نگاهی به بیماری های مری و راه های پیشگیری

 • زمان درج : 34 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • نگاهی به بیماری های مری و راه های پیشگیری
 •   
  مری قسمتی از دستگاه گوارش می باشد که میان معده و دهان قرار دارد.مری لوله ای است که نقش اصلی آن حمل کردن مایع و غذا بعد از خوردن از دهان به درون معده می باشد.رایج ترین مشکل بیماری مری ریفلاکس معده به مری بوده و سبب می شود با مرور زمان به مری آسیب وارد شود.
  بیماری های مری معمولا رایج هستند و از جایی که این بیماری ها در قفسه سینه رخ می دهند و از عقب قلب عبور می کند ممکن است که آن را با درد قلبی اشتباه بگیرید با توجه به اینکه مشکلات قلبی مهم هستند و توجه نکردن به آن ها سبب می شود جان شما به خطر بیفتد اگر شما درد در قفسه سینه دارید اول باید از وجود نداشتن بیماری قبلی اطمینان پیدا کنید ولی رایج ترین دلیل در درد قفسه سینه بیماری های مری می باشد بنابراین همه دردهای قفسه سینه به مشکلات قلبی ارتباط ندارند و دلیل آن باید توسط متخصص بررسی گردد.
  آزمایش های باریم ایکس ری ، اندازه گیری PH و اندوسکوپی بالا برای تشخیص بیماری های مری انجام می گیرد.در زمان باریم ایکس ری ، اشعه ایکس بعد از مصرف محلول باریم بدست می آید.در PH با یک وسیله ای که به مری انتقال می یابد اندازه گیری شده و توسط اندوسکوپی فوقانی یک لوله با دوربین و یک نور در آخر آن از مری و دهان عبور می نماید.
  انواع بیماری های مری:
  اسفنکتر مری:
  به وسیله ماهیچه ای به اسم اسفنکتر دریچه ها در بالای مری و در آخر گلو بسته می شوند.اسفنکتر به خاطر اجازه ورود مایع و غذا باز می گردد ولی دوباره به هم نزدیک شده تا از برگشت معده به مری جلوگیری شود.
  کرون مری:
  امکان دارد مری تحت تاثیر بیماری کوردن قرار گرفته ولی احتمالش خیلی کم است ولی به صورت درصدی در یک درصد ار بیماران اتفاق می افتد.علایم این بیماری مثل مشکلات در خوردن غذا ، سوزش دل و معده باشد.اگر این بیماری در مری باشد توسط آندروسکوپی بالایی امکان دارد زخم ، جراحت یا باریک بینی مری مشاهده شود.درمان این بیماری شامل جراحی ، تغذیه انترالی ، انشعاب مری می باشد.
  برگشت اسید معده یا رفلاکس:
  یک مشکل رایجی که در مری تاثیر می گذارد بیماری رفلاکس معده می باشد.در این بیماری اسفنکتر میان مری ضعیف شده که به آنزیم های گوارشی در معده اجازه ورود به مری را می دهد.خیلی از مردم معمولا با سوزش دل روبرو می شوند ولی رفلاکس زمانی تشخیص داده می شود که بازگشت اسید معده در طول هفته بیشتر از دو بار رخ دهد.امکان دارد به مشکلات جدی تری مثل جراحت یا زخم رخ دهد.
  درد مری
  در قسمت پایانی مری و در پایین مخاط انتهای عصبی وجود دارد.
  کسانی که به ریفلاکس مبتلا هستند اگر اسید به پایین مخاط برود انتهاب عصبی تحریک شده و باعث درد بیمار می شود.

  نگاهی به بیماری های مری و راه های پیشگیری
  مری بارت:
  مخاط مری در مری بارت درون لوله مری رشد می کنند.در آندروسکوپی مخاط مری به رنگ صورتی مشاهده می شوند.برای اینکه این تغییر رنگ ایجاد شود باید نمونه برداری از بافت مری انجام گیرد و به آزمایشگاه ارسال گردد.
  کسانی که به مری بارت دچار هستند باید هر دو سال یک مرتبه آدروسکوپی انجام داده و نمونه گیری از بافت آنها انجام گیرد.
  این بیماری دردی ندارد و اگر تغییر در سلول دیده نشود با روش خاصی این قسمت برداشته می شود.
  آشالازی بیماری مری:
  کسی که اسفنکتر تحتاتی زمان رسیدن غذا باز نمی گردد آشالازی می گویند.زمانی که اعصاب مری به دلیل ویروس هرپس کنار لب صدمه وارد شود شما به آشالازی دچار می شوید.در بعضی افراد به دلیل ژنتیکی به مری صدمه وارد می شود و سبب می شود که دریچه انتهایی مری بسته شود ولی به تدریج مری گشاد می شود و غذا در آن گیر می کند.
  این بیماری در زمان خوردن با عجله غذا شدت می گیرد.کسانی که به این بیماری مبتلا هستند گاهی اوقات مجبور هستند که با انگشت خود غذا را برگشت دهند و گاهی هم تنهایی غذا را مصرف می کنند.گاهی اوقات حالت نشخوار به دلیل برگشت غذا به دهان در این بیماری رخ می دهد.
  شل شدن اسفنکتر تحتانی
  این بیماری یک جریان فرسودگی بوده و به دلیل اختلالات مادرزادی اتفاق می افتد.این بیماری معمولا در سن بعد از 60 مشاهده می گردد.فتق دیافراگمی در کسانی که به ریفلاکس مبتلا هستند بیشتر می شود.
  برای درمان این بیماری باید پرهیزات غذایی و دارویی انجام گیرد.افراد مبتلا به این بیماری باید رژیم غذایی خود را اصلاح نمایند و غذاهای ترش ، چرب ، سرخ کرده ، الکل ، آب پرتقال ، قهوه و نوشابه های گازدار استفاده نکنند.درمان دارویی این بیماری داروهایی مثل امپرازول و .... می باشد.
  اسپاسم منتشر مری:
  در این بیماری انقباض مری باعث حرکت نکرده غذا و ثابت شدن آن خواهد شد.در این بیماری مبتلایان درد قفسه زیادی را خواهند داشت طوری که درد معمولا با قلب اشتباه گرفته می شود.ماندن غذا در مری هم از دیگر علایم می باشد.
  صدا در مری
  برخی از بیماران حس می کنند که یک صدایی در مری آن ها وجود دارد.این صداها به دلیل ریفلاکس معده و یا تیک عصبی رخ می شدهد که در آن مریض غذا را به بالا ارسال می نماید.این بیماری خطرناک نیست و احتیاجی به درمان ندارد.
  تنگی مری:بیماری های بدخیم ، رفلاکس طولانی و شدید ، تماس داشتن مواد سوزاننده با دیواره مری ، صدمه وارد شدن به وسیله بعضی داروها باعث این بیماری می گردد.در این بیماری غذا در مری شما گیر کرده جوری که نمی توانید آن را بالا بیاورید آن را هم قورت نمی توانید بدهید و حس خفگی به شما دست می دهد.در این نوع بیماری باید سریع زیر نظر درمان قرار بگیرید و دکتر به وسیله آندوسکوپی لقمه را خارج کرده و به درون معده ارسال می کند.
  دشواری بلع:
  زمانی که قطر مری کمتر از 13 میلی متر باشد شما نمی توانید غذا را به راحتی مصرف کنید.اشکال در بلع دلیل زیادی دارد که یکی از آن ها امکان دارد به دلیل بدخیمی رخ دهد.این سرطان در کسانی که سیگاری و الکی هستند بیشتر اتفاق می افتد.
  نکته:تمام درمان هایی که ذکر شد درمان طب شیمیایی بودند مطمئن باشید این بیماری ها در طب سنتی و اسلامی درمان دارند پس قبل از مراجعه به پزشک طب مدرن حتما از داروی های گیاهی استفاده نمایید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب نگاهی به بیماری های مری و راه های پیشگیری
  تعداد کل بازدید ها: 899
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه