مشکل عقب ماندگی ذهنی در کودکان

 • زمان درج : 29 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • مشکل عقب ماندگی ذهنی در کودکان
 • براساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی تقریبا ده تا بیست درصد از کودکان دارای ناتوانی ذهنی می باشند.تربیت کودک در این شرایط کار سختی بوده و کسانی که از معلولیت ذهنی برخوردار هستند سخت تر هم هست.
  عقب ماندگی ذهنی به طبقه بندی برای بچه هایی که آی کیوی ضعیف دارند و در محدوده 70 تا 75 و یا کمتر هستند آن ها علاوه بر این از مهارت های تطبیقی پایینی برخوردار بوده و مهارت های منحنی یادگیری و اجتماعی خوبی ندارند.کودکانی که معلول هستند معمولا در مقایسه با هم سن و سالان خود در کسب کردن مهارت های زندگی مثل پیشرفت در منطق و گفتار کندتر می باشند.

  انواع عقب ماندگی ذهنی:


  عقب ماندگی ذهنی معمولا با نمایش ها و فیلم ها کلیشه ای شده وسبب می شود که مردم باور کنند که کسی معلول ذهنی بوده که کودن و کند می باشد و معمولا آن را به عنوان یک روستایی ابله مسخره خواهد کرد در اصل این معلولیت با مقیاس های متفاوت متغیر بوده و قابل بهبود هستند.

  معلولیت ذهنی خفیف:
  بیشتر از 85% از بچه هایی که به این معلولیت مبتلا بوده در این رده قرار خواهند گرفت و تا مدت زمان کمی قبل از دبیرستان مشکلی برای آن ها وجود ندارد.آی کیو در آن ها تقریبا 55 تا 70 بوده و معمولا نمی توانند مفاهیم انتزاعی را درک نمایند ولی می توانند به طور مستقل و بزرگ عمل نمایند.

  معلولیت ذهنی متوسط:
  ای کیو در آن ها بین 35 تا 45 بوده و تقریبا ده درصد از بچه ها به عقب ماندگی ذهنی دچار هستند.این بچه ها قادر هستند در جامعه ادغام شده چون می توانند مهارت های ضروری زندگی و سخنرانی را فرا بگیرند.با این وجود عملکرد تحصیلی آن ها به احتمال زیاد ملال انگیر بوده و در مدرسه ضعیف می شوند.این بچه ها ممکن است خود مختاری داشته ولی نمی توانند برای مدت زیادی مستقل بمانند.
  معلولیت ذهنی حاد:
  ای کیو در آن ها 20 تا 34 بوده و آن ها تقریبا 4 درصد از جمعیت معلولان ذهنی را تشکیل می دهد و توسط آموزش های زیادی این بچه ها می توانند مهارت های مورد نیاز را فرا بگیرند ولی باید در یک منزل امن زندگی کرده تا شرایط استرس را از خود دور نمایند.
  معلولیت ذهنی عمیق:
  این مورد یکی از جدی ترین شکل های معلولیت بوده و نادرترین نوع آن ها که فقط دو درصد از بچه ها دارای این معلولیت می باشند و این گروه را تشکیل خواهند دارد معلولیت آن ها بالا بوده و به خاطر مهارت های کم زندگی احتیاج به نظارت های زیادی دارند و با تنظیم کردن یک روش روتین امکان دارد بتوانند وظایف اصلی زندگی را انجام دهند.

  دلایل عقب ماندگی ذهنی:
  ژنتیک :
  بیشتر از سی درصد از عقب ماندگی های ذهن به ژنتیک مربوط است این بچه ها ممکن است مسائلی را مثل سندرم داون و سندروم شکننده تجربه نمایند.
  صدمه به سر:
  صدمه رسیدن به سر شما ممکن است سبب التهاب مغز شما شده و ممکن است مشکل در ذهن بچه شما به وجود آورد و سبب شود که مشکل حافظه داشته باشد.
  مشکلات مربوط به بارداری:
  خانم های بارداری که مواد مخدر مصرف کرده سیگار کشیده و الکل مصرف می کنند ممکن است به میزان زیادی در رشد مغز جنین تاثیر داشته باشند.
  بیماری:
  کودکانی که مبتلا به سرخک بوده ممکن است آنسفالیت را گسترش داده که سبب می شود به عقب ماندگی ذهنی دچار شوند.بچه هایی که بیماری مادرزادی داشته هم ممکن است در معرض این بیماری باشند.

  علایم معلولیت ذهنی:
  -مشکل در بیان
  -یادگرفتن آهسته برای صحبت کردن
  -فراموش کردن اشیا
  -اشکال در به خاطر سپاری
  -کارکرد ضعیف آکادمیک
  -هوش پایین
  -کارکرد ضعیف در تست کردن آی کیو
  -توجه زیادی برای یادگرفتن مهارت ساده لازم دارند
  -مشکل در پوشیدن لباس
  -مشکل در رفتار
  -پرخاش کردن
  -داشتن افسردگی
  -داشتن اضطراب
  -تمایل به صدمه زدن به خودشان
  -رابطه درونی ضعیف
  -داشتن وابستگی زیاد به پدر و مادر
  ویژگی های کودکانی که معلولیت ذهنی دارند:
  بد بودن حافظه:
  این بچه ها حافظه کوتاه مدت کمی داشته با این وجود برای انجام دادن کارهایی که مکرر انجام داده قادر هستند اطلاعات را به خوبی و بدون نشان دادن علایم عقب ماندگی ذهنی به خاطر بیاورند.
  کم شدن توجه:
  آن ها توانایی نگه داشتن توجه طولانی برای یک کار واحد را ندارند و یک روش مناسب برای برطرف کردن این مشکل این است که باید آن ها را مهمترین جنبه کار آگاه نموده و بعد توجه خود را به آن ها معطوف نمایند.
  بی علاقه بودن:
  به دلیل شکست های زیاد بعضی از بچه ها به مهارت های خود اعتماد نداشته و اگر هم درست باشند آن ها به مرور زمان ایمان خودشان را در مورد توانایی ها از دست خواهند دارد و به یادگیری علاقه ای ندارند.
  ناتوان بودن در دفع احساسات:
  زمانی که بچه ها بزرگتر شده ممکن است واکنش های اندازه گیری شده ای را در زمان مقابله با وضعیت ناشناخته ارائه نمایند.افرادی که ناتوانی ذهنی داشته این کار را نمی توانند انجام دهند و امکان دارد به میزان غیر قابل پیش بینی پاسخ داده و معمولا پرخاشگری انجام می دهند.
  تشخیص عقب ماندگی ذهنی:
  مقیاس هوش استنفورد-بینت:
  این آزمایش استدلال کم،دانش،پردازش بصری،فضایی و حافظه را اندازه گیری نموده و یکی از آزمایش های اولیه ای بوده که اختلال در یادگیری را در بچه ها تشخیص خواهد دارد.
  مقیاس رشد نوزاد:
  این آزمون استاندارد برای بچه های بین 1 تا 42 ماهگی بوده و مهارت های حرکتی،زبان و شناختی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.این امر به نوبه خود برای نمایش دادن کودکانی کمک کرده که مستعد در مشکلات توسعه در آینده می باشند.
  درمان:
  در حال حاظر در طب مدرن درمانی برای این بیماری وجود ندارد ولی شما می توانید با انجام یک سری کارها فرزند خوبی را داشته باشند ولی در طب سنتی و اسلامی درمان هایی وجود دارد و توصیه ما استفاده از آن روش ها بوده که در عمل هم اثبات شده تاثیر فوق العاده ای دارند.
  درمان سلول های بنیادی:
  این مورد می تواند برای کسانی که سندرم داون داشته مفید باشند در صورتی که نمی توان سندرم داون را حذف نمود ولی می توانید به ترمیم کردن سلول های صدمه دیده کمک کرد که بتواند به توانایی های ادراکی آن ها کمک نماید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب مشکل عقب ماندگی ذهنی در کودکان
  تعداد کل بازدید ها: 691
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه