خطر دفع پروتئین در ادرار یک زن باردار

 • زمان درج : 2 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خطر دفع پروتئین در ادرار یک زن باردار
 • زنانی که در مراحل بارداری خود به سر می برند باید از نظر دفع پروتئین ادرار حساسیت بیشتری را نشان دهند ، زیرا این موضوع می تواند نشان دهنده عملکرد بد کلیه ها باشد.
  در حالت معمولی هر فردی که در سلامتی کامل قرار دارد نباید در آزمایش های خود ستاره ای موسوم به وجود پروتئین در ادرار را ببیند. این موضوع در زمان بارداری با اهمیت چند برابری خود را نشان می دهد  ، بنابراین می توان گفت که باید حساسیت شما و پزشکتان نسبت به این موضوع بیشتر باشد. زمانی که در آزمایش ها این مشکل دیده شود نشان دهنده آن است که کلیه های شما در هر دو سمت در وضعیت نامناسبی قرار دارند که در حال حاضر در حال دفع کردن پروتئین های اضافی به ادرار هستند ، بنابراین باید میزان مصرف پروتئین خود را نیز کنترل نمایید.

  علت درخواست تست پروتئین در ادرار
  در زمان بارداری این تست به دلیل تشخیص دادن انواع عفونت ها نیز درخواست می شود. همچنین پزشک برای آنکه بتواند انواع آیتم های سلامتی همانند گلوکز ، خون و اجزای دیگر را در ادرار شما تشخیص دهد که وجود هریک از آنها می تواند خطری را به دنبال داشته باشد تست ادرار را برای یک زن باردار درخواست خواهد کرد. مهم ترین موضوع برای این تست وجود پروتئین و همچنین اجزای خونی خواهد بود.
  اگر در ادرار زن بارداری پروتئینی دیده شود با نام پروتئین در ادرار یا پروتئینوری وجود یک بیماری تشخیص داده می شود. اگر این میزان بسیار بالا باشد قطعا عملکرد کلیه ها دچار اختلال شده اند. در این صورت یک خانم باردار از نظر ظاهری هم دچار تغییراتی خواهد شد. مثلا ورم کردن دست و پاها ، علاوه بر آن تورم صورت و . . .  از نشانه های بسیار مهم خواهد بود. در ادامه با اندازه صحیح این آیتم در ادرار بیشتر آشنا می شویم.

  پروتئین در ادرار تا چه اندازه مشکلی ندارد؟
  در ادرار وجود پروتئین مشکلی ندارد اما به شرطی که این میزان در حد استاندارد باشد و بیشتر از میزان استاندارد بالا نرود. در صورتی که یک زن باردار در طول دوران بارداری خود حدود سیصد میلی گرم از پروتئین را درفع نماید که به صورت روزانه هم محاسبه می شود در حد استاندارد بوده و مشکلی به وجود نخواهد آمد. در حالت عادی یک شخصی که در سلامتی به سر می برد و در دوران حساس بارداری هم نیست می تواند نصف این میزان نیز دفع پروتئین را داشته باشد.
  یکی از تغییراتی که در زنان باردار رخ می دهد عملکرد کلیه های آنها می باشد که معمولا در این دوران یعنی در زمان بارداری این عملکرد و فشار به دلیل وجود جنین در حال رشد و پرخون شدن عروق تقریبا به دو برابر حالت عادی می رسد. وقتی فشار بر روی یک عضو بیشتر شود یعنی تحمل فشارهای بیشتر بر روی این عضو عملا امکان پذیر نیست. دفع پروتئین می تواند این فشار را چند برابر افزایش دهد. پس با آزمایش های روتین درخواستی توسط پزشک خود می توانید به خوبی این تغییرات را در بدنتان کنترل کنید و در صورتی که مشکلی وجود دارد توسط توصیه های پزشک خود آن را برطرف نمایید.

  خطر دفع پروتئین در ادرار یک زن باردار

  نحوه انجام تست تشخیص پروتئین در ادرار
  زمانی که به وجود پروتئین در ادرار خود شک می کنید زمانی است که عملا باید تست های تشخیصی با سرعت بالا در کمترین زمان ممکن انجام شود زیرا اگر این زمان مناسب را از دست بدهید دیگر نمی توانید سلامتی بدن خود را به دست آورید. حتی در این شرایط به جنین در حال رشد شما هم نیز آسیب های جبران ناپذیری وارد می شود. آزمایش هایی که با حالت تشخیصی بر روی نمونه های ادرار شما انجام می شود در دو نوع کلی خواهد بود. این تست ها با نام های دیپ استیک و تستی که برای ادرار به صورت 24 است نیز درخواست خواهد شد. البته بیشترین آزمایش روتینی که در حال حاضر در بین پزشکان نیز مورد استفاده است آژمایش بیست و چهارساعته می باشد.
  در تستی که با نام دیپ استیک نیز از آن یاد می کنیم یک نوار می تواند مشکل را تعیین نماید. معمولا به شما یک نوار از نوع شیمیایی برای تشخیص میزان پروتئین در ادرار داده می شود که باید آن را در ادرار خود فرو ببرید و در نتیجه از این طریق بتوانید مشکل موجود را نیز تشخیص دهید.  بر اساس توضیحات ارائه شده به شما اگر تغییر رنگ مشاهده گردد یعنی دفع پروتئین وجود دارد. یک بازه به شما داده می شود. این بازه از عدد یک تا چهار خواهد بود. عدد یک یعنی دفع پروتئین در شما کم و در عدد چهار یعنی این میزان بسیار بالا است. تشخیص هایی که برای این دو عدد بسیار اهمیت دارد از کمترین آن یعنی یک عفونت ساده تا مهم ترین آن یعنی مسمومیت دوران بارداری متغییر خواهد بود.    

  دفع پروتئین در ادرار چند نوع است؟
  پروتئینی که از طریق ادرار نیز دفع گردد می تواند در دو دسته بندی مختلف تشخیص داده شود ، یکی از آنها به صورت مزمن بوده که نشان دهنده وجود این مشکل از پیش از دوران بارداری شما خواهد بود. یعنی شما در دوران جوانی یا حتی کودکی خود به دفع پروتئین و مشکلات کلیوی مبتلا بوده اید و اوج این تغییر را در دوران بارداری متوجه شده اید. مورد بعدی هم به دفع پروتئین در زمان بارداری باز می گردد. یعنی شما از پیش از این دوران هیچ نوع دفعی را برای پروتئین در ادرار حتی در آزمایش های روتین تجربه نداشته و تنها در زمان بارداری به این مشکل دچار شده اید که می تواند مسمومیت بارداری را به دنبال داشته باشد.

  نتایج پس از تشخیص دفع پروتئین در ادرار
  پس از آنکه پزشک به وجود پروتئین در ادرار شما به تشخیص قطعی می رسد ، میزان آن را نیز بررسی خواهد کرد. معمولا در دوران بارداری یکی از شایع ترین مشکلات وجود پروتئین ناشی از عفونت مجاری ادراری خواهد بود. این مشکل با استفاده از درمان های روتین در زمان کوتاهی حل خواهد شد ، اما زمانی که از حد مجاز بالاتر برود یعنی بیماری مهم تر در راه است که آن را مسمومیت بارداری می نامند. اگر مادر نسبت به علائم خود بی توجه باشد احتمال فوت هم وجود دارد.
  در مسمومیت بارداری علائمی وجود دارد که مادر می تواند با این علائم بیماری خود را قطعی بداند. در صورتی که شما در دوران بارداری خود علائمی را همانند سردرد ، تار شدن دید ، دردهایی در شکم ، استفراغ ، تورم بدن ، فشارخون بالا و . . . تجربه می نمایید باید مشکلات خود را با پزشک مطرح کنید ، زیرا با پیشرفت بارداری شما این علائم هم تشدید می یابد. بازه زمانی مهم از هفته بیست باردار است.

  عوارض مربوط به دفع پروتئین در ادرار
  از مهم ترین عارضه ها مرگ مادر باردار خواهد بود. همچنین ازدیگر عوارض شایع به دنیا آمدن فرزندی است که از نظر وزنی بسیار کم وزن به دنیا می آید. برای آنکه مادر بتواند مشکل را برطرف کند یکی از توصیه های بسیار جدی استفاده از رژیمی است که نمک بسیار کم داشته باشد ، همچنین ورزش کردن هم به این زنان باردار توصیه می شود تا با نرمال کردن وزن خود خطر بیماری را کاهش دهند.
   
   


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خطر دفع پروتئین در ادرار یک زن باردار
  تعداد کل بازدید ها: 64
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات