علل کاهش سن در بیماری سرطان گوارش

 • زمان درج : 2 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • علل کاهش سن در بیماری سرطان گوارش
 • سرطان گوارش در ایران یکی از سرطان هایی است که متأسفانه سن ابتلا به آن در حال کاهش است و این خود یک هشدار جدی به شمار می رود.
  سرطان روده یا همان سرطان در سیستم گوارشی در بدن ما از انواع سرطان هایی است که معمولا در سنین بالا اتفاق می افتد ، بنابراین اگر محدوده سنی آن رو به کاهش باشد نشان دهنده وضعیت نامطلوب زندگی ما و همچنین نشان دهنده بی توجهی نسبت به این بیماری مهلک خواهد بود. در صورت بی توجهی به دلیل پیش رونده بودن علائم و آسیب های ناشی از آن حتی می تواند تا مرگ هم پیش برود. در بین سرطان هایی که در زمره ی سرطان های شایع در کشور ما محسوب می شوند این نوع سرطان رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.


  معمولا بیماری هایی که از نوع سرطان باشند به دلیل پیش رونده بودن ، نیاز دارند تا با سرعت توسط تست های روتین نیز تشخیص داده شوند. از بین تست هایی که معمولا برای تشخیص بیماری سرطان گوارش مدنظر قرار دارند و به نوعی در اولویت می باشند تست از نوع کولونوسکوپی خواهد بود. علاوه بر آن برای درمان های روتین و رایج مربوط به این بیماری استفاده از رادیوتراپی و همچنین آنکلوژی و مشاوره با پزشکان متخصص ضروری است. برخی از جراحان ، جراحی را در اولویت خود قرار می دهند اما برخی دیگر از درمان های دیگر هم کمک می گیرند.


  متأسفانه این سرطان هر دو گروه مرد و زن را به یک نسبت درگیر می کند اما بیشتر در محدوده ی سنی 59 سال دیده می شود که امروزه این سن کاهش پیدا کرده است و رفته رفته وارد سنین میانسالی می شود. تعداد افرادی که در سن کم همانند چهل سالگی بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند کم نبوده و همین موضوع حساسیت را نسبت به این بیماری بالا می برد. در اغلب کشورهای دنیا محدوده سنی مورد نظر از شصت تا هفتاد سال معرفی شده اما حالا این سن به حدود چهل تا پنجاه سال رسیده است.  

  علل کاهش سن در بیماری سرطان گوارش

  علل مهم در ابتلا به سرطان گوارش
  سرطان گوارش می تواند از مری تا انتهای روده بزرگ نیز متنوع باشد. برخی از مواقع با درد و ناراحتی و در مراحل ابتدایی بیماری قرار داشته و برخی از مواقع هم میتوان به پیشرونده بودن آن اشاره نمود که در نهایت زخم و خونریزی را به دنبال دارد. اما از مهم ترین دلایل برای ابتلا می توانیم به زندگی بدون تحرک کافی اشاره نماییم. بر اثر بی تحرکی اضافه وزنی رخ می دهد که خود نیز می تواند عاملی برای ابتلا باشد.


  هرچه مصرف غذاهای مفید همانند میوه و سبزیجات را کنار بگذاریم در نهایت روده ها با سرعت کمتری به فعالیت می پردازند و مواد دفعی در بدن ما انباشته می شود. زمانی که این انباشتگی بیش از حد مجاز شود سم تولید می کند. سم تولید شده رفته رفته تمام بدن را فرا می گیرد . فرد به آسانی نمی تواند وعده غذایی خود را میل کند و بر همین اساس دچار کاهش وزن خواهد شد. علاوه بر آن در زندگی که امروز در آن غذاهای آماده بیشتر از قبل مورد استفاده قرار دارد ، پیش بینی چنین بیماری هایی دور از انتظار نخواهد بود. اغلب سبک زندگی نادرست ما می تواند با سنین جوانی و میانسالی و درگیر بودن به مشغله های روزمره ارتباط مستقیمی داشته باشد.
   
  از علائم بسیار مهم ابتلا به سرطان گوارش
  از مهم ترین علائم  خطرناک مربوط به بیماری سرطان گوارشی خونریزی های مربوط به این سیستم می باشد که عموما بر اثر زخم در مسیر روده ها یا سیستم گوارشی از ابتدا تا انتها دیده می شود. برای پیدا کردن محل دقیق مربوط به این زخم ها نیاز است تا با استفاده از کولونوسکوپی محل دقیق این زخم را مورد ارزیابی قرار دهیم تا درمان متناسب با آن در همان محل انجام شود. زمان در تشخیص این بیماری حرف اول را می زند. هرچه تشخیص سریع تر باشد در نتیجه درمان هم راحت تر و تأثیرگذارتر خواهد بود.


  در برخی از افراد این مشکل می تواند با درد در زمان مدفوع کردن خود را نشان دهد. عموما یبوست های مزمن دیده می شود که پس از مدتی به سیستم گوارشی بخصوص به روده های شما آسیب می رسانند. یبوست مزمن خطر ابتلا به هموروئید و شقاق را افزایش می دهد و در این صورت باید از روش های جراحی یا لیزری برای رفع آن بهره ببرید.


  امروزه با توجه به اهمیت تشخیص زودهنگام برای درمان بیماری سرطان گوارش از تست های سریع کمک گرفته می شود که با استفاده از یک کیت تشخیص سریع به همراه چند قطره محلول و کمی مدفوع می توان بیماری را در اولین مراحل نیز تشخیص داده و طول درمان آن را هم کاهش داد. عوارض مربوط به آن در چنین شرایطی به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند . در حال حاضر این کیت ها توسط مراکز بهداشتی درمانی در اولین سطح از خدمات در خانه های بهداشت روستای در حال توزیع هستند.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب علل کاهش سن در بیماری سرطان گوارش
  تعداد کل بازدید ها: 43
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه