بیماری سلیاک چیست ؟ بیماری سلیاک و بارداری | بیمار سلیاکی و حاملگی

 • زمان درج : 10 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بیماری سلیاک چیست ؟ بیماری سلیاک و بارداری | بیمار سلیاکی و حاملگی

 • نکات مهم در این مقاله 'بیماری سلیاک چیست ؟ بیماری سلیاک و بارداری | بیمار سلیاکی و حاملگی' در ابتدای این پست برای شما قرار داده شده است
 • نام بیماری : سلیاک
 • آناتومی مربوطه : سیستم تشریحی | AnatomicalSystem
 • اسم آناتومی مربوط :

 • داروهای پیشنهادی (تذکر مهم حتما برای مصرف دارو به پزشک مراجعه کنید)
  1. برای این موارد حتما به متخصص زنان باید مراجعه شود و با مشورت وی دارو تجویز گردد

 •  

  خانم های که به مریضی سلیاک مبتلا هستند امکان پذیر است دو الی چهار برابر نسبت به دیگر مردمی که چنین تقویتی را ندارند از مسائل بارداری و پیامد آن رنج ببرند. با اینحال می توان با دنبال کردن رژیم خوراکی بدون گلوتن در دوران بارداری این مسائل را رفع نمود.

  تحقیقات انجام شده نشان می دهد خانم های که به مریضی سلیاک مبتلا هستند اگر شناسایی داده نشوند، نرخ بالاتری از ناباروری و سقط جنین را خواهند داشت

  . به دید می رسد مسائل بارداری وابسته با مریضی سلیاک به همین جا ختم نمی شود. تحقیقات نشان داده خانم های که به مریضی سلیاک مبتلا هستند، نرخ بالاتری از پیامد بارداری را خواهند داشت. این پیامد سقط جنین تهدید کننده و کم خونی شدید دراثر فقر آهن است. این مردم همینطور بارداری های کوتاه تری دارند و وزن بچه ها بعد از تولد کمتر است.

  پیامد سلیاک در دوران بارداری

  پیامد بارداری در خانم های که به مریضی سلیاک مبتلا هستند با نرخ بالایی رخ می دهد. یکی از مطالعات ایتالیایی انجام شده این موضوع را به مناسبی نشان می دهد. بعضی از ۶۵ درصد از مردمی که سلیاک داشته اند حداقل یک آشفتگی گوارشی را گزارش کرده اند.

  تنها ۳۱ درصد از خانم ها بدون سلیاک چنین مسائلی را تجربه نموده اند.بر اساس این مطالعه:

  • کم خونی شدید اکثر در این مردم رخ می دهد و ۴۱ درصد از خانم ها سلیاکی و تنها ۲ درصد از مردم کنترل شده کم خونی شدید داشته اند.
  • سقط جنین پرمخاطره ۳۹ درصد از مردم سلایکی و تنها ۹ درصد از مردم غیر سلیاکی را تحت اثر گذاشته است.
  • کندگی جفت(تقویت پرمخاطرهی که در آن جفت از دیواره رحم جدا می شود) در بیش از ۱۸ درصد خانم ها سلیاکی و تنها ۱ درصد از خانم ها گروه کنترل شده رخ داده است.
  • فشار خون بارداری در ۱۰ درصد خانم ها سلیاکی دیده شده است. هیچ کدام از اعضای گروه کنترل چنین فشاری نداشته اند.
  • زیاد شدن غیر طبیعی عضلات رحمی در ۱۰ درصد خانم های که با سلیاک دست و پنجه نرم می کنند دیده شده است.
  • ممحدودهیتپرورش داخل رحمی ( تقویتی که در آن بچه با نرخ مناسبیپرورش نمی کند) در بیش از ۶ درصد خانم ها سلیاکی رخ داده اما در خانم ها گروه کنترل شده دیده نشده است.

  محدوده ۸۵ درصد از خانم ها این مطالعه در وقت بارداری خود با مریضی سلیاک شناسایی نشده اند و نویسندگان بر این باورند که دنبال کردن رژیم خوراکی عاری از گلوتن امکان پذیر است پیامد بارداری را رفع کند.

  خانم ها مبتلا به سلیاک زیادتر از دیگرین سزارین خواهند داشت و بچه ها آن ها وزن اندکی به زمان تولد خواهد داشت:

  پژوهش های زیادتر رابطهی بین مریضی سلیاک و دیگر مسائل بارداری را نشان می دهد.به طور مثال تولد بچه های با وزن اندک، در خانم ها سلیاکی ۶ برابر زیادتر از خانم ها سالم است. خانم های که به مریضی سلیاک مبتلا هستند بارداری کوتاهی خواهند داشت و همین امر قادراست به تولد نوزادانی با وزن اندک منجر شود.

  عمل سزارین نیز در این خانم ها زیادتر رخ می دهد. بچه های که از طریق عمل سزارین به دنیا می آیند امکان پذیر است خودشان دربرابر ریسک دچار به مریضی سلیاک قرار داشته باشند. با اینحال همه ی پژوهش های انجام شده نرخ بالای این پیامد در خانم ها سلیاکی را تایید نکرده است.

  زیادتر مسائل بارداری وابسته با مریضی سلیاک در خانم ها شناسایی داده نشده رخ می دهد:

  زیادتر این مسائل در خانم های رخ می دهد که به مریضی سلیاک مبتلا هستند اما هنوز از این موضوع اطلاعی ندارند.همینطور مردمی که با این تقویت شناسایی داده شده اند اما از رژیم خوراکی عاری از گلوتن مصرف نمی کنند امکان پذیر است با چنین مسائلی دست و پنجه نرم کنند.

  هنظیر مطالعه ایتالیایی، دیگر مطالعات نرخ بالای مشابهی از پیامد بارداری را در خانم های که سلیاک دارند اما شناسایی داده نشده اند نمایان کرده اند. آن ها به این نتیجه رسیده اند که دنبال کردن رژیم خوراکی عاری از گلوتن قادراست از بروز مسائل بعدی پیشگیری کند.

  به عنوان مثال مطالعه انجام شده در هند خانم ها سلیاکی را با خانم ها بدون سلیاک تحقیق کرده است. پژوهشگران این مطالعه نتیجه گرفته اند که دکتران بایست خانم ها را غربالگری کنند تا بتوانند مسائل شناسایی داده نشده را شناسایی نمایند.

  مصرف رژیم خوراکی بدون گلوتن قادراست از پیامد بعدی پیشگیری کند.

  اگر مسائل بارداری داشته اید، بایست برای سلیاک غربالگری شوید؟

  از آنجایی که زیادتر افرای که پاسخ تستشان برای مریضی سلیاک مثبت بوده علامت های کلاسیک اندکی را نشان می دهند،در صورت وجود مسائل بارداری به سختی می توان گفت که احتیاج به غربالگری وجود دارد یا نه.

  خانم های که سندرم روده برانگیختن پذیر داشته اند زیادتر از دیگرین امکان پذیر است پاسخ ازمایش سلیاک در آن ها مثبت باشد. اما چنین تقویتی حتی در خانم ها بدون علامت های واضح گوارشی رخ می دهد.

  اگر فکر می نمایید مریضی سلیاک دارید و این تقویت هنوز شناسایی داده نشده است مناسبتر است با دکتر خود صحبت نمایید و ازمایش خون بدهید.

  در مجموع مریضی سلیاک در صورت رعایت رژیم خوراکی بدون گلوتن مانعی برای باردار شدن نیست و بیماران سلیاکی میتوانند با رعایت نکات غذا ای اقدام به بارداری کنند.


  برچسب ها : بیماری سلیاک چیست بیماری سلیاک سلیاک بیماری سلیاک و بارداری

  آمار باز دید این مطلب بیماری سلیاک چیست ؟ بیماری سلیاک و بارداری | بیمار سلیاکی و حاملگی
  تعداد کل بازدید ها: 56
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه