چرا نفخ می کنیم؟ مهمترین عوامل نفخ صبحگاهی

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • چرا نفخ می کنیم؟ مهمترین عوامل نفخ صبحگاهی
 •  

  “قسم می‌خورم که امروز صبح شلوارم اینقدر تنگ نبود.” تمام ما این جمله را یک یا چندبار گفته‌ایم. چون نفخ، یکی از رایج‌ترین و البته بارزترین مریضی‌های شکمی است.

  پیش از این‌که میل کردن لوبیا پخته را برای همیشه ترک نمایید مناسبتراست بدانید نفخ که چیزی جز هوا و گاز اضافی به دام افتاده در دستگاه گوارش نیست، زیادتر به نحوه میل کردن مربوط می‌شود تا خودِ آن چیزی که می‌خورید.

  شش چیز کوچکی که اثری بزرگ و شگفت‌انگیز روی دورکمرتان دارند:

  1. عاشق آدامس جویدن هستید.

  یک خبر بد برای معتادان به اوربیت: اگر در شکم‌تان احساس نفخ می‌نمایید، احتمالا وقت آن است که استفاده این تکه‌های نعنایی را ممحدوده نمایید. خیلی از مردم آدامس می‌جوند تا بین نوبت‌های خوراکی چیزی نخورند، اما زمانی شما آدامس می‌جوید، ناخودآگاه اندکی هوا می‌بلعید.

  این هوای اضافی قادراست سبب شود در روده‌های‌تان احساس تورم و بادکنکی داشته باشید. حتی آدامس‌های بدون قند هم عموما شامل سوربیتول هستند، خود سوربیتول قادراست سبب خیلیی از مریضی‌های شکمی شود که نفخ یکی از آنانست.

  1. خوراکی ی‌تان را تندتند می‌بلعید.

  و در اینجا علتی دیگر برای اندیشمندانه میل کردن! گوارش از دهان آغاز می‌شود، نه از معده. با هر جویدن، نه تنها هر لقمه را به تکه‌های کوچکتر و له شده‌تری تبدیل می‌نمایید که هضم‌شان راحت‌تر است بلکه این خوراکی با بزاق و آنزیم‌های ویژهی هم ترکیب می‌شود که روی هضم خوراکی اثر می‌گذارد.

  وقتی‌که خوراکی را سریعا فرومی‌برید، تا محدوده بیشتری این فرایند را ازدست می‌دهید، یعنی معده شما ناچار است برای گوارش خوراکی ، زیادترکار کند و به نفخ منجر می‌شود. ضمنا زمانی تندتند می‌خورید، هوا را هم می‌بلعید. آرام میل کنید و به‌مناسبی بجوید.

  مقاله مرتبط: مناسبترین خوراکی ها برای معالجه نفخ شکم
  1. عاشق آشامیدن با نی هستید.

  امکان پذیر است یک نی رنگارنگ، اسموتی صبح‌تان را برای اینستاگرام زیباتر کند، اما به نفع بدن‌تان نیست. با هرجرعه از نی، هوا پیش از خود آشامیدنی بالا می آید. حتی بطری‌های آب چندباراستفادهی که نی‌دار هستند هم مسائلی ایجاد می‌کنند. این‌بار حین تمرینات ورزشی‌تان، آب را مستقیما از لبه بطری بنوشید تا معده‌تان را به دردسر نیاندازید.

  1. به شدت خروپف می‌نمایید.

  آیا صبح به محض بیدارشدن از خواب احساس نفخ می‌نمایید؟ احتمالا درخواب خروپف می‌نمایید یا با دهان نفس می‌کشید. زیادتر مردمی که ایست تنفس در خواب دارند هم با نفخ صبحگاهی درگیرند.

  شخصا صبح به شکم‌تان نگاه نمایید، اگر بزرگ‌تر از پیش از خواب‌تان بود، به یک کارشناس خواب رجوع نمایید تا راهکاری به شما توصیه نماید که برای همیشه خروپف را کنار بگذارید.

  1. بیشتر فیبر استفاده می‌نمایید.

  بله، فیبر قادراست به شما احساس سیری داده و به کم شدن وزن‌تان یاری کند، ضمنا برای تندرستی قلب‌تان هم مناسب است. اما پیش از این که غلات پربار شده، پودینگ تخم شربتی و کلم بروکسل میل کنید، اندکی مکث نمایید. استفاده یکباره فیبر مورد دید، قادراست سبب نفخ بیشتر شود. درعوضتلاش نمایید آن را به مرور استفاده نمایید، مثلا در طول هفته.

  این‌کار به معده و روده شما مجال زیادتری می‌دهد تا آنریم‌های ضروری برای گذر فیبر درطول سیستم گوارش‌تان را مرتب کردن و تولید کند. همینطور مناسبتر است فیبر را از خوراکی های سالم و فراوری نشده نظیر سبزیجات، میوه‌جات و غلات سبوس دار گرفتن نمایید. خیلیی از خوراکی های بسته‌بندی شده با اینولین پربار می‌شوند؛ اینولین گونهی فیبر است که مخصوصا برای معده سنگین می‌باشد.

  همینطور بخوانید : فیبر چیست؟
  1. بیست و چهارساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته استرس دارید.

  استرس چه آسیبها که ندارد؟ غیر از این‌که هورمون‌ها می‌توانند سیستم گوارش‌تان را مختل کنند و سبب نفخ شوند، استرس همینطور قادراست سبب شود پشت میزکارتان، باعجله خوراکی میل کنند، سرسری حمام کنند و درحین حملات نگرانیی، هوا را ببلعند.

  سعی نمایید با مصرف رفتار معالجه ای شناختی یا ریلکسیشن، فاکتور های استرس‌زا را کنترل نمایید. هردو شیوه سبب جلوگیری و معالجه نفخ می‌شوند. به مرور وقت، این تغییرات کوچک به جسم شما یاری خواهند کرد تا از نفخ رها شود.


  برچسب ها : عوامل نفخ صبحگاهی چرا نفخ می کنیم مهمترین عوامل نفخ

  آمار باز دید این مطلب چرا نفخ می کنیم؟ مهمترین عوامل نفخ صبحگاهی
  تعداد کل بازدید ها: 612
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه