بیماری ALS و علائم آن آشنایی با بیماری ای‌ال‌اس

 • زمان درج : 8 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بیماری ALS و علائم آن آشنایی با بیماری ای‌ال‌اس

 • نکات مهم در این مقاله 'بیماری ALS و علائم آن آشنایی با بیماری ای‌ال‌اس' در ابتدای این پست برای شما قرار داده شده است
 • نام بیماری : ALS
 • آناتومی مربوطه : ساختار تشریحی | AnatomicalStructure
 • اسم آناتومی مربوط : Amyotrophic lateral sclerosis

 •  

  Amyotrophic lateral sclerosis سالانه هزاران نفر را در ایالات متحده مبتلا می­کند.

  اگر شما وقت بیشتری در رسانه‌های دسته جمعی نظیر فیسبوک می­‌گذرانید ، احتمالا حداقل یک نفر را دیده­اید که “چالش سطل یخ” را داشته باشد. به همان اندازه که این بازی می­تواند آگاهی و بودجه برای ALS داشته باشد به همان اندازه خیلیی از واقعیت‌ها را درباره این مریضی گسترش نمی­‌دهد.

  چالش سطل یخ ، یک بازی جمع آوری پول است که در آن مردم فیلم­‌هایی از خود می­‌گیرند که در آن سطلی از آب سرد یا یخ بر روی سر خود می‌­ریزند.سپس نفر بعدی را نامزد این کار می­کنند. چالش این است که یا خود را خیس کنند و یا به ALS پول واریز کنند. اگرچه به دید می‌­رسد مردم هر دو را انجام می­‌دهند. به گفته یک روزنامه وابسته به انجمن ALS مبلغ یاری‌ها تا ۲۰ آگوست ۳۱.۵ میلیون دلار بوده است.

  Amyotrophic lateral sclerosis همینطور با نام مریضی لو کرینگ شناخته میشود و یک مریضی عصبی به شتاب در حال پیشرفت است که به سلول‌های عصبی که کنترل عضلات ارادی را بر پیمانه دارند حمله می­کند. همواره در عرض چند سال از وقت تشخیص، کشنده است و به محدوده ۳۰۰۰۰ نفر از آمریکاییان را مبتلا کرده است. پزشکها بر طبق انجمن ALS هر سال در محدوده ۵۶۰۰ مورد جدید را در آمریکا شناسایی می­‌دهند.

  در دنباله پنج واقعیت که بایست درباره ALS بدانید آورده شده است

  1. ALS مسری نیست

  شما میتوانید با شخص مبتلا به ALS دست بدهید و مریضی را نگیرید. شما می­توانید خوراکی و میوه با هم میل کنید یا تیغ یکسان مصرف نمایید و یا هوای یکسان با شخص مریض را استشمام نمایید چرا که این مریضی مسری نیست.

  بر اساس یافته‌های کارشناسان دکتری ، بر اساس برآورد موسسه ملی آشفتگیات عصبی و سکته مغزی (NINDS) ، ای ال اس در بیشتر موارد ( ۹۰ تا ۹۵ درصد ) تصادفی بوده است

  ALS می­تواند هر کسی را مبتلا کند. باارزش نیست چه جنس یا نژاد یا وضع مالی داشته باشد.

  1. درباره فاکتور های ریسک ALS دانسته‌های اندکی وجود دارد.

  دانشمندان نمی­دانند چه چیزی فاکتور ALS است ولی آنان تعدادی دیدیه برای آن دارند.

  NINDS رابطهی بین جهش ژن سودز۱ با زیاد شدن ریسک مریضی نمایان کرد و از آن وقت پژوهشگران رابطهات ژنتیکی زیادتری را که ریسک ALS را زیاد شدن می­دهد شناسایی کردند ولی اینکه دقیقا چطور سبب زیاد شدن این ریسک می­شود هنوز واضح نیست.

  فاکتور های بالقوه ریسک را که پژوهشگران برای ALS در دید گرفته‌اند شامل فاکتور های محیطی ، شغلی و ژنتیکی می­شود. ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده­‌اند.

  آفت کش‌ها و کودها به تازگی در یک مطالعه کوچک به ALS ربط داده شده‌اند ولی با دارا بودن یک اندازه نمونه کوچک و فقدان استانداردهای دربرابر قرار گرفتن.

  چیزی که دانشمندان می­دانند این است که اگرچه ALS می­تواند هر کسی را مبتلا کند، مردم مذکر سفید­پوست و آنانیی که در دهه ششم از زندگی خود هستند، نسبت به گروههای دیگر، احتمال زیادتری برای دارا بودن این مریضی دارند.

  1. تشخیص ALS سخت است.

  سریعا نمایان نمی­شود که کسی ALS دارد، در ابتدا نشانه ها می­تواند کم باشد . خیلیی از بیماران فکر می­کنند آنان یک درد ماهیچه متداولی یا زخم دارند.­

  بر طبق دید انجمن NINDS نشانه ها اولیه ALS شامل درد، عضلات سفت، ضعف در دست‌ها و پاها، و مسئله در بلعیدن یا جویدن، می­باشد.

  این نشانه ها به ظاهر جزئی در نهایت به دیگر قسمت‌های جسم گسترش یافته و شدت می­‌یابد. زیادترین مرگ‌های دراثر ALS دراثر نارسایی تنفسی دراثر توقف ماهیچه‌های باارزش تنفسی می­شود.

  1. بیش از یک گونه از ALS وجود دارد.

  ALS در شکل‌های گوناگونی وجود دارد که شامل اسپورادیک و خانوادگی می­شود.

  اسپورادیک بر طبق انجمن ALS عمومی‌ترین فرم آن در آمریکا و بین ۹۰ تا ۹۵ درصد از موارد است. این گونه می­تواند هر کسی را مبتلا سازد و فاکتور آن ناشناخته است.

  ALS گونه خانوادگی از اعضای خانواده به ارث می­رسد. بر طبق براوردهای انجمن ALS ، تنها ۵ تا ۱۰ درصد از بیماران ALS ، ALSخانوادگی دارند. آنانیی که آن را دارند ۵۰ درصد اقبال جهش ژن مسئول را دارند که می­تواند منجر به ALS در بچه هاشان شود.

  1. از داروها می­توانیم زیاد شدن زندگی را انتظار داشته باشیم.

  ALS امکان پذیر است کشنده باشد اما به این معنا نیست که هیچ معالجه ای ندارد.

  در سال ۱۹۹۵ ، ساوقت خوراکی و داروی آمریکا «ریزولول» را برای کند کردن پیشرفت ALS تایید کرد ( نام برند: ریلوتک). از آن وقت ، این دارو مورد مطالعه قرار گرفت و بارها آزموده شد.

  ریزولول به دید می­رسد زندگی بیماران را زیاد­تر و فرایند پیشرفت مریضی را کند می­کند. این بدین معناست که بر طبق وبسایت انجمن ALS، بیماران مبتلا به ALS می­توانند مدت زیادتری را در حالت‌های مغزی منسجم‌تری بگذرانند.

  ثابت شد است که داروی ریلوزول زندگی انتظاری برای بیماران ALS را به طور میانگین بین دو تا ۵ سال و حداقل به اندازه چند ماه و گاهی زیادتر زیاد شدن می­دهد. بر طبق گفته‌های انجمن ALS، برخی از بیماران ALS با مریضی بیش از ۲۰ سال زندگی کرده‌اند.


  برچسب ها : بیماری ای‌ال‌اس ای‌ال‌اس بیماری ALS

  آمار باز دید این مطلب بیماری ALS و علائم آن آشنایی با بیماری ای‌ال‌اس
  تعداد کل بازدید ها: 86
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه