فتق و علائمی که باید جدی گرفته شود

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • فتق و علائمی که باید جدی گرفته شود
 • فتق می تواند در هر جایی از بدن بخصوص در ناف اتفاق افتد ، در واقع می توان گفت که فتق یک نوع بیرون زدگی عضو می باشد که در اغلب موارد بی خطر اما در برخی از مواقع خطرناک خواهد بود.
  برخی از انواع نفخ وجود دارد که می تواند شرایط بدی را برای بدن نظیر عفونت و . . . ایجاد نماید که در نهایت این عفونت ها به اعضای داخلی بدن ما سرایت کرده و عفونت های بیشتری را در پی خواهد داشت. این برآمدگی که بر روی شکم شما ایجاد می شود تا حدی برجسته خواهد بود که حتی می تواند از روی لباس هم قابل رویت باشد و در برخی از شرایط با خطر خونریزی یا وجود چرک همراه خواهد بود که نوعی اورژانس به حساب آمده و سریعا باید بررسی شود.


  فتق علائمی را با خود به همراه دارد که البته متأسفانه به دلیل هماهنگی این علائم با علائم دیگر بیماری هایی که در بدن ما وجود دارند می تواند سبب تشخیص اشتباه شود که در چنین شرایطی باید به یک پزشک خبره مراجعه کنید تا علائم و شواهد موجود را به دقت بررسی کند و در نهایت با آزمایش ها و معاینه به یک تشخیص منطقی برسد. فتق یا بیرون زدن بافت عموما زمانی دیده می شود که  غشاء عضلات شما ضعیف شوند و نتوانند از بافت محافظت لازم را بعمل آورند که قطعا در چنین شرایطی برآمدگی هایی مشاهده می شود که همان فتق خواهد بود. اگر تشخیص به موقع باشد می تواند درمان به موقعی را هم به دنبال داشته باشد.

   فتق و علائمی که باید جدی گرفته شود

  علائم بسیار مهم در تشخیص فتق چیست؟
  در ابتدا یکی از علائم بسیار روتین و شایعی که وجود دارد را می توان به بزرگ شدن و برآمده شدن شکم نسبت داد. هر زمان که برجستگی از نوع دردناک بر روی شکم شما وجود داشته باشد باید به فتق شک کنید و هرچه از زمان اصلی آن بگذرد می تواند شرایط وخیم تری را به دنبال داشته باشد.
   معمولا فتق زمانی می تواند شدیدتر شود و خود را بیشتر نشان دهد که شما با وجود بیماری خود و آگاهی از آن جسمی سنگین را بلند کنید. اجسام سنگین فشار بیش از اندازه ای را به بدن ما وارد می آورند. بنابراین اگر چنین بیماری از نظر پزشک در شما تأیید شده و تأکید بر رعایت برخی از شرایط برای شما ضروری است باید از بلند کردن هر نوع جسم سنگینی خودداری کنید. این بیماری بخصوص در مردان بیشتر از زنان دیده می شود ، زیرا شرایط سخت تری را متحمل هستند. حتی این امکان هم وجود دارد که فتق از ناحیه شکم به جاهای دیگری همانند کشاله ران برود. شما در زمانی که به شکم یا کشاله ران خود دست می زنید با یک توده سفتی مواجه می شوید که همان فتق نام دارد


  معمولا افرادی که فتق آنها در وضعیت نامناسبی قرار دارد در زمره ی افرادی هستند که حتی با یک عطسه ساده هم دچار دردهایی در شکم می شوند. این فشار و ناراحتی در زمانی که به سمت جلو خم می شوید بیشتر از قبل خود را نشان می دهد که یک علامت هشدار برای پیگیری بیشتر خواهد بود. برای تشخیص دادن فتق کشاله ران نیاز دارید تا ازروش های تشخیصی عکسبرداری نیز کمک بگیرید که نمونه آن را می توان سی تی اسکن نامید. این تصویربرداری از بدن محل دقیق و میزان بزرگی آن را به شما نشان می دهد.   
    علامت بعدی که شاید بسیار مورد بی توجهی قرار داشته باشد در رابطه با احساسی است که در معده خود احساس می کنید . اگر بی دلیل در زمانی که از گرسنگی خود اطمینان دارید احساس پر بودن معده به شما دست داده و دوست ندارید که غذایی را میل کنید ، چنین تغییراتی می تواند علائمی از شروع فتق باشد ، زیرا بزرگ شدن شکم به معده شما فشار وارد می آورد و در نهایت مسیر اصلی عبور غذا را مسدود نموده و شما کمتر احساس گرسنگی دارید.


  در برخی از مواقع  بی دلیل احساسی از خستگی به سراغ شما می آید . شاید تاکنون خستگی هایی را تجربه کرده باشید اما خستگی ناشی از فتق که به دلیل ضعیف شدن عضلات آن ناحیه است کمی متفاوت خواهد بود. شما هیچ فعالیت سنگین یا ورزشی نداشته اید و حتی استراحت کاملی هم در طول روز دارید اما باز هم در ناحیه کشاله ران خود علائمی از ضعف و درد را احساس می کنید که این موضوع می تواند شک به وجود فتق را نیز تقویت نماید.


  برخی از مواقع بزرگ شدن شکم تا حدی افزایش می یابد که به معده و روده ها فشار وارد آمده و فرد علائمی از تهوع و همچنین استفراغ را از خود نشان می دهد. فتق یک بیماری است که متأسفانه در صورت بروز به راحتی بهبود پیدا نمی کند تنها می توان گفت که رفته رفته وسعت بیشتری پیدا خواهد کرد. در زمانی که فتق به مرحله ی درگیری می رسد در حقیقت همان زمانی است که دردها شدیدتر شده و این علامت بارز هم مشاهده می گردد. در برخی از مواقع به دلیل بروز عفونت حتی با تب هم همراه خواهد شد.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب فتق و علائمی که باید جدی گرفته شود
  تعداد کل بازدید ها: 358
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه