بونیون چیست و چه روش درمانی دارد

 • زمان درج : 38 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بونیون چیست و چه روش درمانی دارد
 • بونیون یک  زاده استخوانی بوده که در لبخ بیرونی مفصل قاعده شست پا سبب کج شدن به طرف دیگر انگشت پا خواهد شد.این مساله در زنان 3 برابر بیشتر از آقایان رایج تر است.
  یونیون یک توده استخوانی بوده که در مفصل جای اتصال شست پا به اسم متاتارسوفالانژیال شکل گرفته و این مساله با گذشت زمان به تدریج رخ خواهد داد و کم کم بزرگ می شود و بیرون می زند.این مساله سبب شده انگشت شست انحراف داشته باشد.
  قوز شست پا سبب شده که شست پا به طرف انگشت دوم پای شما متمایل گردد.این مشکل معمولا پیشرونده بوده و به تدریج بدتر خواهد شد البته تعدادی از این بیماران نشانه هایی نداشته و آن ها را با نام یونیون ،انحراف شست پا و هالوکس والگوس می شناسند.

  دلایل بروز یونیون:
  تا الان دلیل واحدی برای این مشکل وجود نداشته و عده ای اعتقاد دارند که پوشیدن کفش هایی پاشنه بلند و نوک تنگ سبب این بیماری می شود بعضی دیگر مشکل ژنتیک را دلیل دانسته و پژوهش ها نشان می دهد که هر دو عامل دلیل این بیماری هستند.
  علت های داخلی مانند سابقه خانوادگی با کف شدن پای صاف هم از دلایل بروز این مشکل هستند.مبتلا شدن به این بیماری سن خاصی نداشته و امکان دارد در سنین پایین 10-15 سالگی هم رخ دهد.

  علائم بونیون:
  نشانه مشخص آن یک توده برآمده بر مفصل بوده و این زائد امکان دارد دردناک شود و قرمز گردد.علاوه بر این امکان دارد حرکت  انگشت پا به طرف دیگر انگشت شست با اشکال روبرو شود.کج شدن شست پای شما به طرف دیگر انگشت ها به گونه ای که امکان دارد روی انگشت دوم و بعضی اوقات سوم رود.

  زمان مراجعه به پزشک:
  اگر چه انحراف داشتن شست پا به درمان پزشکی نیاز نداشته ولی اگر هر کدام از موارد زیر رخ داد می توانید به دکتر بروید:
  -درد داشتن زیاد در پا یا اشگشت شست پا
  -برآمده شدن قابل مشاهده در روی مفصل انگشت بزرگ پای شما
  -کم شدن دامنه حرکت انگشت شست یا همه پای شما
  -مشکلات در پیدا شدن کفش مناسبی به دلیل داشتن بونیون
  دکتر شما با توجه به علایمی که ذکر شد بونیون را به عنوان یک تشخیص احتمالی در نظر خواهد گرفت.آناتومی پا مثل کارکرد مفصلی در زمان معاینه ارزیابی خواهد شد.
  رادیوگرافی هم می تواند برای مشخص کردن یکپارچه شدن مفاصل و مشاهده وضعیت اساسی مثل کارکرد مفصلی در زمان معاینه ارزیابی گردد.
  فیلم های اشعه ایکس یک روش خیلی خوبی برای محاسبه کردن تراز انگشتان پا در شرایط ایستاده و در زمان تحمل کردن وزن هستند.

  بونیون چیست و چه روش درمانی دارد

  درمان بونیون:
  تغییر دادن کفش:
  امکان دارد بخاطر رفع درد فقط احتیاج به تغییر کفش داشته باشید دکتر شما می تواند به شما برای انتخاب کفش مناسب کمک نماید کفش های شما باید جاهای زیادی برای انگشت های شما داشته و پاشنه آن ها کمتر از دو اینچ نباشد.پاشنه های بلند در بخش جلوی پای شما فشار وارد کرده و امکان دارد سبب بونیون و مسائل دیگر گردد.کفش های نوک تیز و تنگ را نپوشید.
  رژیم غذایی موثر:
  مصرف مواد غذایی هم نقش زیادی برای مشکل بونیون بوده و از اقلام غذایی که باعث آرام شدن التهاب می شود استفاده نموده تا باعث کمتر شدن التهاب و تورم پاها شود کم شدن مصرف غذاهای چرب و تند و حذف شکر هم می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.
  ماساژ دادن:
  ماساژ دادن روزانه جاهایی که صدمه دیده می تواند یک راه مناسبی برای درمان کردن انحرافات انگشت شست شما و پیشگیری از آن باشد چون باعث افزایش گردش خون خواهد شد.ماساژ منظم مشکلات مبتلا شد به میخچه و پنیه را کاهش خواهد دارد.کمی روغن کرچک ، نارگیل یا زیتون را گرم کرده و در روی جای صدمه دیده بزنید بعد توسط انگشتان خود برای چند دقیقه ماساژ داده و تلاش کنید به آن ها حرکت و فشار وارد نمایید. این کار را سه مرتبه در طول روز انجام بدهید.
  پد مخصوص:
  پد مخصوص سبب شده که در جای برآمدگی وظیفه ضربه گیر را داشته ولی اول باید با دکتر خود مشورت کرده یا برای مدت کمی آن را تست کنید ببینید موثر است یا نه اگر از اندازه اشتباه استفاده کنید سبب می شود که فشار روی پی شما بیشتر گردد.
  یخ:
  معمولا پس از مدت کمی ماندن روی پای خود سبب التهاب و درد شده و برای رها شدن از مشکل التهاب و درد درمان کردن با یخ یک گزینه مناسبی به شمار می رود.دمی سرد به صورت موقت انتهای عصب درد را بی حس کرده و باعث قطع شدن درد خواهد دارد.
  کمی یخ را خرد کرده و آن را در یک حوله بگذارید و آن را بپیچید در روی جایی که صدمه دیده برای ده دقیقه بگذارید چند دقیقه استراحت کرده و دوباره سه مرتبه این کار را انجام بدهید.
  زردچوبه:
  می توانید از زردچوبه برای درمان کردن انحراف شست با بونیون استفاده کنید چون کورکومین داشته که می تواند التهاب و درد را کاهش بدهد.
  نیم قاشق پودر زرچوبه را با مقداری روغن زیتون مخلوط کرده تا شکل خمیری بگیرد بعد آن را در جای صدمه دیده بزنید چند مرتبه در روز این کار را انجام دهید.علاوه بر این می توانید یک قاشق زرچوبه را با یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و دو مرتبه در روز مصرف کنید.
  بابونه:
  بابونه یکی از درمان های موثر برای این بیماری بوده که قادر است مشکلاتی که به هالوکس والگوس ارتباط دارد را برطرف کند.این گیاه هم برای نمونه های تیز آن هم تاثیر دارد.


  در یک لیوان چای یک کیسه چای بابونه را ریخته و آن را در صورتی که گرم است مصرف کنید علاوه بر این می توانید کیسه چایی که استفاده می کنید را مستقیم در آن محل قرار دهید این درمان را می توانید چند مرتبه در طول روز انجام دهید.
  اگر این انحراف زیاد بوده و این روش ها نتوانستند به درمان کمک کنند و درد آن زیاد بوده و در زندگی روزمره با مشکل روبرو است می توانید از عمل جراحی استفاده کنید که دکتر شما علاوه بر از بین رفتن درد می توانید تغییری که در پنجه پا ایجاد شده را تصحیح نماید.
  همه این مواردی که ذکر شد درمان های طب نوین بودن توصیه ما در مرحله اول استفاده از درمان های طب سنتی و اسلامی است که با توکل بر خدا درمان خواهید شد.


  برچسب ها : بونیون

  آمار باز دید این مطلب بونیون چیست و چه روش درمانی دارد
  تعداد کل بازدید ها: 712
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه