردم مبتلا به دیابت می ‌توانند تنفسی با بوی میوه ‌ای داشته باشند. این قادراست کتواسیدوز دیابتی را نشان دهد: زمانی که هورمون انسولین به اندازه نیست یا جسم آن را به درستی مصرف نمی کند، ما آغاز به سوختن چربی می کنیم. این امر در صورتی که مورد توجه قرار نگیرد، قادراست منجر به کتواسیدوز دیابتی شود.

  1. مونو نوکلئوز عفونی

  پزشک Hirsch می‌گوید: مونو نوکلئوز عفونی یا mono محدوده ۹۰ درصد از جمعیت جهان را درگیر می کند؛ برای بعضی مردم، تنفس ترش از جمله اولین علامت‌ های آن است.

  1. سندروم بوی ماهی (Trimethylaminuria)

  این مریضی که به عنوان سندرم بوی ماهی نیز شناخته می ‌شود، یک آشفتگی متابولیک نادر است که وقتی رخ می ‌دهد که شخص نمی ‌تواند خوراکی های ویژهی از جمله تخم ‌مرغ، جگر، حبوبات، ماهی و بعضی سبزیجات را هضم کند.

  پزشک Hirsch توضیح می ‌دهد که زمانی خوراکی های هضم نشده ای در روده‌ها وجود دارند، تری ‌متیل‌ آمین ساخته و در مایعات جسم مثل عرق و بزاق دفع می‌ شود. بوی آن شبیه ماهی گندیده، ادرار، زباله های هر روزه، یا تخم ‌مرغ فاسد توصیف می‌ شود. این وضعیت تهدید کننده زندگی نیست، اما بوی ناخوشایند آن می ‌تواند منجر به انزوای دسته جمعی، افسردگی و آشفتگیات عاطفی شود.

  1. مریضی های وابسته به روان دکتری

  پزشک Hirsch می ‌گوید: “تنفس بدبو اکثر با اسکیزوفرنی و گونه های مریضی های روانی شدید همراه است، این مردم از دیگران می‌ ترسند و یکی از راه‌ هایی که امکان پذیر است مردم را از خود دور نگه دارند، رعایت نکردن نظافت و حمام نکردن است.”

  مواظبت نکردن شخص از خود، قادراست علامت عود این مریضی باشد.

  1. مریضی ادرار شربت افرا (Maple syrup disorder)

  پزشک Hirsch می‌ گوید نوزادانی که با این آشفتگی ژنتیکی متولد می‌ شوند نمی‌ توانند قسمت ‌های ویژهی از پروتئین ‌ها را تجزیه کنند و بنابراین، ادرار، چرک گوش و دیگر مایعات جسم شان امکان پذیر است بویی نظیر شربت افرا داشته باشد.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب تشخیص مریضی از روی بو - بوی مریضیهای متفاوت چگونه اند؟ | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 44
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه