روش های پیشگیری از قارچ سر

 • زمان درج : 28 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • روش های پیشگیری از قارچ سر
 • عوارض مربوط به رشد قارچ سر؟
  در صورتی که قارچ وارد بدن ما شود ، جلوگیری از گسترش آن کار ساده ای نخواهد بود و این کار مدت زمان طولانی را به خود اختصاص می دهد ، خصوصا در رابطه با قارچ سر.
  پوست سر ما مکانی بسیار امن برای رشد قارچ ها به شمار می رود ، زیرا رطوبت کافی در پوست سر وجود دارد که نیاز قارچ ها را برای رشد تأمین می کند. علاوه بر رشد قارچ می توان گفت که در نتیجه ی آن پس از رشد ،  می توانند حتی به عفونت هم نیز تبدیل شوند. البته جلوگیری از تشدید آن کار ساده ای نیست. یکی از عوارض مهم پس از پیشروی عفونت های قارچی ریزش موهای همان ناحیه است. این ریزش می تواند به صورت نقطه ای اتفاق افتد ، یا آنکه یک منطقه ی وسیع را در بر گیرد. این نوع از عفونت ها در اکثر مواقع در سنین کودکی دیده می شود اما می تواند در بزرگسالی هم شیوع بیشتری داشته باشند.

  عفونت قارچ سر از چه راهی منتقل خواهد شد؟
  برای آنکه قارچ ها بیماری را به وجود آورند می توانند با دست حتی با تماس مستقیم از طریق اشیاء شخصی همانند حوله ، وسایل همانند شانه و . . . از فردی به دیگری منتقل گردند. حتی زمانی که حیوانی به عفونت قارچی مبتلا می شود دست زدن به آن یا بغل گرفتنش هم خطر برای انتقال را دارد. بنابراین تنها تماس بین افراد نیست ، حتی اثرات باقی مانده قارچ ها بر روی این وسایل هم عاملی برای انتقال به شمار می رود. همانند قبل می تواند خاصیت بیماری زایی خود را نیز حفظ کند.

  علائم مربوط به قارچ سر
  در مواقعی که در فرد وجود قارچ سر به تأیید نهایی می رسد یکی از شایع ترین عوارض مربوط به آن را می توانیم کچلی در ناحیه درگیر بدانیم. کچلی یعنی ریخته شدن نقطه ای موها ، بنابراین امکان دارد که این قارچ در یک منطقه باشد یا آنکه تمام سر شما را نیز درگیر خود کند. پس از کچلی عارضه دیگری که وجود دارد شوره سر خواهد بود. یعنی فرد دچار ریزش پوست سر خود می شود. این شوره سر به حدی زیاد خواهد بود که با چشم از فاصله کمی دورتر هم قابل رویت است. بر اثر قارچ ، زخمی به وجود می آید زیرا فرد پس از این عفونت خارش دارد. این خارش در ابتدا متوسط اما رفته رفته به مرحله انتهایی و شدید و غیرقابل تحمل خود می رسد. زخم هایی خونریزی دهنده و حتی عفونت هایی در این زخم ها به مرور دیده می شوند.

  روش های پیشگیری از قارچ سر

  درمان رایج عفونت های قارچی
  قرص هایی برای درمان این نوع از عفونت ها وجود دارد ، علاوه بر قرص می توانید از انواع کرم ها هم کمک بگیرید. معمولا بر اثر عفونت های قارچی التهابی در محل خارش ها به وجود می آید که این التهاب را باید به نوعی کاهش دهیم. کرم هایی که از نوع کاهنده التهاب باشند که در اصطلاح به آنها استروئیدی هم می گوییم ، این التهاب را از بین خواهند برد. البته بهتر است که عفونت قارچی خود را با مشورت پزشک و داروها و دوزهای مناسبی به سرعت بهبود ببخشید.

  راه های پیشگیری از قارچ سر
  یکی از اشتباهات رایج که در رابطه با عفونت های قارچی وجود دارد ، اشتباه در تشخیص زمان بهبودی آن است. معمولا این عفونت ها در طولانی مدت بهبود می یابند ، در صورتی که در نیمه های راه درمان را قطع کنید ، عفونت های قارچی نسبت به قبل با حالت شدیدتری دیده می شود. بنابراین بهتر است که درمان تا پایان ادامه یابد ، در این صورت از عود مجدد آن نیز پیشگیری به عمل می آوریم ، از راه های پیشگیری بسیار مهم دور کردن انواع وسایل شخصی از فرد سالم است.


  از جمله وسایلی که در این شرایط باید به آن توجه بیشتری کنیم ، شانه های شخصی فرد ، کلاه شخصی ،رختخوابی که فرد هر شب بر روی آن می خوابد ، حوله حمام مرطوب و . . . خواهد بود. هر نوع ارتباط نزدیک برای فرد با اشخاصی دیگر از طریق وسایل می تواند انتقال دهنده این بیماری باشد. حتی وسایلی که برای درمان مورد استفاده قرار دارند همانند کرم ها ، شامپوها و . . باید در مکانی جداگانه نگهداری شوند و فرد با استحمام هر روز رطوبت اضافی پوست را کاسته تا مکان امن برای رشد قارچ ها را هم از بین ببرد.


  بیماری های قارچی ، همانند بیماری  شپش تنها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و باید اصول اولیه بهداشتی برای مراقبت ها را بدانیم. تنها دانستن کافی نیست بلکه دانستن و اقدام کردن هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما این موضوع نشان دهنده دوری فرد از جامعه نیست. نیازی نیست که شخص را از فعالیت ها دور کنیم. با ضد عفونی نمودن وسایل توسط الکل و همچنین با استفاده از جوشاندن وسایل شخصی وی در درون آب جوش هفتاد درجه می توانیم از انتقال آن نیز پیشگیری به عمل آوریم.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب روش های پیشگیری از قارچ سر
  تعداد کل بازدید ها: 400
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه