آشانیی با مشکل بالا بودن اسید اوریک خون

 • زمان درج : 28 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • آشانیی با مشکل بالا بودن اسید اوریک خون
 • بالا بودن اسید اوریک خون
  اسید اوریک یک ترکیب آبی از عنصرهای اکسیژن،نیتروژین،هیدروژن و کربن به فرمول شیمیایی C۵H۴N۴O۳ است.اسید اوریک یک فراورده زاید ناشی از سوخت و ساز موادی به اسم پورین ها در مواد غذایی می باشد.خیلی از اسید اوریک هایی که توسط بدن ساخته شده در خون حل خواهد شد و توسط کلیه به داخل ادرار دفع می شود ولی بعضی اوقات بدن مقدار کمی از اسید اوریک را دفع کرده یا میزان زیادی از آن را تولید می کند.

  دلایل بالا رفتن اسید اوریک:
  اسید اوریک ناشی از متابولیسم سلولی و در اصل متابولیسم پوربن ها می باشد.پوربن ها گروهی از اقلام غذایی بوده که در غذاهای حیوانی مثل حبوبات و گوشت قرمز وجود دارند.به همین خاطر میزان اسید اوریک در کسانی که دارای رژیم گیاهی بوده کم است.رژیم غذایی نامناسب و چاقی ،تحرک نداشتن ،بالا بودن میزان قند خون،فشار خون و چربی می تواند از دلایل بالا رفتن اسید اوریک در خون به شمار رود.
  خیلی از اسید اوریک ساخته شده توسط بدن در خون حل شده و توسط کلیه به داخل ادرار دفع خواهد شد.مصرف کردن الکل و اقلامی که دارای میزان زیادی از پورین بوده و اقلام غذایی مانند ماهی،میگو،گوست قرمز ،مغز،جگر،تخم ماکیان و همچنین غذاهایی که دارای سطح متوسطی از پورین بوده مانند گل کلم،اسفناج،عدس،قارچ و مارچوبه امکان دارد سطح اسید اوریک را در خون خیلی بالا ببرند.
  در ابتدا امکان دارد بالا بودن اسید اوریک نشانه هایی نداشته ولی اگر آن را درمان نکنید ممکن است به عوارضی مانند نقرس،سنگ های اسید اوریک در ادرار،رسوب های اسید اوریک در کلیه،رسوب های اسید اوریک در بافت های نرم مبتلا شوید.

  روش تشخیص اوره در خون:
  معاینه کردن و آزمایش مفصل،سنجیدن میزان اسید اوریک در خون،از مفصل رادیوگرافی گرفتن و اگر نیاز بود از مفصل بیوپسی بگیرید.

  آشانیی با مشکل بالا بودن اسید اوریک خون

  روش های پیشگیری:
  کم کردن وزن و کنترل آن به آرامی
  مصرف کردن سبزی،محصولات سبوس،حبوبات و میوه های تازه
  مصرف کردن لبنیات کم چرب در طول روز(پاستوریزه استفاده نشود)
  به پورین موجود در موادغذایی توجه داشته باشید.
  مصرف نکردن احشا و ماهی های کنسرو مثل ساردین در روغن
  مصرف نکردن بیشتر از صد گرم گوشت،ماهی،مرغ و سوسیس در طول روز
  استفاده نکردن از مشروبات الکلی
  مصرف کردن مایعات کم کالری در طول روز مثل چای ،آب میوه طبیعی

  درمان برای کم کردن مقدار اسید اوریک در خون:
  اسید اوریک بالا در خیلی از مردم نشانه ای نداشته به این معنی که در فرد عارضه در کلیه یا مفصل مشاهده نمی شود در این وضعیت نیاز به اقدام های درمانی مخصوصی وجود نداشته و تنها با رژیم غذایی آسان می توانید سطح اسید اوریک را کاهش دهید.
  شما هم می توانید با تغییر دادن سبک زندگی میزان اسید اوریک را در بدن کاهش دهید.دوری از مصرف اقلام غذایی مثل پورین،مصرف نکردن دارویی هایی که امکان دارد میزان اسید اوریک را بالا ببرند.
  اگر دکتر با این اقدام قادر نبود میزان اسید اوریک را کاهش دهد امکان دارد با انجام دادن بعضی از آزمون های تشخیصی به دنیال بیماری هایی گشته که زمینه بالا بودن اسید اوریک در خون باشد و دارویی را برای کم کردن اسید اوریک تجویز نماید.
  کنگر فرنگی:کنگر فرنگی دارای مواد معدنی،آنتی اکسیدان ،ویتامین و علاوه بر این فیبر و پروتئین بوده و دارای خواص دیورتیک است به همین خاطر باعث دفع شدن اسید اوریک و بقیه سموم از ادرار خواهد شد.


  لیموترش و عسل:خیلی از مردم فکر می کنند لیموترش به خاطر طعم آن خیلی اسیدی بوده ولی  اینطور نیست عسل هم به خاطر اینکه دارای ph منفی بوده یکی از اقلام غذایی مفید برای مقابله کردن با اسید اوریک به شمار می رود.وقتی ککه این اقلام غذایی وارد بدن شده محیطی آلکانی خوبی را مهیا کرده که بدن شما بتواند پورین را در آرامش کامل دفع نماید.برای اینکه از این دو ماده خوب استفاده کنید توصیه ما این است که یک جوشانده ای از دو ماده تهیه کنید و در طول روز مصرف کنید.شما می توانید با یک لیتر آب،یک لیموترش و سه قاشق عسل این کار را انجام دهید آب را داغ کردن و یک لیموترش را با پوست درون آن بریزید منتظر بمانید تا آب دوباره جوش آمده و بعد از چند دقیقه آرام مصرف کنید.در آخر هم ترکیب را صافه نموده و سه قاشق عسل را به آن بیفزایید.یک فنجان از آن جوشانده را صبح به صورت ناشتا مصرف کرده و سعی کنید آن را به صورت ولرم استفاده کنید.با این کار شما می توانید میزان اسید اوریک را در خون کم کنید.


  شیر کم چرب:این شیر می تواند باعث کم شدن جذب اسید اوریک و از بین رفتن آن ها توسط کلیه ها گردد.مصرف کردن یک تا پنج فنجان شیر کم چرب در طول روز پیشنهاد می شود.
  سرکه سیب و آب سیب:سرکه سیب و سیب دارای میزان زیادی از پتاسیم بوده و قادر است محیط اسیدی و قلیایی بدن را متعادل کرده و این خواص سرکه سیب و سیب قادر است به میزان کنترل کردن اسید اوریک در بدن کمک نماید.
  دم کردن ذرت و دم گیلاس:دم کرده این دو ماده قادر است که برای استفاده از واکس گیلاس در عطاری ها به فروش برود.این ماده را مثل چای دم کرده و در طول روز چهار پنج لیوان مصرف کرده تا مقدار اسید اوریک در خون شما کاهش یابد.
  موز:موز یکی از میوه های مغذی بوده که خاصیت درمانی و دارویی زیادی داشته یکیاز خاصیت موز کم کردن اسید اوریک در بدن می باشد هر موز به صورت میانگین دارای میزان زیادی کالری،ویتامین b6 ،ویتامین سی،کلسیم منیزیم و اسید فولیک می باشد.مقدار بالا بودن پتاسیم در موز سبب شده که فشار خون حفظ شود و میزان اسید اوریک در بدن شما کاهش یابد.


  لیموترش و چای سیب:قسمت زیادی از اسید اوریک در میزان هضم غذا وقتی که بدن شما در حال متابولیز موجود در گوشت یا ماهی بوده تولید می گردد.لیمو ترش و سیب در روند هضم غذا دخالت داشته و برای کم کردن اسید اوریک موثر عمل خواهد کرد به این صورت که سبب تحریک شدن تولید اسید کلرهیدریک شده و برای ایجاد شدن محیطی آلکانی و دفع شدن اسید اوریک تاثیر دارد.برای رفع مشکل توصیه ما این است که هر صیح یک سیب سبز مصرف کنید


  برچسب ها : اسید اوریک

  آمار باز دید این مطلب آشانیی با مشکل بالا بودن اسید اوریک خون
  تعداد کل بازدید ها: 405
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه