سرطان دهان چیست و چگونه پیش می آید

 • زمان درج : 39 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • سرطان دهان چیست و چگونه پیش می آید
 • روند تشخیصی و درمانی سرطان دهان
  سرطان دهان معمولا به دلیل استفاده های مکرر از سیگار نیز رخ می دهد که با پیشگیری نمودن از مصرف آن می توانیم از چنین سرطانی جلوگیری نماییم.
  سرطان دهان در واقع می تواند علائم بسیار بدی را به دنبال داشته باشد. عموما افرادی که در طول روز از چندین نخ سیگار استفاده می کنند با چنین بیماری روبه رو می شوند ، بنابراین می توانید با کم کردن تعداد نخ های سیگار روزانه خود در مرحله ی ابتدایی و سپس قطع کامل مصرف سیگار از این بیماری نیز پیشگیری به عمل آورید. دودی که ناشی از مصرف نیکوتین و همچنین توتون قلیان ایجاد می شود و در دهان باقی می ماند به عنوان مهم ترین عامل در این بیماری در نظر گرفته می شود.
  متأسفانه در رابطه با مصرف سیگار و قلیان در اغلب مواقع به یکی از بیماری هایی که شیوع بیشتری دارند یعنی سرطان ریه اشاره می کنیم ، در حالی که علاوه بر آن هم سرطان هایی وجود دارند که سیگار می تواند عاملی برای آن باشد ، به عنوان مثال می توانیم به سرطان دهان توجه کنیم. این نوع از سرطان عموما در درون دهان ما ، همچنین در داخل گونه ها و حتی لثه ها وجود دارد و دیده می شود. یکی از بدترین نوع سرطان ها ، سرطان لب خواهد بود که علائم مربوط به آن می تواند بسیار حاد گزارش شود.


  شاید درصد ابتلا به سرطان دهان کمتر از سایر سرطان های بدن ما باشد اما در هر صورت به عنوان یک سرطان معرفی می شود که نیاز است تا ما در رابطه با آن احتیاط لازم را به خرج دهیم. بیشترین درصد ابتلا به سرطان دهان را می توانیم به مردان اختصاص دهیم ، در حقیقت این عدد چهار درصد بوده اما در زنان با درصد کمتری اتفاق می افتد.

  عوامل زمینه ساز ابتلا به سرطان دهان
  از نظر عواملی که می تواند بیماری مربوط به سرطان دهان را سبب شود می توانیم به بیماری های مربوط به سیستم ایمنی اشاره نماییم که ضعف در سیستم ایمنی را به وجود آورده و بدن نمی تواند در برابر کوچک ترین عوامل بیماری زا هم مقاومت خود را نشان دهد ، از این رو در مدت زمان بسیار کوتاهی به علائم بیماری دچار می شوند. بیشترین سن ابتلا از سن چهل سالگی به بالا است. البته مردانی که در مدت زمان طولانی به مصرف سیگار مشغول بوده اند به علائم سرطان دهان بیشتری مبتلا خواهند شد.  

  سرطان دهان چیست و چگونه پیش می آید

   تنباکو و سرطان دهان
  برخی ها دوست دارند تا سیگار را مصرف کنند ، البته ما منع کاملی را برای شما در نظر نداریم تنها توصیه می کنیم که تعداد نخ های خود را کمتر مصرف کنید. کشیدن سیگار به نسبت می تواند بهتر از مصرف تنباکو به صورت کامل بدون هیچ فیلتری باشد. افرادی که دوست دارند تا تنباکو را به دلیل بو و طعمی متفاوت به صورت کامل بلع کنند در نهایت به علائم شدیدتری دچار خواهند شد. در این افراد خطر سرطان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  روش های متنوعی برای جلوگیری از مصرف سیگار و نیکوتین و تنباکو وجود دارد که به هیچ کدام از آنها توصیه نمی شود. زیرا خطر ابتلا به سرطان دهان را نمی توانند کاهش دهند. به عنوان مثال دستگاه هایی که تنها دود تولید می کنند یا آدامسی که با نیکوتین تولید می شوند به هیچ عنوان پیشگیری کننده نخواهند بود. حتی این نوع از آدامس ها خطر ابتلا را بیشتر می کنند. بنابراین سعی کنید تا از این روش های غیر علمی برای ترک سیگار استفاده نکنید.

  الکل و سرطان دهان
  شاید در باور ما این نکته کمتر مودر توجه قرار داشته باشد که الکل هم می تواند عاملی برای ابتلا به سرطان دهان باشد. در حقیقت تنها علت دخانیات نیست ، بلکه می توان مصرف مشروبات الکلی را در قدم بعدی برای داشتن ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان دهان دانست.

  محل دقیق مربوط به سرطان دهان
  دهان مجموعه ی گسترده ای از لب  ها ، گونه ها ، لثه ها و . . . خواهد بود. این مجموعه در ابتدا نسجی کاملا نرم دارند اما رفته رفته به استخوان ها و دندان می رسند که در آن شرایط به وضعیت وخیم تبدیل شده اند. حتی این سرطان می تواند به غدد لنفاوی و غدد بزاقی هم برسد و سبب مسدود شدن فعالیت این غدد می شود. بنابراین علائمی نظیر تورم در محل این غدد بیشتر دیده می شود.   
   
  به تغییراتی که در غدد شما رخ می دهد توجه داشته باشید ، هر نوع تغییر رنگ ، تغیر رنگ قرمزی لثه ها به سفید و . . . می تواند علامتی از ورود یک عامل ناشناخته و بیماری زا به بدن شما باشد.

  بهترین روش های درمان سرطان دهان؟
  برای آنکه بتوانیم سرطان دهان را درمان کنیم همانند هر نوع سرطان دیگری در ابتدا نیاز دارد تا ما مراحل شیمی درمانی و درمان دارویی آن را انجام دهیم. البته در این شرایط سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف می شود و باید از هر نوع عامل بیماری زایی در امان باشد. برخی از مواقع برای برداشته شدن محل درگیر به سرطان که دچار تورم و خونریزی است و نقشی پیش رونده هم دارد می توانیم از روش جراحی هم نیز کمک بگیریم.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب سرطان دهان چیست و چگونه پیش می آید
  تعداد کل بازدید ها: 516
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه