نگاهی به سلامت کلیه و بیماری های مرتبط با آن

 • زمان درج : 14 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • نگاهی به سلامت کلیه و بیماری های مرتبط با آن
 • کلیه یکی از اندام ها درون بدن انسان و بعضی دیگر از جانداران بوده و کار آن تصفیه کردن خون از مواد زاید و دفع شدن متابولیت های بدن است ما می توانیم با بیست درد از کلیه های خود یک زندگی خوبی را داشته باشیم.
  هر کلیه در بدن انسان شش سانتی متر ضخامت و یازده سانتی متر طول دارد به قولی هر کلیه انسان تا میزان یک دست مشت می باشد.محور طولی کلیه ها هم به طرف پایین و به سمت خارج می باشد.پس قطب های بالای کلیه در مقایسه با قطب های پایین به خط وسط نزدیک تر هستند.
  بزرگ شدن کلیه به این معنی بوده که کلیه به صورت غیر عادی بزرگتر از اندازه معمولی بوده و در بیمارانی که این مشکل را دارند بخاطر دلایل زمینه ای شدید می باشد.بزرگ شدن کلیه زیاد رایج نبوده و عموما با بعضی از اختلالات ارتباط دارد که بخاطر مشکلات مادرزادی،عفونت،انسداد مجرا،بارداری و صدمه دیدن است.بزرگ شدن کلیه فقط بعضی اوقات در زمان معاینه و زمانی که بیمار نوزاد،بزرگسال یا کودک لاغر است حس می شود بقیه علامت های کلیه عموما در اول تشخیص داده خواهد شد.
  بزرگ شدن کلیه ها قابل درمان و کوچک شدن بوده و در این صورت روش انجام آن را دکتر بعد از تعیین کردن دلیل آن مشخص خواهد کرد در خیلی از اوقات تورم تورم از علامت های یک مشکل بزرگتری مثل کلیه پلی کیستیک یا بعضی از سرطان ها می باشد که نیاز به درمان تهاجمی برای سالم ماندن بیمار است.

  ضرورت پیوند کلیه

  علل بزرگ شدن کلیه:
  بزرگی کلیه ممکن است دلایل زیادی داشته از مبتلا به بیماری کلیه پلی کیستیک گرفته تا برگشت ادرار،سرطان و عفونت کلیه باشد.بزرگ شدن کلیه امکان دارد در وقتی که دکتر در حال درمان کردن بیماری های پروستات بوده یا وقتی که لگن را معانیه کرده مشخص گردد.
  بزرگ کلیه امکان دارد مادرزادی بوده ولی نادر است بعضی دیگر از دلایل بزرگی آن شامل:

  هیدرونفروز:
  در کل بزرگی کلیه به خاطر مبتلا شدن به هیدرونفروز بوده و این یک بیماری بوده که ادرار تولید شده در کلیه های سالم به خاطر داشتن سنگ های کلیه ای،تورم ،فشارهای کیستی ،چرخش داشتن کلیه نمی توانند از آن خارج گردند.
  در این صورت تخلیه ادرار به خوبی انجام نشده و ادرار در کلیه ها حبس خواهد شد.حبس شدن ادرار سبب شده فشار درون کلیه ها افزایش داشته و باعث بزرگ شدن لگن شود.هر بخشی که در مجرای ادرار مسدود یا باریک شده امکان دارد سبب مبتلا شدن به هیدرونفروز شده که یکی از دلایل بزرگ شدن کلیه ها می باشد.

  سنگ کلیه:
  سنگ کلیه جمع شدن نمک سخت شده و جمع شدن مواد معدنی درون کلیه ها بوده و ایجاد شدن سنگ کلیه داخل کلیه ها سبب رشد کلیه ها شده که باعث بزرگ شدن آن ها می گردد کسانی که به این بیماری مبتلا هستند دچار سوزش ادرار،تب و کمر درد،درد پهلو،حالت تهوع هستند.

  بیماری کلیه پلی کیستیک:
  این بیماری یک مشکل ژنتیکی بوده که ممکن است نسل به نسل به افراد خانواده منتقل شده و در این مساله گروهی از کیست ها در هر دو کلیه یا یکی از آن ها شکل گرفته و این کیسه هایی که پر از مایع بوده سبب رشد کلیه ها شده و به همین دلیل کلیه ها از حد طبیعی خود بزرگتر می شوند.
  بعضی دیگر از نشانه های کلیه پلی کیستیک مثل تورم داشتن غیر طبیعی،سر درد،تکرر ادرار و بالا رفتن فشار خون بوده و در صورتی که این بیماری درمان نشده داشتن فشار خون بالا سبب شده مشکلات جدی مثل سکته مغزی،نارسایی و حمله قلبی رخ دهد.

  نگاهی به سلامت کلیه و بیماری های مرتبط با آن

  گلومرونفریت:
  این مشکل یک بیماری کلیه ای بوده که سبب التهاب حاد یا مزمن کلیه ها می گردد.گلومرولی یک واحد های کوچکی بوده که به عنوان یک فیلتر و جمع کننده مایع عمل خواهند کرد.عفونت های ویروسی و باکتریایی مثل بیماری های ایمنی سبب شده که گلومرولی ها قادر نباشند کار فیلتر مواد زاید را در کلیه ها انجام بدهند به همین خاطر آب  در کلیه ها حبس شده و باعث بزرگ شدن کلیه ها می شود.

  نفریت حاد
  در این مورد تورم وقتی که داخل یا سطح کلیه متورم شده رخ می دهد که سبب بزرگ شدن کلیه ها می شود.

  نشانه ها بزرگ شدن کلیه:
  درد:
  درد یا سوزش  در زمان ادرار امکان دارد یکی از علامت های عفونت در مجاری ادرار بوده که سبب بزرگ شدن کلیه ها می شود.این درد امکان دارد در نزدیک لگن در بالای مثانه یا نزدیک به ناحیه زیر شکم احساس می شود.آقایانی که به عفونت مبتلا هستند معمولا درد را در انتهای مجرای ادرار حس خواهند کرد در صورتی که این درد در خانم ها معمولا در نزدیکی باز شدن واژن اتفاق می افتد.
  دردی که یک سمت پایین شکم احساس می شود معمولا با تورم  سریع کلیه ها ارتباط دارد.منشا درد در صورتی که بزرگی کلیه امکان دارد در پایین کمر بوده یا از شکم نشات داشته باشد زمانی که پوشش بیرونی کلیه ها متورم شده ممکن است سبب درد شدید استفراغ و حالت تهوع شود علاوه بر این سنگ کلیه ممکن است سبب درد شدید در پایین کمر گردد زمانی که سنگ در مجرای ادرار قرار داشته ممکن است سبب بزگ شدن کلیه و ایجاد شدن درد شود که به صورت موجی نمایان شده و تا نیم ساعت ماندگار می باشد.

  درمان بزرگ شدن کلیه:
  درمان بزرگی کلیه معمولا شامل تشخیص دادن  و درمان علل زمینه ای می باشد.

  آنتی بیوتیک:
  عفونت باعث پیلونفریت عفونت کلیه شده که معمولا به وسیله آنتی بیوتیک درمان می شود.انتخاب کردن آنتی بیوتیک بستگی به سابقه آلرژی و نتیجه آزمایشگاه باکتری که سبب عفونت می شوند بستگی دارد.دوره های درمان معمولا با این آنتی بیوتیک ها تا دو هفته به طول می انجامد.

  دیالیز:
  هدف از دیالیز فیلت کردن خون بوده و زمانی که کلیه ها ضعیف عمل کرده مواد زاید به خوبی فیلتر نخواهد شد دیالیز ممکن است یا فیلتر شدن به کلیه ها کمک نماید.خطر متوسطی همراه با دیالیز وجود داشته ولی اگر فواید دیالیز کردن بیشتر از خطر است این درمان را پیشنهاد می کنیم.

  پیوند کلیه:
  اگر کلیه های شما صدمه زیادی دیده اند امکان دارد به شما عمل جراحی را پیشنهاد کنند.فقط برخی از بیماران متقاضی خوبی برای پیوند کلیه هستند.
  همه مواردی که ذکر شد درمان های طب مدرن بوده توصیه مااین است که از درمان های طب سنتی و اسلامی استفاده شود.


  برچسب ها : کلیه

  آمار باز دید این مطلب نگاهی به سلامت کلیه و بیماری های مرتبط با آن
  تعداد کل بازدید ها: 284
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه