سنکوپ چیست و چه کسانی رو تحدید میکند

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • سنکوپ چیست و چه کسانی رو تحدید میکند
 • غش کردن در پزشکی یک بیهوشی کوتاه مدت بوده که به خاطر نرسیدن خون کافی به مرکز عصبی به صورت موقت به وجود خواهد آمد سنکوپ ممکن است به خاطر عوامل زیادی مرتبط با قلب،فشار خون،گردش خون و نفس کشیدن رخ دهد.
  کلمه سنکوپ به معنی بی هوش شدن و غش کردن می باشد این بیماری به خاطر افت موقت میزان خون می باشد که در مغز جریان دارد اگر شما هم افت ناگهانی فشار خون،کم شدن ضربان قلب یا تغییر داشتن در میزان خون در بعضی از بخش های بدن داشته باشید این اتفاق زمانی اتفاق افتاده و زمانی که گذشته شود ممکن است هوشیار و آگاه شوید ولی امکان دارد کم سردرگی داشته باشید.


  سنکوپ یک اتفاقی شایع بوده و معمولا سه درصد از مردان و سه و نیم درصد از خانم ها را در بعضی از نقاط زندگی تحت تاثیر قرار خواهد داد سنکوپ درزمانی که مسن تر هستید رایج تر می باشد و معمولا شش درصد از کسانی که بالای 75 سال دارند را تحت تاثیر قرار خواهد داد این شرط ممکن است در هر سنی اتفاق افتاده و در مردم با مشکلات پزشکی دیگر رخ خواهد داد.

  انواع سنکوپ:

  سنکوپ انسداد قلبی-نوروژنیک
  این نوع سنکوپ شایع ترین نوع سنکوپ بوده و این مشکل به دلیل افت ناگهانی در فشار خون رخ خواهد دارد که سبب افت جریان خون در مغز شما می شود زمانی که شما بلند هستید جاذبه سبب شده که خون در بخش پایین بدن در پایین دیافگرام ساکن گردد .زمانی که این اتفاق بیفتد سیستم عصبی و قلب خود مختار کار کرده تا سبب ثابت شدن فشار خون شما شود.بعضی از بیمارانی که به این نوع سنکوپ دچار شده دارای وضعیتی به اسم فشار خون ارتواساتیک می باشد.این شرط رگ های خونی از از کوچ شدن وقتی که بیمار می ایستد نگه خواهد داشت این مورد سبب می شود که خون در پاها جمع شده و سبب کاهش سریع فشار خون گردد.

  سنکوپ وضعیتی:
  این مورد یکی از انواع سنکوپ وازوواگال بوده و این مورد فقط در زمان شرایط ویژه ای اتفاق می افتد که سیستم عصبی تحت تاثیر قرار گرفته و سبب سنکوپ شود بعضی از این موقعیت ها شامل کم آب شدن بدن،استرس زیاد،مضطرب شدن،گرسنگی،درد،استفاده کردن از مواد مخدر یا الکل،ادرار،به روز عطسه کردن

  سنکوپ وضعی:
  این مورد به خاطر افت سریع فشار خون به خاطر تغییر سریع در موقعیتی مثل دراز کشیدن در روی زمین می باشد استفاده از داروهای خاص و کم آبی سبب این شرایط خواهد شد.کسانی که به این نوع سنکوپ دچار شده معمولا در فشار خونشان دچار تغییراتی شده که سبب کم شدن دست کم 20 mmHg خواهد شد.
  برخی از بیماری های قلبی وجود داشته که در جریان خون در مغز تاثیر داشته و این شرایط ممکن است مثل یک ضربان قلب غیر عادی،مسدود شدن جریان خون در قلب به دلیل بیماری قلبی ریوی،مسدود شدن رگ های خونی قلب،لخته شدن خون و نارسایی در قلب باشد.اگر به بیماری قلبی دچار هستند بهتر است از یک دکتر برای درمان مشورت بگیرید.

  سنکوپ چیست و چه کسانی رو تحدید میکند

  علایم سنکوپ:
  از شایع ترین علامت های سنکوپ شامل حس سرگیجه داشتن،افتادن بدون دلیل،ضعق و خواب آلودگی،غش کردن مخصوصا پس از ورزش و غذا خوردن،بی ثبات شدن در زمان ایستادن،تغییر داشتن در دید مثل مشاهده نقاط یا دید تونلی
  خیلی از اوقات بیمار حس غش کردن داشته و آنها یک چیزی داشته که به آن علایم تحذیر کننده گفته می شود مثل حس سرگیجه،تپش در قلب و تهوع اگر شما هم در حال غش کردن بودید به احتمال زیاد این علایم را مشاهده خواهید کرد از غش کردن جلوگیری کرده و این سنکوپ علامت یک شرایط جدی تر می باشد پس بهتراست که پس از بیهوش شدن درمان را انجام دهید خیلی از بیمارها قادر هستند از بروز مشکل های ناشی از سنکوپ جلوگیری نمایند.
  اگر شما غش کردید به دکتر مراجعه کرده که قادر است شما را به متخصص بیهوشی برای ارزیابی کردن کامل ارجاع بدهد ارزیابی کردن با بررسی کردن دقیق تاریخچه و سابقه پزشکی و معاینه آغاز می شود دکتر از شما سوال هایی درمورد علایم و بیهوشی خواهد کرد. پس از آن می توانید با چند آزمایش برای کمک کردن به دکتر خود داشته که دلیل بی هوش شدن شما را مشخص نماید این آزمایش ها مواردی مثل شرایط قلب شما را بررسی خواهند کرد که مقدار خون در قلب چقدر است ،چقدر تند می زندو....

  درمان سنکوپ:
  انتخاب کردن روش درمان شما به چیزی که به سنکوپ منجر شده و نتیجه ارزیابی شما است وابسته است روش های درمان شامل مصرف کردن دارو یا تغییر دارویی که قبلا مصرف کرده اید،پوشیدن جوراب متراکم با لباس پوششی برای بهبود یافتن گردش خون،تغییر در رژیم غذایی دکتر شما امکان دارد به شما توصیه کرده که از غذاهای مکرر و کوچک استفاده کنید نمک بیشتری مصرف کنید،میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود زیادتر کنید ،از کافئین دوری کنید
  -زمانی که بلند می شوید مواظب باشید
  -زمانی که می خوابید سر تخت خواب خود را بالا نگه داشته شما این کار را می توانید توسط بالش اضافی یا با گذاشتن یک آبگذر در زیر تخت خود انجام بدهید.
  دوری کردن از محرک ها و شرایطی که سبب بروز بی هوشی خواهد شد.
  -درمان کردن بیماری های قلبی
  -یک ضربان ساز ایجاد نمایید تا ضربان قلبتان را منظم نگه دارد
  -استفاده از یک قلب قابل کاشت این دستگاه به صورت مداوم ضربان قلب شما را تحت نظر قرار داده و سبب تصحیح یک ریتم سریع و غیر طبیعی خواهد شد.
  -دکتر و بقیه اعضای تیم درمانی برنامه درمانی را توسعه می دهد که برای شما مناسب می باشد و درباره روش های درمانی با شما صحبت خواهند کرد اگر با سنکوپ تشخیص داده شود قوانین ایالتی را بررسی نماید بعضی از ایالت ها برای برقرار ارتباط با دفتر مجوز احتیاج به رانندگان دارد.
  با تشخیص و درمان کردن این بیماری می تواند کنترل و مدیریت گردد اگر شما هم یک شرایط اپیزود غش داشتید به احتمال زیاد احتمال حادثه دیگری هم وجود دارد خطر یک اپیزود دیگر و اینکه چطور شرایط در شما تاثیر دارد بسته به شرایط زیادی مثل دلیل ،سن ،جنس و بقیه مشکلات پزشکی دارد در صورت سوال در مورد آن ها با دکتر مشورت کنید.


  برچسب ها : سنکوپ

  آمار باز دید این مطلب سنکوپ چیست و چه کسانی رو تحدید میکند
  تعداد کل بازدید ها: 328
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه