بیماری رابدومیولیز چیست؟ علائم و درمان رابدومیولیز

 • زمان درج : 22 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بیماری رابدومیولیز چیست؟ علائم و درمان رابدومیولیز

 • نکات مهم در این مقاله 'بیماری رابدومیولیز چیست؟ علائم و درمان رابدومیولیز' در ابتدای این پست برای شما قرار داده شده است
 • نام بیماری : رابدومیولیز
 • آناتومی مربوطه : سیستم تشریحی | AnatomicalSystem
 • اسم آناتومی مربوط : بافت‌های ماهیچه‌ای
 • علل پیش آمدن بیماری
  1. اسیب شدید به عضلات و بافت‌های اسکلتی

 • ریسک های موجود که بر اثر آن بیماری و یا خطر ابتلا به بیماری افزایش پیدا میکند
  1. ضعیف شدن بدن

 • روش های جلوگیری و یا روش های مقابله با بیماری به صورت پیشگیرانه
  1. استفاده مایعات
  2. توقف تمرینات ورزشی

 • علائم بیماری / نشانه های بیماری
  1. درد شدید عضلات
  2. خستگی و ضعف
  3. وضعیت تهوع، استفراغ و حتی نارسایی کلیه‌هاست
  4. رنگ قرمز مایل به قهوه ای جزئی در ادرار
 •  

  رابدومیولیز یک مریضی وحشتناک است که عضلات، عملکرد کلیه و تندرستی کلی را تحت اثر قرار می‌دهد. از آنجایی که علت ها گسترده‌ای برای دچار به این تقویت پرمخاطره وجود دارد، درک درست این تقویت خیلی باارزش است.

  رابدومیولیز:

  وقتی که ماهیچه اسکلتی ضرر می‌بیند، امحل بروز این مریضی وجود دارد زیرا بافت‌های ماهیچه‌ای بعد از آن به شتاب آغاز به نابود شدن می‌کنند و در جریان خون رها می‌شوند. موادی که ماهیچه‌ها و عضلات جسم را تشکیل می‌دهد خیلی مختلف از موادی است که به طور طبیعی در جریان خون وجود دارد . همین امر سبب ایجاد یک میزان غیر طبیعی از سموم در جسم می‌شود و فشار غیر عادی و اضافی بر روی کلیه‌ها وارد می‌کند. در بعضی از موارد، دیالیز و معالجه‌های خیلی جدی برای تسکین درد کلیه‌ها احتیاج خواهد بود. رابدومیولیز با سطوح متفاوت در جسم رخ می‌دهد و شدت اسیب مختلف خواهد بود اما این موضوع به شدت با اسیب‌های شدید همانند اسیب‌هایی که بعد از بلایای طبیعی ، زمین لرزه یا اسیب شدید به عضلات و بافت‌های اسکلتی ایجاد می‌شود وابسته است. با اینحال این تقویت نیز قادراست با فعالیت شدید، مسائل متابولیکی، گردش خون ضعیف، مسائل دمایی، عفونت و سموم ایجاد شود. به دلیل علت ها گسترده ایجاد این مریضی، شناسایی دقیق علامت‌ها و نشانه ها آن خیلی باارزش است .

  نشانه ها و شناسایی رابدومیولیز:

  برای اشکال خفیف، امکان پذیر است شناسایی تا وقتی که ازمایش خون انجام می‌شود امکان پذیر نباشد اما در تقویت حاد، این مریضی با مواردی همانند درد شدید عضلات، خستگی و ضعف بروز می‌کند. مردمی که از اسیب‌های ذکر شده در بالا رنج می‌برند اکثر علامت‌های ویژهی را به زمان انتشار فشار از خود نشان می‌دهند. این علامت‌های شدید شامل وضعیت تهوع، استفراغ و حتی نارسایی کلیه‌هاست. بعضی از نشانه ها ثانویه زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های عضلانی بیش از اندازه ملتهب است و گردش خون از دیگر نواحی جسم را مسدود می‌کند و از عملکرد درست آن پیشگیری می نماید. در بعضی از موارد اسیب کلی به عضلات وارد می‌شود. علامت شایع دیگر تاثیر خفیفی از رنگ قرمز مایل به قهوه ای جزئی در ادرار است که قادراست علامت حضور این اسیب به سلول‌های ماهیچه‌ای باشد. در زیادتر موارد معالجه این مریضی به جراحی احتیاج دارد .با اینحال، نبایست منتظر نابودی و از کار افتادن کلیه‌های خود بنشینید. اگر علامت‌های موجود را در خود مشاهده کردید مناسبتر است با یک دکتر کارشناس مشورت نمایید.

  معالجه رابدومیولیز:

  استفاده مایعات:

  اگر به اندازه به اندازه خوش اقبال باشید و برای معالجه مریضی خود تنها به مواد خانگی احتیاج داشته باشید، مناسبترین شیوه برای مدیریت تقویت، مصرف مایعات است. در بیمارستان می‌توانید از مایعات وریدی برای دفع سموم از جریان خون مصرف نمایید اما همین کار را می‌توانید در منزل خود نیز انجام دهید. آشامیدن آب و دیگر مایعات قادراست به دفع ادار و عملکرد خوب کلیه‌ها یاری کند. همین امر سبب دفع سموم از جسم خواهد شد.

  توقف تمرینات ورزشی:

  اگر مریضی شما به دلیل فعالیت‌های شدید فیزیکی است، مناسبتر است این کار را متوقف نمایید. اگر از حجم و فشار تمرینات ورزشی خود نکاهید، اسیب زیادتری به عضلات خود وارد خواهید کرد. در این تقویت مناسبتر است با یک دکتر مشورت نمایید.

  قطع استفاده مواد مخدر:

  مصرف مواد مخدر قادراست سبب ایجاد این مریضی شود یا علامت‌های آن را بیشتر شدن نماید.تلاش نمایید به شتاب استفاده این مواد به ویژه کوکائین را متوقف نمایید. این مواد سبب ضرر به کلیه می‌شوند و تقویت مریضی را بدتر خواهند کرد.

  زیاد شدن گردش خون:

  از آنجایی که زیادتر پیامد این مریضی مربوط به عضلات و بافت‌ها و رها شدن آن در جریان خون است، به همین خاطر دارا بودن یک گردش خون کامل و ایجاد اکسیژن به اندازه و تازه خیلی الزامی خواهد بود. بعضی از خوراکی های سودمند برای زیاد شدن گردش خون شامل پرتغال،فلفل، سیر، زنجبیل، شکلات تلخ، هندوانه و گوجی بری است.

  خوب شدن عملکرد کلیه‌ها:

  واضح است که اگر روشی برای خوب شدن کارایی و عملکرد کلیه‌ها برای دفع سموم از جسم نمایان نمایید قادر خواهید بود تقویت مریضی را خوب شدن بقسمتید. بعضی از خوراکی ها و گیاهانی که به تندرستی کلیه‌ها یاری می‌کند و عملکرد آن را خوب شدن می‌قسمتد شامل فلفل قرمز،کلم،سیر،سیب،سفیده تخم مرغ و روغن زیتون است.

  قطع استفاده داروهای غیر الزامی:

  استفاده بعضی از داروهای ویژه یا ترکیبی از داروهای قدرتمند قادراست به این مریضی منجر شود. اگر علامت‌های این مریضی را تجربه کرده اید مناسبتر است با مشورت دکتر بعضی از داروها را قطع نمایید یا از داروهای جانشین مصرف نمایید.

  هشدار:

  اگرچه معالجه‌های خانگی برای جلوگیری یا کم شدن علامت‌های رابدومیولیز سودمند است اما بایست به دلیل داشته باشید که این مریضی قادراست خیلی جدی و تهدید کننده زندگی باشد درنتیجه مصرف یک دکتر کارشناس قادراست خیلی سودمند باشد. اگر مریضی شما بیشتر حاد و جدی نبود می‌توانید با مشورت دکتر از معالجه‌های خانگی نیز مصرف نمایید.


  برچسب ها : بیماری رابدومیولیز چیست بیماری رابدومیولیز رابدومیولیز علائم و درمان رابدومیولیز درمان رابدومیولیز علائم رابدومیولیز

  آمار باز دید این مطلب بیماری رابدومیولیز چیست؟ علائم و درمان رابدومیولیز
  تعداد کل بازدید ها: 106
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه