چرا دیواره رحم ضخیم می شود و چه درمانی دارد

 • زمان درج : 54 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • چرا دیواره رحم ضخیم می شود و چه درمانی دارد
 • ضخیم شدن دیواره رحم وقتی رخ می دهد که پوشش درون رحم ضخیم گردد این ضخیم شدن به معنی سرطان نیست ولی امکان دارد به سرطان منجر شود.تغیر های دیواره رحم در زمان قاعدگی جوابی به هورمون ها استودر طول بخش اول چرخه هورمون استروژن به وسیله تخمک تولید می گردد.استروژن سبب رشد دیواره رحم و ضخیم شدن آن می گردد به این صورت که رحم برای بارداری آماده می شود.در وسط های چرخه تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود.پس از تخمک گذاری میزان هورمون پروژسترون زیاد می شود.پروژسترون باعث می شود که دیواره رحم برای دریافت و تغذیه تخمک بارور شود.اگر بارداری رخ ندهد میزان استروژن و پروژسترون کم می شود.کم شدن پروژسترون باعث قاعدگی و یا ریزش دیواره رحم می گردد.زمانی که دیواره رحم کامل فرو بریزد چرخه قاعدگی جدیدی آغاز می گردد.
  معمولا ضخیم شدن دیواره رحم پس از قاعدگی رخ می دهد زمانی که تخمک گذاری توقف یابد و پروژسترون تولید نشود.این مشکل قبل از قاعدگی هم رخ می دهد ، وقتی که تخمک گذاری منظم نیست.
  ضخیم شدن دیواره رحم معمولا در زنانی که مشخصات زیر را دارند رخ می دهد:
  سن آن ها بالای 35 سال است.
  زنانی که سفید پوست هستند
  زنانی که در سن بالا یائسگی را تجربه می کنند.
  زنانی که در سن کم قاعدگی را تجربه می کنند
  زنانی که بیماری هایی مثل دیابت را داشته اند.
  زنانی که اضافه وزن دارند
  زنان سیگاری
  زنانی که سابقه خانوادگی در سرطان تخمدان ، روده بزرگ یا رحم را دارند.
  هیچ کسی دلیل دقیق سرطان رحم را نمی داند ولی واضح است که این مریضی واگیر ندارد یعنی کسی نمی تواند از فرد دیگر بگیرد.افرادی که به این بیماری دچار می شوند مثل کسانی هستند که در مقابل عوامل خطر زا می باشند عوامل خطرزا به عوامی می گویند که امکان بروز این بیماری را زیاد می کند.
  خیلی از افرادی که در معرض این عوامل هستند به سرطان رحم دچار نمی شوند از طرفی دیگر کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند اصلا این عوامل را نداشته اند.دکتر خیلی کم می تواند توضیح دهد که چرا یک خانم به این سرطان مبتلا شده است.

  چرا دیواره رحم ضخیم می شود و چه درمانی دارد

  تاموکسیفین
  افرادی که از داروی تموکسیفین برای پیشگیری و یا درمان کردن سرطان پستان استفاده می کنند امکان دارد که خطر مبتلا شدن به سرطان رحم در آن ها زیاد شود.ولی مزیت های تاموکسیفن برای درمان سرطان پستان با اهمیت از مبتلا شدن به سرطان های دیگر می باشد ولی هر زنی با زن دیگر فرق می کند.هر کسی که می خواهد از داروی تاموکسیفین استفاده کند باید با پزشک خود درباره سابقه پزشکی خود و خانواده اش سوال کند.
  علایم ضخیم شدن دیواره رحم:
  خونریزی زیاد و طولانی در زمان قاعدگی
  فاصله قاعدگی از روز اول تا روز اول قاعدگی بعدی کمتر از 21 روز است.
  هر خونریزی پس از قاعدگی
  علت های زیادی برای خونریزی غیر معمول رحم وجود دارد اگر خونریزی شما طبیعی نیست و سن شما هم بالای 35 سال می باشد و یا کمتر از 35 سال هستید و خونریزی شما با دارو هم درست نشده است برای انجام دادن آزمایش هایی که به سرطان ارتباط دارد و مربوط به دیواره رحم است به دکتر بروید.
  برای اندازه گرفتن دیواره رحم می توانید از سونوگرافی واژن استفاده کنید.برای انجام دادن این آزمایش یک دستگاه کوچکی را درون واژن می گذارند.امواج صوتی که از دستگاه منتشر می شود اندام های شما را نمایش می دهد.ضخیم شدن دیواره رحم یعنی بیماری ضخیم شدن دیواره رحم است.
  تنها راهی که می توانید به طور قطع سرطان را تشخیص دهیم نمونه برداری کردن از دیواره رحم و چک کردن آن زیر میکروسکوپ می باشد.این کار به وسیله هیستروسکوپی ، کورتاژ و بافت برداری صورت می گیرد.
  روش های پیشگیری از ضخامت دیواره رحم
  اگر بعد از یائسگی استروژن استفاده می کنید باید پروژسترون هم استفاده کنید.
  اگر قاعدگی شما منظم نیست پیشنهاد می کنیم از قرص های کنترل بارداری استفاده کنید.این قرص ها دارای استروژن و پروژسترون می باشد.نمونه های دیگری از پروژسترون هم امکان دارد که تجویز گردد.
  اگر وزن شما زیاد است کم کردن وزن به شما کمک خواهد کرد.ممکن است شما به خاطر چاقی زیاد به سرطان دیواره رحم مبتلا شوید.
  به طور طبیعی ضخامتی که دیواره رحم دارد تقریبا 5 تا 12 میلی متر می باشد.زمانی که دیواره رحم ضخیم تر شود ضخامت آن بیشتر از 12 میلی متر می رسد امکان دارد که احتیاج به نمونه برداری باشد که در زنانی که سن آن ها بیشتر است و خون ریزی منظم نیست این نمونه برداری صورت می گیرد.
  اگر سن کم باشد و دیواره رحم ضخیم تر از حد معمولی باشد ولی خونریزی منظم است و سیکل قاعدگی هم مرتب است احتیاجی به نمونه برداری نمی باشد و درمانی هم نیاز ندارد.
  از طرفی اگر زنی یائسه می شود اما دوباره به خونریزی مبتلا می شود و ضخامت رحم آن هم بیشتر از 6 میلی متر است دوباره باید آزمایش ها و بررسی های تشخیصی حتما انجام گیرد چون خون ریزی داشتن پس از یائسگی یک نشانه مهم است و نباید آن را نادیده بگیرید.
  بهترین وقت برای همبستر شدن یک هفته پس از پاک شدن خانم از عادت ماهیانه می باشد.خوردن جوانه گندم با عسل ، برطرف کردن یبوست و پیشگیری کردن از آن ، خوردن غذاهای گیاهی خام مفید می باشد.
  درمان ضخیم شدن دیواره رحم:

  در خیلی از اوقات ضخیم شدن دیواره رحم به وسیله پروژستیم درمان می شود.پروژستین از راه دهان به وسیله دستگاه داخل رحمی و یا از راه کرم واژن به بدن شما وارد می شود.مدت و مقدار زمان دریافت آن بستگی به سن شما و نوع ضخیم شدن دارد.درمان شدن به وسیله پروژستین باعث خونریزی واژن مثل دوره قاعدگی می گردد.
  اگر ضخیم شدن نابهنجار می باشد به ویژه ضخیم شدن پیچیده ممکن است که به سرطان مبتلا باشید.اگر دوست ندارید که بچه دار شوید در این صورت عمل هیستروسکوپی بهترین روش درمان می باشد.
  برچسب ها : دیواره رحم

  آمار باز دید این مطلب چرا دیواره رحم ضخیم می شود و چه درمانی دارد
  تعداد کل بازدید ها: 11,456
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات
  عابدینی در 2021-06-03 17:11:49 گفته :

  بهترین روش درمان ضخامت دیواره رحم را بفرمایی

  مطالب مشابه