چرا و چه زمانی پیوند کلیه ضرروی میشود

 • زمان درج : 38 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • چرا و چه زمانی پیوند کلیه ضرروی میشود
 • پیوند کلیه به کار گذاشتن یک کلیه از فردی به فرد دیگر گفته می شود اگر پیوند موفق باشد می تواند عمر آن فرد را طولانی کرده و از محدودیت های دیالیزی و تظاهرات برگشت پذیر ارومی راحت می شود.تقریبا نود درصد از کل بیماران پیوند کلیه را در شرایطی دریافت کرده که کلیه های خودشان سر جایشان هستند.

  دلایل رایجی که کلیه از کار می افتد شامل:
  1-دیابتی که کنترل نشده باشد2-داشتن فشار خون بالا
  و پیشنهاد ما این است کسانی که به فشار خون و دیابت مبتلا هستند برای جلوگیری از مبتلا شدن به نارسایی کلیه  بیماری را جدی گرفته و درمان منظمی را داشته باشند.
  دلیل دیگری که برای نارسایی کلیه وجود دارد مشکل در کلیه ها و بیماری های التهابی سلول های تصفیه کردن خون بوده که دلیل آن هم مشخص نیست.
  خیلی از بیماری هایی که ارثی بوده مثل کیستیک ارثی کلیه، داشتن سنک کلیه بزرگ و مسدود شدن و استفاده از مخدرهایی مثل هروئین هم امکان دارد سبب نارسایی کلیه گردد.
  از اوایل آغاز شدن کم کاری کلیه امکان دارد علامتی وجود نداشته باشد و وقتی که کارکرد کلیه تقریبا نود درصد کم شود علامت های آن به صورت دفع شدن پروتئین،فشار بالای خون،تکرار ادرار،متورم شدن دست و پلک،ضعف داشتن و بی حال شدن و بوی بد دهان هم خود را نشان خواهد داد.

  اهدا کننده ها معمولا دو دسته هستند:
  1-افراد زنده:
  کسانی که زنده هستند معمولا می توانند به اقوام نزدیک خود اهدا نمایند چون سازگار بودن آن فرد با اعضای خانواده یا اقوام او خیلی بیشتر است.
  2-مرگ مغزی:
  یعنی فردی که فوت کرده اما کلیه های او سالم بوده و می توانند کار کنند به بیمار پیوند زده خواهد شد چون متقاضی پیوند کلیه زیاد بوده لیستی از افرادی که به دلایلی به مرگ مغزی دچار شده اند اما کلیه های آن ها سالم است به فرد متقاضی می دهند.
  اگر بیمار شرایط زیر را داشت نمی تواند فرد مناسبی برای دریافت پیوند باشد:
  1-سن بیشتر از هفتاد سال
  2-داشتن سرطان یا بیماری های کلیه ای که زندگی او را تهدید کرده مثل بیماری های مغز و قلب
  3-عفونت فعال
  4-بیماری که نمی تواند درمان دارویی و عمل جراحی را تحمل کند
  5-مبتلا شدن به بیماری که استفاده کردن داروهای سرکوب گر سبب می شود آن شدت پیدا کند.

  مقدار موفقیت عمل:
  موفق بودن عمل پیوند به این وابسته بوده که چه مقدار بدن فردی که کلیه را می خواهد کلیه را به عنوان یک مهاجم تلقی نموده و یک حالت دفاعی در مقابل آن بگیرد.
  معمولا خواهر و برادر او بالای نود درصد احتمال دارد با کلیه او همخوانی داشته شده و موفق بودن پیوند آن خیلی بیشتر است و بخاطر سازگاری ژنتیکی می باشد.
  کلیه های والدین و فرزند بیمار تقریبا نود درصد با کلیه او دارای همخوانی می باشد.
  مقدار موفق شدن کلیه وقتی که فرد فوت کرده تقریبا هشتاد درصد است درصد هایی که در بالا ذکر شد مطابق با اولین عمل پیوند کلیه می باشد و اگر عمل در مرتبه اول پس زده شود برای مرتبه دوم پانزده درصد کم خواهد شد.

  چرا و چه زمانی پیوند کلیه ضرروی میشود

  کارهایی که قبل از عمل باید انجام داد:
  کلیه های فردی که گیرنده هستند در صورتی که ممکن بوده خارج نمی شود اما در یک شرایط خاص باید کلیه ها را پیش از عمل پیوند خارج کنید مانند شرایط پایین:
  -داشتن فشار خون بالا که کنترل آن سخت بوده و بخاطر ترشح زیاد رنین از کلیه های مبتلا شده است.
  -داشتن عفونت در دو طرف کلیه ها
  -داشتن سرطان دو طرف کلیه
  -مشکل سنگ عفونی در کلیه ها
  -کلیه های پلی کیستیک به یک بیماری مادرزادی گفته می شود که کلیه ها بدون بافت طبیعی به مقدار کافی می باشند.
  -بیماری کلیه بخاطر سیل و به دلیل کنترل کردن سخت آن می باشد
  شما باید با دکتر خود درباره کارهایی که برای کسب نتیجه بهتر پیوند انجام دهید مشورت کنید.


  روش انجام پیوند کلیه:
  یک جراحی حساسی بوده که جراح یک برش مایلی در ناحیه ربع تحتانی شکم ایجاد کرده و پس از کنار زدن لایه پوستی،پریتوئن و عضلات عروق ایلیاک که در لگن واقع شده در معرض دید جراح قرار دارند.در بیماران آقا طناب اسپرماتیک باید کنار زده شود.
  قسمت آخر و مرحله آخر پیوند زدن اتصال لگنچه و بخش پروگزیمال حالب به مثانه بوده که به آن یورترونئوسیستوستومی می گویند.در این قسمت یک برش کوچک در دیواره قدامی-طرف مثانه ایجاد شده و اننتهای فوقانی حالب را به داخل مثانه وارد کرده و داخل مثانه با بخیه ثابت خواهد شد.در اصل احتیاجی به قرار دادن درن در موضع جراحی وجود نداشته و در نهایت یک سوند فولی برای کم شدن فشار مثانه قرار داده خواهد شد.
  این عمل معمولا 3 ساعت انجام شده و یک عمل یک روزه نمی باشد و پیش و پس از عمل باید کارهایی را انجام دهید.پس از عمل بیمار به شدت زیر نظر بوده و تا زمانی که زنده است باید تحت نظر قرار بگیرد.

  نشانه های پس زدن پیوند:
  -کم شدن ادرار و یا قطع شدن جریان در زمان 24 ساعت
  -درد داشتن در ناحیه پیوند
  -حس ناخوشی داشتن
  -بالا رفتن فشار خون و وزن بیشتر از دو کیلو در طول هفته
  -زیاد شدن سطح کراتینین خون
  -قرمز و سفت شدن در ناحیه پیوند
  اگر هر کدام از موارد بالا را مشاهده کردیدبه پزشک مراجعه کنید

  زمان کار کردن پیوند کلیه:
  معمولا بیشتر از 90 درصد از کلیه هایی که پیوند زده شده در سال اول خوب کار کرده و در زمان ده سال این درصد کارکرد آن به 85 درصد خواهد رسید و معمولا به خاطر پس زده شدن که در خیلی از پیوند ها رخ داده افرادی کمی هم تقریبا سه درصد از آن ها مخصوصا دیابتی ها به خاطر داشتن چربی در دیواره عروق دچار لخته شده و این عدم موفقیت به دلیل ضعف ژنتیکی می باشد.
  بعد از عمل به بیمار داروهای سرکوب کردن دستگاه ایمنی داده شده تا پیوند پس زده نگردد و چون فرد امکان ابتلا به عفونت ها و بیماری ها را دارد باید آن را به صورت مرتب به وسیله پزشک ویزیت کنید.
  تمام مواردی که ذکر شد در صورت ناچاری انجام گیرد توصیه ما این است که در شروع به پزشک طب سنتی واسلامی مراجعه گردد.


  برچسب ها : کلیه پیوند کلیه

  آمار باز دید این مطلب چرا و چه زمانی پیوند کلیه ضرروی میشود
  تعداد کل بازدید ها: 528
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه