انسداد لوله های فالوپ چگونه درمان می شود؟

 • زمان درج : 51 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • انسداد لوله های فالوپ چگونه درمان می شود؟
 • لوله های فالوپ ، لوله هایی در رحم هستند که نقش اصلی را در پروسه ی بارداری ایفا می کنند ، در صورتی که انسداد لوله های فالوپ رخ دهد ، بارداری نیز به مشکل جدی برمی خورد.


  باردار شدن یک اتفاق بسیار خوب در زندگی هر فردی به شمار می رود اما باید به این نکته هم توجه نمود که این باردار شدن برای همه ی افراد رخ نمی دهد و برخی ماه ها و شاید سال ها در تلاش هستند تا بتوانند فرزندی را در آغوش بگیرند که متعلق به خودشان باشد. در صورتی که در اجزای تأثیر گذار در بارداری کوچک ترین اختلالی مشاهده شود این زمان به تعوبق خواهد افتاد. یکی از این مشکلات را می توان به انسداد لوله های فالوپ نسبت داد.

  انواع نقایص در لوله های فالوپ
  معمولا این لوله ها به هر شکلی می تواند با اختلال همراه شود. برخی از مواقع مسیر مربوط به لوله های فالوپ به صورت کامل مسدود خواهد شد. گاهی نیز می تواند به دلایل متنوعی به مرحله ای از انسداد برسد اما به صورت کامل مسدود نشود. در چنین مواقعی پزشک می تواند تنگ شدن این مسیر را به خوبی تشخیص دهد. لوله های فالوپ حتی به دلایل متنوعی از جمله بیماری های التهابی دچار حالتی از التهاب خواهند شد که این التهاب در نهایت می تواند مسدود شدن را به همراه داشته باشد. این مشکل از شایع ترین عللی است که بر روی پروسه ی باروری یک زن تأثیر منفی خود را برجای خواهد گذاشت.


  پس از یک دوره تلاش برای بارور شدن متوجه خواهید شد که مشکلی برای آن وجود دارد. با مراجعه به پزشک تشخیص بر انسداد لوله های فالوپ داده می شود. این انسداد می تواند در قسمت های مختلفی از این لوله ها مشاهده شود. مثلا می توانیم انسداد را در انتهای لوله دقیقا جایی که به رحم متصل می شود ، همچنین در ابتدای آن یعنی نزدیک به تخمدان ها و در نهایت در قسمت میانی از آن مشاهده کنیم.   

   انسداد لوله های فالوپ چه علائمی را به همراه دارد؟
  دردهایی که در دوران قاعدگی خود تجربه می کنید با دردهای مربوط به انسداد لوله های فالوپ کمی متفاوت هستند. معمولا می توانیم این چنین دردهایی را دردهایی همیشگی و پایدار بدانیم اما در خصوص دردهای قاعدگی درد پیش از دوره و در میانه ی آن از بین خواهد رفت و تا دوره بعدی علائمی را مشاهده نخواهید کرد.

  انسداد لوله های فالوپ چگونه درمان می شود؟


   از دیگر علائم مربوط به انسداد لوله های فالوپ در رحم را درد زیاد در زمانی بدانیم که فرد قصد دارد تا ادرار خود را تخلیه کند. همچنین در زمان برقرار شدن رابطه جنسی هم چنین دردی احساس میشود ، به گونه ای که فرد از داشتن هر نوع رابطه ای دوری می کند زیرا تحمل درد ناشی از آن را ندارد.

   دلایل مربوط به انسداد لوله های فالوپ
  لوله های فالوپ به صورت خود به خودی مسدود نمی شوند بلکه باید پروسه ای وجود داشته باشد تا زمینه برای این انسداد نیز فراهم گردد.


  بیماری هایی که سبب التهاب در لگن می شوند می تواند چنین مشکلی را در رحم ایجاد کند. به عنوان مثال در صورتی که یک عفونت هرچند ساده در یکی از اندام های مربوط به باروری در بدن زن رخ دهد همانند عفونت دهانه رحم و . . . بر اثر چنین عفونتی التهاب و در پس آن زخم های بزرگی دیده می شود که در نهایت انسداد لوله ها را سبب خواهد شد. این عفونت معمولا از طریق روابط جنسی متعدد نیز به زن منتقل می شود.


  در صورتی که عفونتی در شکم شما رخ دهد ، مثلا در هریک از اندام های موجود در شکم همانند آپاندیس این التهاب دیده شود در نتیجه سبب بزرگ شدن شکم و فشار بر روی اندام های درونی خواهد شد. بیشترین فشار هم معمولا بر روی لوله های فالوپ در رحم است. رفته رفته که این فشار بیشتر شود مسیر بسته شده و در نتیجه اسپرم ها به تخمک ها نمی رسند و بارداری نیز مختل خواهد شد.


  برخی از مواقع حاملگی اتفاق می افتد اما مشکل مکانی است که جنین در بدن در حال رشد است. مثلا این مکان را می توانیم در مسیر لوله های فالوپ بدانیم. رشد چنین در این قسمت که البته جنینی هم وجود ندارد و تنها علائم بارداری را ایجاد می کند به حاملگی خارج از رحم مشهور بوده و در نهایت می تواند سبب اختلال هایی در عملکرد اعضای اصلی فرد شود. معمولا تشخیص نوع آسیب وارد شده توسط سونوگرافی یا عکس های رنگی از رحم و اندام های تولید مثلی نیز انجام خواهد شد.

  درمان انسداد لوله های فالوپ
  برای درمان هم می توان از روش های درمانی و هم از روش های جراحی کمک گرفت. در حقیقت روش های درمانی با استفاده از دارو ، همچنین فیزیوتراپی ، استفاده از انواع رژیم های غذایی ، ماساژ درمانی و . . .است. در صورتی که درمان های دارویی و این روش های کمکی نتیجه ای را در بر نداشته باشد می توان از روش های جراحی کمک گرفت.


  برچسب ها : لوله های فالوپ

  آمار باز دید این مطلب انسداد لوله های فالوپ چگونه درمان می شود؟
  تعداد کل بازدید ها: 583
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه