چرا دهانم بوی بد میدهد ! علت بوی بد دهان چیست؟

 • زمان درج : 4 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • چرا دهانم بوی بد میدهد ! علت بوی بد دهان چیست؟

 • نکات مهم در این مقاله 'چرا دهانم بوی بد میدهد ! علت بوی بد دهان چیست؟' در ابتدای این پست برای شما قرار داده شده است
 • نام بیماری : بوی بد دهان
 • آناتومی مربوطه : ساختار تشریحی | AnatomicalStructure
 • اسم آناتومی مربوط : دهان و دندان

 • ریسک های موجود که بر اثر آن بیماری و یا خطر ابتلا به بیماری افزایش پیدا میکند
  1. مصرف سیگار و موارد مشابه
  2. عدم رعایت تمیزی دهان و دندان

 • روش های جلوگیری و یا روش های مقابله با بیماری به صورت پیشگیرانه
  1. زدن مسواک 3 بار در روز
  2. استفاده از دهان شویه
  3. استفاده از آدامس و موارد مشابه

 •  

  بوی بد دهان یکی از بدترین کابوس‌های هر انسان است. زندگی در اجتماع مارا ناچار به حرف زدن با دیگران می‌کند و در صورتی که شما یک تنفس بدبو داشته باشید خیلی زود توسط اطرافیانتان طرد می‌شوید.

  با توجه به ارزش این موضوع در این مقاله از مجله تندرستی،تلاش میکنیم تمام جوانب این مسئله را مورد تحقیق قرار دهیم.


  چگونه بوی بد دهان‌مان را شناسایی دهیم؟

  نشانه ها بیشتری وجود دارند که می‌توانند نشان دهند تنفس شما بد بو است.

  آیا متوجه شده‌اید که زمانی آغاز به حرف زدن می‌نمایید، مردم از شما فاصله می‌گیرند؟ آیا زمانی که آنان را می‌بوسید صورتشان را برمی‌گردانند؟ اگر فکر می‌نمایید امکان پذیر است تنفس‌تان بدبو باشد، تست ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

  کافیست داخل مچ دست‌تان را لیس بزنید و بو بکشید؛ اگر بد بو است، می‌توانید تا محدوده بیشتری مطمئن باشید که نفس‌تان هم بد بو است. یا از یک دوست خیلی صمیمی سوال کنید که کاملا با شما روراست باشد و حقیقت را بگوید.


  دلیل بوی بد دهان چیست؟

  بوی بد دهان، یک مسئله خیلی شایع است و علت ها مختلفی دارد. بوی بد مکرر و ماندگار، همواره به علت گازهایی است که توسط باکتری‌های لایه بیرونی دندان‌ها، لثه‌ها و زبان آزاد می‌شود.

  همینطور ذرات خوراکی که میان دندان‌ها و روی زبان مانده‌اند، پوسیده شده و می‌توانند گاهی سبب بوی ناخوشایند شوند.

  خوراکی های تند و بودار نظیر سیر، قهوه و پیاز هم می‌توانند مزید بر دلیل شوند. درنتیجه بایست حتما دندان‌های‌تان را به درستی و مرتبا مسواک بزنید. این‌کار به خوش بو شدن نفس‌تان یاری می‌کند.

  باکتری روی دندان‌ها و لثه‌ها که “پلاک” نام دارد، سبب مریضی‌های لثه و پوسیدگی دندان هم می‌شود.

  یکی از نشانه ها هشداردهنده مریضی لثه این است که تنفس‌تان همیشه بدبو باشد یا مزه بد و ناخوشایندی در دهان داشته باشید. دنداندکتر‌تان قادراست وقت چکاپ‌های منظم، این مسئله را شناسایی داده و معالجهش کند. هرچه زودتر این مشکل شناسایی داده شود، معالجهش هم اثربخشتر خواهد بود.


  دیگر علت ها بوی بد دهان

  بعضی از مسائل دکتری هم می‌توانند سبب بدبو شدن تنفس شوند. “خشکی دهان” یا گزروستومیا، مریضی است که در آن، دهان شما بزاق کمتری ترشح می‌کند و سببپرورش باکتری در دهان شده و در نهایت تنفس را بدبو می‌کند.

  خشکی دهان، امکان پذیر است به‌خاطر برخی از داروها، مسائل غده بزاقی و یا تنفس مدام با دهان به جای بینی باشد. مردم سالمند، بزاق کمتری تولید می‌کنند که منجر به مسائل زیادتری می‌شود.

  اگر شما از خشکی دهان رنج می‌برید، دنداندکتر‌تان قادراست تولید کننده بزاق غیرطبیعی را برای‌تان تجویز کند، یا معالجه‌های دیگری را توصیه دهد.

  همینطور بخوانید: برای از بین بردن بوی بد دهان چه بخوریم؟

  دیگر مریضی‌ها می‌توانند سبب بد بو شدن تنفس شوند؟

  مریضی‌های دیگری که سبب تنفس بدبو می‌شوند شامل عفونت‌های گلو، بینی یا ریه‌ها؛ سینوزیت؛ برونشیت؛ یا مریضی‌های کبد و کلیه می‌شود. اگر دنداندکتر شما شناسایی داد که دهان شما سالم است، بایست به دکتر خانواده‌تان یا یک کارشناس رجوع نمایید تا علت این مسئله را نمایان کند.


  سیگار و بوی بد دهان

  سیگار کشیدن قادراست تنفس را بدبو کند؟

  بله؛ تنباکو به نوبه خود نفس را بدبو می‌کند. تنها پاسخی که در این مورد وجود دارد، ترک سیگار است. سیگار نه تنها تنفس‌تان را بدبو می‌کند بلکه سبب ضرر چشایی و از دست دادن آن می‌شود و لثه‌ها را آزرده می‌کند.

  مردم سیگاری زیادتر دربرابر مریضی‌های لثه هستند و ریسک دچار به سرطان دهان، ریه، و مریضی‌های قلبی هم در آنان بالاتر است.

  از دنداندکتر، داروساز یا مواظب بهداشت بخواهید که در ترک سیگار به شما یاری کند. اگر سیگار کشیدن را متوقف کردید اما همچنان تنفس‌تان بدبو بود، بایست به دنداندکتر یا دکتر رجوع نمایید.

  همینطور بخوانید : شیوه های ترک سیگار

  دنداندکتر چه یاریی به من می‌کند؟

  اگر تنفس شما بدبو است، احتیاج دارید که یک برنامه منظم برای تمیز و خوشبو حفظ کردن دهان داشته باشید. چکاپ‌های مکرر توسط دنداندکتر به او اجازه می‌دهد تا جاهایی را که پلاک میان دندان‌های تان تشکیل شده تحقیق کرده و تمام این نواحی را که دسترسی به آنان سخت است، تمیز کند.

  دنداندکتر قادراست مناسبترین روش تمیز کردن دندان‌ و لثه و همینطور نواحی را که از تمیز کردن آن غافلید ( نظیر زبان)، به شما نشان دهد.


  می‌توانم از تنفس بدبو پیشگیری کنم؟

  برای آن‌که تنفس‌تان خوشبو باشد بایست هیچ‌گونه مریضی لثه نداشته باشید و دهان‌تان را تمیز نگه دارید. اگر نفس‌تان بدبو است، یک یادداشت از تمام خوراکی هایی که می‌خورید و داروهایی که استفاده می‌نمایید آماده کرده و آن را به دنداندکتر‌تان نشان دهید تا بتواند راه‌های حل این مسئله را به شما ارائه دهد.

  دندان‌ها و لثه‌ها را شب‌ها قبل از خواب مسواک بزنید و حداقل یکبار دیگر هم در طول روز با خمیردندان فلورایددار این‌کار را انجام دهید. فراموش ننمایید که زبان‌تان را هم مسواک بزنید یا از برس زبان مصرف نمایید. استفاده خوراکی ها و آشامیدنی‌های شیرین را هم ممحدوده نمایید.


  دهان‌شویه برای برطرف کردن بوی بد دهان

  نبایست از دهان‌شویهبه تنهایی برای مخفی کردن بوی بد دهان مصرف نمایید. درنتیجه اگر دیدید تمام مدت از دهان‌شویه مصرف می‌نمایید، با دنداندکتر‌تان مشورت نمایید.

  دهان‌شویه های بیشتری وجود دارند که با فرمولاسیون ویژهی برای پیشگیری از بوی بد دهان و مریضی لثه ساخته شده‌اند.

  برخی از دهان‌شویه ها که شامل کلرهیکسیدین هستند و برای مریضی لثه تجویز می‌شوند، اگر زیاد مدت مورد مصرف قرار گیرند، سبب لکه‌دار شدن دندان می‌شوند. بایست بروشور را به دقت بخوانید و یا درمورد نحوه مصرف آن پرس و جو نمایید.


  اگر دندان غیرطبیعی دارم، چطور می‌توانم از تنفس بدبو جلوگیری کنم؟

  تمیز کردن دندان غیرطبیعی درست به اندازه تمیز کردن دندان طبیعی باارزش است. ذرات خوراکی امکان پذیر است در لبه‌ها و چفت‌ها گیر کرده و اگر کاملا تمیزشان ننمایید، پوسیده شوند.

  بایست مسواک جداگانه‌ای برای تمیز کردن دندان غیرطبیعی داشته باشید.

  قانون کلی این است: مسواک بزنید، بخیسانید و مجدد مسواک بزنید. دندان غیرطبیعی را روی یک کاسه آب تمیز نمایید تا از دست‌تان به زمین نیفتد. پیش از خیساندن، با مسواک بشویید تا به درآمدن ذرات خوراکی یاری نمایید. برای مدت کوتاهی دندان غیرطبیعی را در یک تمیز کننده ویژه بخیسانید و سپس مجدد آن را مسواک بزنید.

  درست نظیر دندان طبیعی به آن مسواک بزنید و مطمئن شوید تمام سطوح آن را تمیز کرده‌اید؛ از جمله میزانی که روی لثه‌های تان فیکس می‌شود. اگر لک یا پوسته روی آن دیدید، به دنداندکتر رجوع نمایید.

  زیادتر دنداندکتر‌ها، مسواک با سر کوچک یا متوسط را توصیه می‌کنند یا در صورت امحل برای شما، مسواک ویژه دندان غیرطبیعی.


  چگونه کسی را که دهانش بوی بدی می دهد، از این موضوع باخبر کنیم؟

  احتمالا تمام ما کسی را می‌شناسیم که تنفسش بدبو است، اما تعداد خیلی اندکی از مردم شجاعت مطرح کردن آن را دارند.

  مسلما گفتن این موضوع به کسی که نفسش بوی بدی دارد، کار حساسی است که به مهارت احتیاج دارد.

  همیشه این احتمال وجود دارد که رنجیده و خشمگین و یا خجالت‌زده شوند و دیگر هرگز باشما حرف نزنند! با این وجود همیشه یادتان باشد که تنفس بدبو قادراست علامت هرمریضی یا مسئلهی باشد.

  اگر کسی که تنفسش بدبو است، از این موضوع باخبر شود، قادراست به دنبال علت آن برود. می‌توانید با یکی از اعضای خانواده‌اش در این مورد صحبت نمایید چون علت این مسئله قادراست یک مریضی باشد که در حال حاضر روند معالجه آن را طی می‌کند.


  برچسب ها : چرا دهانم بوی بد میدهد علت بوی بد دهان چیست بوی بد دهان

  آمار باز دید این مطلب چرا دهانم بوی بد میدهد ! علت بوی بد دهان چیست؟
  تعداد کل بازدید ها: 43
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه