مسمومیت آرسنیک چیست و چگونه اتفاق میوفتد

 • زمان درج : 36 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • مسمومیت آرسنیک چیست و چگونه اتفاق میوفتد
 • مسمومیت آرسنیک زمانی اتفاق افتاده که شما سطح خطرناکی از آرسنیک را جذب نمایید.آرسنیک یکی از مواد شیمیایی نیمه رسانای طبیعی بوده که در کل دنیا در آب های زیر زمینی وجود دارد.مصرف کردن آن می تواند شامل بلعیدن،اشتنشاق این ماده باشد.مسموم شدن با آرسنیک ممکن است عوارض زیادی را در سلامتی شما و حتی مرگ داشته باشد.


  معمولا آرسنیک در مسمومیت عمدی بوده ولی کسی ممکن است توسط آبهای زیر زمینی آلوده ،سنگ و خاک آلوده این ماده شیمیایی را دریافت نماید.با این وجود آرسنیک در محیط سریعا خطرناک نبوده و پیدا کردن مقادیر سمی آرسنیک در طبیعت نادر می باشد.
  آرسنیک یک ماده شیمیایی شبه فلزی طبیعی بوده که امکان دارد در آب های زیرزمینی وجود داشته باشد.اگر میزان خطرناکی از آن به بدن وارد شود امکان دارد به سرطان،کما،مرگ و بیماری کبد منجر شود.


  درمان کردن آن با شستن روده،دارو و کیلیت درمانی می باشد.پیدا کردن مقدار زیادی از آرسنیک در محیط طبیعی نادر بوده و جاهایی که سطح بالایی از آرسنیک دارند شناخته شده هستند و برای درمان و پیشگیری از آن روش هایی وجود دارد.

  سم آرسنیک:
  آرسنیک یکی از عناصر طبیعی پوسته زمین بوده و میزان کم آن در هوا،سنگ،آب و خاک      موجود است یک ماده شبه فلز بوده که فلز نیست ولی صفات زیادی از فلزها را دارا می باشد.
  غلظت آرسنیک اکام دارد در ناحیه های خاصی بیشتر بوده و این به دلیل نتیجه فعالیت ها انسانی مثل معدن کاری فلزی یا استفاده کردن از آکش ها است.وضعیت طبیعی هم ممکن است باعث تمرکز بیشتر شود.
  آرسنیک را می توان با عنصرهای دیگر در ترکیب شیمیایی متفاوتی پیدا کرد آرسنیک را نمی توانید در آب حل نمایید.ترکیب های معدنی آرسنیک در مقایسه با ترکیب های آلی ضرر بیشتری دارند.آنها به احتمال قوی با سلول های موجود در بدن واکنش نشان داده و عنصرهای معینی از سلول ها را جابه جا می نمایند و سبب تغییر کارکرد خواهند شد.

  این توانایی تغییر در سلول امکان دارد در درمان سرطان موثر بوده چون بعضی تحقیقات مشاهده شده که می تواند برای این بیماری را بهبود بخشد و سبب رقیق شدن خون گردد.از داروهای شیمی درمانی که مبتنی بر آرسنیک هستند می توان برای درمان بعضی از سرطان ها استفاده شود.

  مسمومیت آرسنیک چیست و چگونه اتفاق میوفتد

  علایم مسمومیت آرسنیک:
  علایم مسمومیت آرسنیک ممکن است شدید،فوری و حاد شود که در آن صدمه زدن به سلامتی در زمان یک دوره زیاد تجربه خواهد شد.این مورد معمولا به در معرض قرار گرفتن وابسته است.
  کسی که آرسنیک را بلعیده امکان دارد علایم آن بعد از چند دقیقه ظاهر شود علایم آن مانند سر درد،خواب آلودگی،اسهال زیاد و سردرگمی است.
  اگر آرسنیک استنشاق شده و میزان کنسانتره کمتری خورده شود علایم امکان دارد طولانی تر شده و با پیشرفت کردن مسمومیت آرسنیک امکان دارد تشنج کند شروع شده و رنگدانه های ناخن آن تغییر یابد.
  علایم شدید تر آن شامل مزه فلزی در دهان و نفس،ریزش مو،مشکل د بلعیدن،ضعف در ماهیچه ها،گرفته شدن عضلات شکم،عرق کردن زیاد،اسهال ،استفراغ می باشد.
  مسموم شدن با آرسنیک به صورت معمول در کبد،پوست،کلیه و شش ها تاثیر داشته و در مرحله آخر مثل تشنج داشتن و شوک می باشد و امکان دارد به مرگ هم دچار شود.

  دلیل مسموم شدن با سم آرسنیک:
  دلیل اصلی مسموم شدن با آرسنیک استفاده زیاد از سم آرسنیک بوده و آرسنیکی که به میزان زیاد مصرف گردد امکان دارد با سرعت زیادی به مرگ منجر شود.سازمان بهداشت جهانی برآورد کرده که بیشتر از 200 میلیون نفر در کل دنیا در شرایط آبهایی بوده که دارای سطح زیادی از آرسنیک می باشد.

  درمان مسمومیت آرسنیک:
  این درمان به نوع و مرحله مسمومیت بستگی داشته و بعضی روش ها آرسنیک را از بدن پیش از صدمه دیدن جدا می نماید.بعضی دیگر صدمه هایی را که از قبل اتفاق افتاده را ترمیم و به حداقل خواهند رساند.
  راه های درمانی مثل برداشت لباس که با آرسنیک آلوده شده اند،شستن کامل و تمیز پوست،تزریق کردن خون،استفاده از داروهای قلبی در مواردی که قلب شما نارسا شدن را آغاز می کند،استفاده کردن از مکمل های معدنی،مشاهده کردن عملکرد کلیه،شستن روده هم یکی دیگر از موارد است.
  از کلاشن درمانی هم می توانید استفاده کنید این درمان از ماده های شیمیایی مثل دیمرکاپتوسوسیسن اسید استفاده می نماید تا آرسنیک را از پروتئین های خون جدا نماید.
  هیچ روش مخصوصی برای درمان کردن آرسنیک استفاده نشده بهترین روش درمان کردن این شرایط حذف کردن شرایط در مقابل آرسنیک می باشد.بهبود شدن کامل امکان دارد تا چند ماه به طول انجامد همه این عوامل به اسن بستگی دارد که چه مقدار در معرض خطر هستید.
  استفاده از مکمل ویتامین ای و سلنیوم می تواند یک روش های جایگزینی برای محدود شدن تاثیر نوردهی آرسنیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.مطالعه های انسانی زیادتری برای حمایت کردن از ویتامین ای و سلنیوم برای یک روش درمانی مناسب احتیاج است.

  پیشگیری از مسموم شدن با سم آرسنیک:
  اگر مقدار آرسنیک موجود در ناحیه شما مورد تایید قرار نگرفته است می توانید سیستم هایی را برای درمان کردن آب آشامیدنی و کم کردن میزان سطح آرسنیک مورد استفاده قرار دهید.این راه حل کوتاه مدت بوده تا میزان آلوده شدن آرسنیک به سیله منبع چک گردد.
  در جاهایی که بارش زیادی داشته می توان مسموم شدن آرسنیک را با اطمینان از اینکه فرآیند جمع آوری کردن آب در معرض خطر قرار نخواهد داد و سبب می شود که آب به یک زمین پرورش برای پشه های خاکی تبدیل گردد جلوگیری نماید.
  هر مقداری که عمق چاه بیشتر بوده آرسنیک کمتری وجود خواهد داشت با این وجود مطابق با بعضی از مطالعات صورت گرفته مسموم شدن آرسنیک از عوامل طبیعی ممکن است در میزان زیادی از مردم تاثیر خواهد داشت.


  میزان خطر برای خیلی از انسان های خیلی کم بوده و ناحیه های ویژه ای وجود دارند که آب آن مناطق به دلیل مشکلات آرسنیک قایل استفاده نیست ولی در مقایسه با کل دنیا این میزان تعداد کمتری از انسان ها را تحت تاثیر قرار داده است.
  مرکزهای کنترل و پیشگیری کردن از بیماری ها امکان دارد به نگرانی ها درباره آرسنیک و سموم دیگر کمک نماید.قرار داشتن زیاد در مقابل آرسنیک امکان دارد سبب بروز علایم شدیدتر شود.


  برچسب ها : مسمویت میمومیت آرسنیک

  آمار باز دید این مطلب مسمومیت آرسنیک چیست و چگونه اتفاق میوفتد
  تعداد کل بازدید ها: 645
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه