روش کنترل ودرمان آرترز گردن

 • زمان درج : 21 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • روش کنترل ودرمان آرترز گردن
 • مشکل گردن درد یکی از درد های متداول بوده و دلایل زیادی سبب گردن درد خواهد شد از جمله آن ها می توان به افزایش سن که سبب فرسایش مهره های گردن شده و باعث آرتروز خواهد شد.آرتروز گردن یک بیماری بوده که در آن مفصل ها ،مهره گردن و استخوان درد می گیرند.از جایی که این مشکل یکی از علامت های پیری بوده معمولا در افرادی که سن بالا و سالمند بوده مشاهده می گردد.رشد طبیعی نداشتن و اسپورهای ایجاد شده بخاطر پوکی استخوان سبب صدمه به عضروف و درد در گردن و دیسک گردن خواهد شد.
  آرتروز یکی از رایج ترین بیماری مفصلی بوده و و کم پیش می آید زیر چهل سال اتفاق افتد اما هشتاد درصد از کسانی که بیشتر از پنجاه سال داشته در عکس ساده رادیولوژی دچار تغییر آرتروز هستند.آرتروز یک بیماری پیچیده بوده که چند فاکتور خطر را به همراه دارد این فاکتورها مثل ضربه های منفرد و مکرر به مفاصل،مشکلات التهابی،سن زیاد،وزن زیاد و در خانم ها معمولا این بیماری شایع تر بوده و ژنتیک هم تاثیر دارد.آرتروز در برخی از فامیل ها رایج تر بوده و همه مواردی که ذکر شد با تخریب کردن غضروف مفصلی سبب ایجاد این بیماری خواهد شد.

  علت آرتروز:
  ستون فقرات شما هم با زیاد شدن سن دچار کهولت شده ولی بعضی موارد مثل حرکت کردن نادرست و بالا ، تغییر دادن شرایط ناگهانی سر به طرف عقب و جلو مخصوصا در حادثه های رانندگی،انجام دادن کارهای سنگین و سخت ،مشکلات مادرزادی که از آغاز تولد مشاهده شده سبب رخ دادن زودهنگام این تغییرات خواهد شد.
  در میان دانشجویان،کارمندان و افرادی که دائما با کامپیوتر کار کرده و خم کردن سر و گردن برای مدت زیاد در طول روز سبب ایجاد شدن فشار در روی مهره گردن شده و این کار باعث افزایش دیسک های آن ها شده و سبب مشکل آرتروز گردن خواهد شد.
  اگر کسی از اعضای خانواده سابقه گردن درد داشته باشد در ژنتیک موثر هستند.
  استعمال کردن دخانیات سبب شده که گردن درد افزایش یابد.
  اگر شغل شما طوری است که مجبور هستید که گردن خود را خیلی حرکت داده و سر را بالا بگیرید سبب شده که احتمال مبتلا شدن به آرتروز گردن افزایش یابد.
  مشکلات اضطراب و افسردگی هم در این بیماری موثر است.
  صدمه دیدن بخاطر شغل یا تصادف

  روش کنترل ودرمان آرترز گردن

  علائم آرتروز گردن:
  در اوایل شروع مشکل آرتروز گردن درد در این ناحیه احساس شده و سوزش و صدا در مهره ها هم امکان دارد رخ دهد.این درد زیاد نبوده و معمولا با ماساژ دادن گردن از بین رفته و به همین دلیل عضله های این بخش با ماساژ دادن گرم گشته و درد شما بهبود خواهد یافت.
  -داشتن سر درد در پشت سر
  -درد داشتن در کتف و شانه که تا ناحیه بالا کمر منتشر گشته و سبب فشار دادن در روی ریشه عصب شده و امکان دارد باعث ایجاد شدن درد در مسیر عصب تا نوگ انگشتان گردد.
  گرفتگی و سفت شدن گردن مخصوصا بعد از خواب شبانه
  سوزن سوزن دست یا بازو این نشانه از تحریک شدن عصب های نخاعی در جای خروج از ناحیه استخوانی شده و از دیگر نشانه های آرتروز گردن می باشد.
  در مواردی که معمولا پیشرفت داشته بیمار به صوتر گشاد و نامتعادل راه رفته و برای نوشتن مطلب با مشکل روبروست و در روی عضله های دستش کنترل کافی را ندارد مخصوصا حرکت های ظریف با اختلال روبرو است گاهی اوقات هم بیمار درد گردنی ندارد.
  گیج شدن سر در زمان حرکت های شدید و در کل سرگیجه جزو نشانه های اصلی آرتروز گردن به شمار نمی رود.این علایم خیلی نادر بوده ولی امکان دارد بخاطر تشکیل شدن اوستئوفیت یا خارهای استخوانی در لبه مهره ها اتفاق افتد.

  درمان آرتروز گردن:
  روش درمان با توجه به عوامل زیاد آن تعیین شده برای مثال در مراحل اولیه و خفیف تلاش شده که با کم شدن فشار وارد در گردن شما و ستون فقرات برای مثال با استفاده از گردن بندهای ویژه برای مدت کم،دوری کردن از ورزش های نامناسب،استفاده نکردن از بالش های بلند،نخوابیدن در روی شکم،اصلاح کردن روش مطالعه و کار کردن با کامپیوتر ،کم کردن زمان رانندگی علاوه بر این موارد استفاده کردن از داروی های ضد التهاب معمولی مثل استامینوفن،ایپوپروفن و داروی شل کردن عضله ها مانند متوکاربامول شرایط مبتلا شدن بیمار به آرتروز گردن را تحت کنترل در آورده و از پیشرفت داشتن صدمه جلوگیری خواهد کرد.
  استفاده کردن از کیسه های آب گرم یا یخ هم از دیگر مواردی برای کاهش دادن درد آرتروز گردن می باشد.
  درمان این بیماری به روش های گوناگونی صورت گرفته و بستگی به شدت و نوع بیماری فرد مراجعه کننده دکتر شما درمان این بیماری را مناسب با نوع و درجه بیمار تجویز می کند.
  لیزر درمانی با لیزرهای پر توانی که در نسل جدید تولید شده سبب شده انقلابی در کارکرد کنترل درد داشته باشد این لیزرها با تمرکز داشتن بر بافت هدف و با داشتن دوز مناسب که به وسیله دکتر متخصص طب فیزیکی داده شده سبب شده به روش خیلی موثری باعث کاهش درد آرتروز گردن شود.


  تزریق کردن مواد ضد التهابی که سبب کم شدن درد،التهاب و تورم و بعد از آن افزایش جریان خون خواهد شد.تاثیر ازن درمانی معمولا پس از سه روز بعد از انجام آن آغاز شده و تا رسیدن به بهبودی کامل هر 14 روز یکبار این عمل تکرار خواهد شد.میزان روند بهبود شدن در بیمار بستگی به شدت صدمه دیدن فرق می کند.با این وجودخیلی از بیماران نیاز به 3 تا 5 جلسه برای درمان دارند.
  اگر درد های بیماری که به آرتروز گردن مبتلا بوده ناتوان کننده و زیاد باشد و درمان طبی موثر نباشد.علاوه بر این اگر علامت های عصبی مانند اختلال های حرکتی، کم شدن قدرت عضله ها در چند اندام شما که با ام آر ای گرفتن از گردن هم خوانی داشت مخصوصا در مواردی که پیش رونده بوده بنابر نظر پزشک شما ممکن است توصیه عمل جراحی را به شما بدهد.
  برای پیشگیری از بیماری سعی کنید روی بالش های بلند نخوابیده چون این مشکل سبب فشار در نواحی مهره های گردن خواهد شد.
  سعی کنید برای درمان همه بیماری ها از درمان های طب اسلامی و سنتی استفاده کنید و در صورتی که ناچار شدید به طب مدرن رجوع کنید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب روش کنترل ودرمان آرترز گردن
  تعداد کل بازدید ها: 368
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه