درمان پوست های خشک | چند تکنیک درمانی مخصوص پوست‌های خشک

 • زمان درج : 10 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • درمان پوست های خشک | چند تکنیک درمانی مخصوص پوست‌های خشک
 •  

  اگر پوست شما هم از گونه خشک است و در مواظبت از آن گرفتار مسئله می‌شوید پس این راهنمای کامل مواظبت از پوست‌های خشک را مطالعه نمایید.

  تسکین پوست‌های خشک

  آیا تا به حال چنین حسی را تجربه کرده‌اید: از خشکی و خارش پوست رنج ببرید و بخواهید که با مصرف افراطی از لوسیون بدن، آن را التیام بقسمتید. گرچه خیلیی از مردم در طول سال با خشکی پوست دست به گریبان هستند، اما تا شدت خشکی به درجه حاد نرسد، توجهی به آن نمی‌کنند. ترک‌های پوستی در نقاطی ظاهر می‌شوند که جمع شدنغدد چربی کمتر است، از جمله: دست‌ها، پاها، آرنج‌ها و زانوها.

  چرا این اتفاق می‌افتد؟

  پوست احتیاجمند آب است که از مواد خوراکی و جذب از هوا، این آب را تامین می‌کند. اما در صورت کم شدن رطوبت، گرما و خشکیِ گاه و بی‌گاه هوا، رطوبت مورد احتیاج جسم تامین نمی‌گردد. بعلاوه، با زیاد شدن سن، پوست ما چربی و گلیکوزآمینوگلیکان کمتری تولید می‌کند که از جمله محافظان آب مورد احتیاج پوست هستند. تنها استفاده لوسیون اثربخش نخواهد بود. برای آب‌رسانی مناسبتر به پوست، کافیست چند تغییر کوچک اعمال نمایید.

  1. پاک کردن پوست با ملایمت

  شوینده‌های کف‌دار، بدترین دشمن پوست شما هستند. سدیم لوریال سولفات، ماده‌ای پاک‌کننده که در صابون‌ها، پاک‌کننده‌ها و شامپوها بکار رفته نه تنها آلودگی‌ها که چربی‌های سودمند پوست را نیز از بین می‌برد. همواره پاک‌کننده‌هایی که فاقد سولفات سدیم یا با پایه چربی هستند، انتخاب نمایید که فقط آلودگی‌ها را از بین ببرند نه چربی پوست شما را. اگر بی قرارید که پوستتان بعد از مصرف یک شوینده با پایه چربی لیز خواهد شد، آسوده خاطر باشید زیرا به اعتقاد پزشک نواِل شربر: “شوینده‌هایی با پایه چربی آلودگی‌ها و همینطور دیگر چربی‌ها را از میزان پوست می‌زداید، سپس با چربی‌های پوست درهم آمیخته و از میزان پوست شسته می‌شود، نتیجتا پوستی تمیز و بی‌آنکه خواهید داشت.”

  1. پاکسازی سلول‌های مرده

  ارزشی ندارد که چه حجمی از لوسیون به پوست خود مالیده‌اید، این لوسیون‌ها مادامی که سلول‌های مرده پوست شما را در برگرفته‌اند به پوست نفوذ نخواهند کرد. راه‌حل؟ اسکراب، اما با ملایمت! پزشک شربر معتقد است: “در صورتی که برای زدودن سلول‌های مرده پوستِ خشک از لایه‌بردار قوی مصرف نمایید، برانگیختن زیادتر این گونه پوست را به همراه خواهد داشت.” برای زدودن سلول‌های مرده از بکار بردن دانه‌های شن نظیر پیشگیری نمایید و در عوض دانه‌های نرم جوجوبا و شکر را امتحان نمایید.

  1. چند لایه لوسیون

  زمانی که در زمستان قصد خروج از خانه را دارید، کلی لباس روی هم می‌پوشید اما باز هم از سرما نفس نفس می‌زنید، چاره دیگری نیست. وقتی که صحبت از مواظبت‌های پوستی می‌شود هم همین فرایند اتفاق می‌افتد. بعد از شستشوی پوست، در حالی که هنوز پوست اندکی مرطوب است، مرطوب‌کننده‌ای شامل روغن طبیعی، گلیسیرین یا ملینیوم مصرف نمایید. پزشک شربر می‌گوید: “اگر پوست شما فوق‌العاده خشک است، به مرطوب‌کننده خود اندکی روغن طبیعی اضافه نمایید. برای پوست صورت از روغنی ملایم همانند روغن دانه انگور که منافذ پوست را مسدود نمی‌کند، فایده ضد التهابی داشته و خارش و قرمزی پوست را تسکین می‌دهد، بهره ببرید. برای جسم هم از روغن جوجوبا که دارای غلظت ‌‌‌‌زیادتری است اما مانع از مسدود شدن منافذ پوست است، مصرف نمایید.”

  1. حمام معالجه ای

  زمانی که هوای بیرون منجمد کننده است، حمام بخار یا دوش آب داغ خیلی دلچسب است، اما آب خیلی داغ غدد چربی و چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد. در عوض، در یک وان آب ولرم چند قاشق چایخوری روغن طبیعی و روش که از گیاهان آماده شده بریزید و در آن دراز بکشید (از روغن بچه مصرف ننمایید، که محصولی بر پایه مواد شیمیایی می‌باشد) از روغن‌هایی نظیر: دانه انگور، بادام، کنجد و نارگیل می‌توانید مصرف نمایید. زمان خروج از وان مواظب باشد! هدف مرطوب نمودن پوست با افزودن گونهی روغن است، پس با ملایمت جسم خود را خشک نمایید و تا وقتی که هنوز پوستتان مرطوب است از لوسیون و روغن جسم مصرف نمایید.

  1. زیاد شدن رطوبت

  شایع‌ترین گونه گرمایش در فضاهای بسته از قبیل خانه، هوای گرم غیرطبیعی است که البته کاملا خشک است. اگر در آب و هوایی نسبتا خشک زندگی می‌نمایید، پس مسئلهتان دوبرابر است. این مطلب را سلاحی مخفی تلقی نمایید: در اتاق خواب خود بخور تعبیه نمایید. خوابیدن در اتاقی مرطوب به حفظ توازن چربی پوست یاری فراوانی می‌کند و رطوبت پوست را در تمام روز حفظ می‌‌نماید.

  1. کم شدن قند استفادهی

  آب جسم و هم آب پوست با استفاده بیش از اندازه خوراکی های شور از دست می‌ر‌ود. البته مسئله با کنار گذاشتن پاپکورن و میل کردن شیر شکلاتِ کاراملی حل نخواهد شد، زیرا استفاده قند بی‌شمار هم صدمات جبران ناپذیری به جسم وارد خواهد کرد. پوست‌های خشک ذاتا ملتهب و برانگیختن‌پذیرند و قادر به حفظ رطوبت مورد احتیاج خود نیستند. لورن اسلیتون معتقد است: “استفاده قند برانگیختن‌پذیری پوست را دو چندان نموده و در نهایت کلاژن و الاستین موجود در بافت‌های پوست را از بین می‌برد.” برای حفظ رطوبت پوست استفاده قند را تا ۲۵ گرم در روز کم شدن دهید. ترجیحا این ۲۵ گرم قند را با استفاده شکلات تلخ، پروتئین بار یا یک فنجان ماست مزه‌دار تامین نمایید.

  1. استفاده امگا ۶

  برای حفظ رطوبت پوست، به همان مقدار که روغن‌های طبیعی را بر روی پوست مصرف می‌نمایید، آن‌ها را به داخل بدنتان هم بفرستید. اسید قدما لینولنیک، یکی از چربی‌های شامل امگا ۶ است که مانع از خشکی پوست می‌شود.تلاش نمایید حتی‌الامحل آن را در برنامه خوراکی هر روزه خود بگنجانید، به عنوان مثال کپسول گل‌ پامچال یا روغن گل‌گاوزبان استفاده نمایید و یا یک عهده اسپیرولینا( جلبک دریایی) سبز به اسموتی خود بیفزایید. اسلیتون مسئول مرکز مشاوره غذا در این زمینه می‌گوید: “شاه دانه هم فوق‌العاده است، برای بهره از مزایای آن کافیست یک قاشق چایخوری از آن را روی سالاد یا نان جو صبحانه خود بپاشید.”

  1. آیورودا را امتحان نمایید

  بر اساس طب سنتی هندوها، سرشت تمام انسان‌ها متشکل از سه مادهمزاجی: آتش، باد/ هوا و زمین/آب می‌باشد. برای تندرستی کامل بایست این سه ماده در وضعیت تعادل قرار گیرند. به باور هیلاری گاریوالتس، رییس مرکز ملی طب سنتی: “احتمالا پوست خشک به معنای ازدیاد ماده باد/هوا در جسم باشد. همینطور قادراست از نشانه ها تمرکز ماده آتش در وجود شما باشد.” برای حفظ تعادل این سه ماده در بدن، جسم خود را با روغنی که اندکی گرم شده ماساژ دهید. اگر ماده باد بر شما غالب شده است (خواصی همانند بیش‌فعالی، آشفتگی در خواب، مسائل دستگاه گوارش و سرماخوردگی در خود مشاهده می‌نمایید) از روغن کنجد مصرف نمایید. در صورتی که ماده آتش بر شما غالب گشته (تندمزاجی، پرخوابی و تمام چیزخوری و گرما در شماست) روغن نارگیل کارساز است.

  1. به طب سنتی چینی روی بیاورید

  کارشناسان طب سنتی چینی باور دارند که مسائل پوستی متتاثیر از برهم میل کردن تعادل بین گردش خون و غلظت خون، تعادل کلی جسم و بسته شدن چاکراهای انرژی است. اریک از کارشناسان طب سوزنی معتقد است که: “در صورتی که گردش خون در ریه‌ منظم و به اندازه نباشد، باد، سرما و گرما به داخل آنان نفوذ می‌کند.” وی خاطرنشان می‌کند که: برای حفظ تندرستی ریه، به رژیم خوراکی خود دانه‌های کنجد سیاه، گوجی‌بری(میوه‌ای چینی)، گلابی آسیایی و قارچ وودایر بیافزایید.


  برچسب ها : درمان پوست های خشک پوست های خشک چند تکنیک درمانی مخصوص پوست‌های خشک

  آمار باز دید این مطلب درمان پوست های خشک | چند تکنیک درمانی مخصوص پوست‌های خشک
  تعداد کل بازدید ها: 47
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه