راه های پیشگری درمان بیماری واسکولیت

 • زمان درج : 22 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • راه های پیشگری درمان بیماری واسکولیت
 •    واسکولیت التهاب رگ های خونی می باشد این بیماری سبب می شود تغییر در دیواره رگ های خون مثل ضخیم شدن ، تنگ شده و زخم شدن رخ دهد.این تغییرات سبب محدود شدن جریان خون شده و باعث صدمه به بافت و اندام می شود.
  این بیماری امکان دارد چند عضو یا یک عضو را تاثیر بگذارید و می تواند کوتاه مدت و بلند مدت هم باشد.این بیماری روی هر کسی می توانید اثر داشته باشد البته واسکولیت در رده بیماری ها خاص قرار میگیرد.بستگی به نوع بیماری شما دارد امکان دارد که بدون درمان بهبود پیدا کنید.بعضی از آن ها احتیاج به دارو دارند تا بتوانند آن را کنترل کرده و از منتشر شدن آن جلوگیری شود.
  روش تشخیص این بیماری:
  این بیماری به وسیله آنژیوگرافی می تواند تشخیص داده شود.مقدار صدمه دیدن آن به کسی که به آن دچار می شود بستگی دارد.این بیماری امکان دارد به بافت های بدن که به وسیله رگ های خونی تغذیه شدن صدمه وارد کند.

  علایم بیماری واسکولیت:
  علایم این بیماری متفاوت می باشند و معمولا به فشار خون در بدن ارتباط دارند علایم این بیماری مانند:
  -سر درد
  -تب
  -کم شدن وزن
  -درد عمومی
  -جوش
  -مسائل عصبی مثل ضعف
  بیماری چت:
  این وضعیت سبب می شود که رگ های شما التهاب داشته باشد.علایم آن شامل زخم تناسلی ، صدمه پوستی و التهاب چشم می باشد.


  واسکولیت بورگر
  در این شرایط لخته خون و التهاب در دست و پاهای شما رخ می دهد و باعث درد در آن اطراف می گردد.این بیماری به ندرت در روی رگ های خوبی مغز و قلب تاثیر دارد.
  سندروم چورگ:
  این وضعیت خیلی کم اتفاق می افتد و معمولا در روی ریه ، کلیه ، اعصاب و قلب تاثیر دارد.علایم این بیماری متفاوت بوده و شامل تغییر پوست ، درد عصبی و حساسیت های بینی هستند.
  بیماری واسکولیت آرتریت سلول غول پیکر
  این شرایط التهاب در سر شما مخصوصا در شقیق ها می باشد.سلول ها غول پیکر سبب می شود که درد در فک ، دید دوگانه و یا کوری مبتلا شوید.
  بیماری واسکولیت گرانولوماتوز با پلیانژیت
  این بیماری سبب می شود که التهاب در رگ های خونی ، سینوس ها ، گلو و ریه منجر شود.نشانه های این بیماری شامل ، عفونت های سینوس ، سرفه خونی و خون ریزی بینی می باشد.
  بیماری واسکولیت هنوخ – شونلین
  این وضعیت در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد.علامت های این بیماری شامل درد در شکم ، خون در ادرار و درد در مفاصل باشد.
  بیماری واسکولیت حساسیت بالا
  این بیماری بعضی اوقات آلرژی هم نام دارد علامت اول این بیماری داشتن لکه قرمز روی پوست معمولا در پایین تر شما می باشد.این بیماری امکان دارد که به دلیل عفونت و یا واکنش داشتن به دارویی خاص باشد.
  بیماری واسکولیت کاوازاکی
  این شرایط معمولا در بچه های زیر 5 سال اتفاق می افتد علامت های این بیماری شامل تب و قرمزی چشم ها می باشد.
  بیماری واسکولیت میکروسکوپی
  این شرایط معمولا در رگ های خونی کوچک آن بخشی که در کلیه و ریه و یا عصب هستند تاثیر دارد.شما امکان دارد درد در شکم ، خارش و درد در ماهیچه را احساس کنید اگر ریه ها آسیب ببینند امکان دارد که خون بالا بیاورید.
  بیماری واسکولیت پولیارتریتیس نودوسا
  در این بیماری معمولا در دستگاه گوارش ، کلیه و اعصاب تاثیر دارد.علایم این بیماری شامل ، کم شدن وزن ، درد در مفاصل ، درد در شکم پس از خوردن غذا ، فشار خون بالا و ضعف است.
  بیماری واسکولیت آرتریت تاکایاسو
  این نوع بیماری معمولا در شریان های بزرگتر بدن مثل آئورت تاثیر دارد نشانه های این بیماری سردرد ، فشار خون بالا ، ضعف بدن ، کم شدن اشتها و تغییرات تصویری می باشد.
  راه های پیشگری درمان بیماری واسکولیت

  در صورتی که هر کدام از علائم را مشاهده کردید حتما با دکتر مشورت کنید.بعضی از انواع بیماری ها امکان دارد بدتر شوند پس تشخیص اولیه آن اهمیت دارد.

  دلایل این بیماری:
  دلیل بیماری واسکولیت مشخص نیست بعضی از آن ها با مشکلات ارثی ارتباط دارند. برخی دلایل زیر امکان دارد باعث این بیماری شوند:
  -عفونت مثل هپاتیت سی یا بی
  -سرطان خون
  -مشکلات سیستم ایمنی مثل روماتیسم مفصلی ، ورم مفاصل
  -واکنش داشتن به یک داروی خاص
  -رگ های خونی امکان دارد خونریزی داشته و یا التهاب پیدا کنند.
  -التهاب امکان دارد سبب رخ دادن لایه دیواره رگ شود.
  -این بیماری دیواره خون را محدود کرده ، میزان خون را کم می کند پس اکسیژه و میزان مواد مغذی در بدن شما کاهش پیدا می کند.
  بعضی از انواع این بیماری ممکن است شدت داشته و سبب صدمه به اندام های اصلی شما گردد.ممکن است که یک لخته خون در رگ خونی اتفاق افتاده و باعث جلوگیری از جریان خون گردد.
  این شرایط ممکن است به بیماری ذات الریه و عفونت خونی منجر شود.
  دکتر شما احتمالا با دیدن تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی متوجه بیماری شما می شود و یا امکان دارد از شما بخواهد چند آزمایش برای تشخیص این بیماری مانند تست های خون ، آزمایش ادرار ، اشعه ایکس رگ های خونی ، نمونه برداری برای بررسی کردن بافت انجام بدهید.
  درمان بیماری واسکولیت:
  درمان برای کنترل التهاب با دارو و حل مشکل بیماری سبب تحریک واسکولیت می گردد.برای این بیماری امکان دارد از دو روش استفاده نمایید اول التهاب را متوقف کنید و بعد از منتشر شدن آن جلوگیری نمایید.
  در هر دو روش داروهای تجویزی وجود دارد و بستگی به نوع بیماری شما باید پزشک تعیین کند که چه میزان دارو لازم می باشد ولی توصیه ما این است که از درمان های طب سنتی و اسلامی استفاده شود.
  دکتر شما امکان دارد داروهای کورتیکوستروئیدی را تجویز نماید تا بتواند التهاب را کنترل نماید.عوارض این داروها مشکل است مخصوصا اگر برای مدت زیادی استفاده شود.عوارضی مثل دیابت ، افزایش وزن و پوکی استخوان می باشد.
  دارویی که شما نیاز دارید بستگی به شدت این بیماری دارد راه های درمانی مثل ریتوکسیان یا آکتمرا با توجه به نوع بیماری پیشنهاد می شود.
  بعضی اوقات هم این بیماری سبب برآمدگی بالن شدن و در دیواز باعث شکل گرفتن رگ خونی می شود.این برآمدگی امکان دارد که به جراحی نیاز داشته باشد.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب راه های پیشگری درمان بیماری واسکولیت
  تعداد کل بازدید ها: 1,175
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه