مضررات مصرف آب یخ برای بدن

 • زمان درج : 48 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • مضررات مصرف آب یخ برای بدن
 • خطرات مربوط به مصرف آب یخ
  متأسفانه با آغاز فصل گرما یکی از بیشترین نوشیدنی هایی که می تواند خطراتی را برای سلامتی ما به همراه داشته باشد مصرف آب یخ است.
  آب در حالت عادی و سرد به شرطی که در حد دمای قابل مصرفی از آب سردکن یخچال منزل شما تأمین شود هیچ مشکلی نخواهد داشت اما اگر شما آبی که به صورت یخ از داخل یخچال به تازگی بیرون آورده شده و علاوه بر آن با استفاده از تکه های یخ را میل کنید ، قطعا در دراز مدت با عوارض مربوط به مصرف آن نیز مواجه خواهید شد. این آب می تواند به یکباره رگ های خونی شما را در حالتی از انقباض قرار دهد و علاوه بر آن بر سیستم گوارشی که به شدت تحریک پذیر است اثرات بدی را برجای بگذارد.


  هیچ گاه توصیه نمی شود که مصرف آب خود را در طول شبانه روز کاهش دهید اما همواره به این نکته اشاره می شود که به گونه ای مصرف کنید تا ضرری به بدن شما وارد نیاورد. یعنی درنظر داشتن همان محدوده نرمال هشت لیوان در روز به شرطی که در دمای مناسبی به بدن برسد ، میزان مورد نیاز آب بدن ما را تأمین خواهد کرد. بسیاری از فوتبالیست هایی که پس از ساعت ها دویدن آب سرد را میل می کنند با این عوارض آشنا هستند و حتی در برخی از اوقات به سکته قلبی هم منجربه می شود.


   زمانی که شما به یکباره آب یخ را میل می کنید سرمایی که بیش از اندازه بوده به بدن شما راه می یابد ، اولین مسیری که می تواند تأثیر منفی خود را در آن جا باقی بگذارد مسیر گوارش است. این مسیر یک دمای تعادلی دارد ، در صورتی که این دما را به کمتر از سی و هفت درجه برسانیم قطعا می تواند عوارضی را برجای بگذارد. سیستم گوارشی ما با این دما حرکت خود را کندتر انجام می دهد و در نتیجه در هضم هم مشکلاتی ایجاد می شود ، بنابراین زمان طولانی باید صرف شود تا گوارش دمای معمولی خود را دوباره به دست آورد.

  آب یخ و تأثیر بر مخاط بینی
  با مصرف آب با این درجه دمایی پایین بینی به سرعت واکنش نشان می دهد. معمولا ابتلا به گلودرد می تواند یکی از این عوارض باشد ، علاوه بر آن بینی شما هم دچار حالتی از گرفتگی خواهد شد. اما علت چیست؟ چه ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ زمانی که آب یخ مصرف می کنیم در نتیجه مخاط در دستگاه تنفسی ما به مرور زمان تجمع پیدا می کند که اولین نشانه های آن هم گرفتگی در بینی و پس از آن درد در گلو خواهد بود. بدن هر نوع عفونتی را با آغوش باز پذیرا خواهد بود و به چنین ترتیبی التهاب ها در بدن ما افزایش یافته و بیماری های بخصوص تنفسی نیز بیشتر دیده می شوند.

   

   مضررات مصرف آب یخ رای بدن

  ضربان قلب و آب یخ
  آیا تاکنون به تغییرات بدن خود در زمان مصرف آب یخ دقت کرده اید؟  در یک لحظه گویی قلب شما از کار می ایستد و یک وقفه ای را تجربه می کنید. در حقیقت ضربانی که باید به صورت منظم و با سرعت یکنواختی در جریان باشد در این زمان می تواند کاهش پیدا کند. این ناشی از واکنش هایی است که توسط یکی از اعصاب بدن نسبت به تغییرات ناشی از آب یخ انجام می شود. در افرادی که مستعد ابتلا به سکته های قلبی هستند ، سکته هاق قلبی و ایست قلبی می تواند یکی از بدترین عوارض ناشی از مصرف آب یخ به شمار رود.

  تغییر در عملکرد گوارشی
  همانطور که در پاراگراف های قبلی هم به آن اشاره شد تغییراتی در وضعیت عملکرد گوارش شما رخ می دهد که مهم ترین آنها کاهش حرکت گوارشی در نتیجه یبوست است. یبوست در صورتی که به مدت طولانی برای یک شخص ادامه یابد می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی خطرناک تر همانند شقاق ناشی از پاره شدن مکرر روده در زمان خروج مدفوع سفت را به همراه داشته باشد. بر همین اساس فرد خونریزی هایی دارد که رفته رفته به کم خونی او منجربه خواهد شد.
  زمانی که آب یخ مصرف می کنید برخلاف تصوری که در ذهن خود از بازیابی انرژی دارید ، بدن عکس آن عمل می کند. یعنی پس از میل نمودن میزان کمی از آب یخ دمای بدن شما به شدت کاهش می یابد ، بدن باید به طریقی دما را دوباره به محدود سی و هفت درجه برساند که به ناچار باید فعالیت بیشتری را انجام دهد و انرژی بیشتری را صرف این پروسه کند. پس در نتیجه پس از مدتی احساس خستگی بیشتری به سراغ شما می آیدکه ناشی از مصرف آب یخ است.
  در افرادی که بیماری های مختلفی از نظر سیستم عصبی و تحریکی دارند بخصوص در ناحیه ی سر همانند میگرن با مصرف شدن آب به صورت یخ این بیماری تشدید خواهد شد. همانطور که بارها تجربه کرده اید پس از مصرف آب سرد ، سردردی عجیب به سراغ شما می آید که ناشی از تحریک اعصاب مختلف در بدن حتی تا ستون فقرات و مغز می باشد.    


  برچسب ها : آب یخ

  آمار باز دید این مطلب مضررات مصرف آب یخ برای بدن
  تعداد کل بازدید ها: 315
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه