علائم و روش پیشگیری از بیماری سرخکان

 • زمان درج : 25 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • علائم و روش پیشگیری از بیماری سرخکان
 • سرخکان یک بیماری عفونتی بوده که به وسیله ویروس RNA از خانواده پارامیکسوویریبد رخ می دهد علامت های این بیماری معمولا خفیف بوده ولی اگر در زمان بارداری اتفاق افتد سبب صدمه زیاد به نوزاد به دنیا نیامده خواهد شد مانند ناشنوایی که نمی توان آن را جبران کرد.

  این بیماری یکی از بیماری های قابل اجتناب بوده و از سال 1348 برنامه های واکسن در کم شدن این بیماری تاثیر زیادی دارد و براساس بیانیه در این سال ها در بعضی از کشورها ریشه کن شد با این وجود مهم است که از واکسن برای پیشگیری این بیماری استفاده کنید.
  تقریبا پنجاه درصد از افرادی که سرخکان داشته متوجه بیماری خود نشدند این یعنی فردی ممکن است در تماس داشتن با فردی که مبتلا شده این بیماری را بگیرد و بدون اینکه متوجه شود آلوده گردد.

  این بیماری توسط سرفه منتقل می شود و قادر است از فردی که مبتلا شده عبور نموده و در روی جنین تاثیر داشته باشد در نصف موارد این بیماری علامت های کمی وجود داشته و این علامت ها مثل فرمز شدن،سردرد،آبریزش و تب می باشد.تنها راه دوری از این بیماری واکسیناسیون می باشد.

  نشانه های بیماری سرخکان:
  این بیماری به معنی قرمزی کم بوده و نمونه لاتین آن این طور خوانده می شود علایم این بیماری معمولا پس از دو سه هفته بعد از عفونت پدیدار می شود این قرمزی در اوایل در روی پوست ظاهر شده و بعد از آن در بقیه نقطه های بدن پخش خواهد شد و بعد از 5 روز ناپدید خواهد شد.علایم دیگر این بیماری مثل تب خفیف،آبریزش داشتن،مشکل در اعصاب ، زیاد شدن گره های لنفاوی و درد در مفصل می باشد.

  دلایل شایع بیماری سرخکان:
  سرفه سبب پخش ویروس شده و این ویروس در غدد لنفاوی تکثیر خواهد شد و راه ارتباط آن از بینی می باشد.بین 5 تا 7 روز بعد از دچار شدن به عفونت در خون پخش خواهد شد علایم بیماری سرخکان یک هفته قبل و پس از مبتلا شدن به این بیماری ظاهر خواهد شد.
  شخصی که حامله است اگر به این ویروس مبتلا شد باید به پزشک مراجعه نماید اگر علایمی مشاهده نشد باید آزمایش تست خون گرفته شود.اگر نمونه مشکوک بود علامت نشانه عفونت سرخکان می باشد اگر فردی به این ویروس مبتلا شد واکسینه می شود ولی اگر نشد ویروس وارد بدن او نشده است.

  علائم و روش پیشگیری از بیماری سرخکان


  تنها روش پیشگیری از این بیماری واکسن زدن است معمولا واکسن اول در 12 ماهی زده شده و پس از آن در چهار تا شش سالگی انجام می شود.

  درمان سرخکان:
  -زردچوبه:
  شما می توانید یک قاشق چایی خوری پودر زردچوبه را داخل یک لیوان شیر داغ ریخته و دومرتبه در روز استفاده کنید علاوه بر این می توانید یک قاشق چایی خوری پودر زردچوبه را با کمی روغن تفت دهید تا یک خمیری بدست بیاورید بعد آن را به صورت کامل در روی پوست سورت خودتان بزنید تا قرمزی آن سریع برطرف گردد.
  -برگ درخت چریش:
  برگ درخت چریش را با نیمی از آب جوش دهید و آن را با حرارت پایین جوش دهید تا رنگ آب سبز گردد و صبر کنید تا خنک گردد  بعد از آن هر روز توسط آن صورت خود را بشویید تا قرمزی آن برطرف گردد علاوه بر این چند برگ تازه را برای سه روز بجوید تا عفونت آن از داخل بدن شما پاکسازی گردد.
  ریحان:
  هر چند ساعت آب ریجان مصرف کنید قابلمه ای پر از آب را جوش دهید و بیست عدد برگ ریحان را به آن بیفزایید و برای پنج دقیقه در روی حرارت قرار دهید بعد گاز را خاموش کرده و در تمام روز آن را مصرف کنید.
  -زنجفیل:
  یک قاشق چایی خوری زنجفیل را داخل یک لیوان آب جوش اضافه نموده و برای چند دقیقه با حرارت پایی نجوش دهید بعد آن را از حرارت برداشته و قاشق چایی خوری عسل را هم به آن اضافه نمایید و در روز چند بار مصرف کنید تا عفونت از بدن شما پاکسازی شود.
  بادمجان:
  یک بادمجان درسته را با پوست آن جوش دهید بعد پوست آن را گرفته و آن را با دانه های آن له نمایید تا به صورت پوره در بیاید پیازی را خرد نموده و آن را با بادمجان مخلوط نمایید این محلول را می توانید تا پنج روز برای افزایش یافتن سیستم ایمنی بدن و پاک شدن عفونت مصرف کنید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب علائم و روش پیشگیری از بیماری سرخکان
  تعداد کل بازدید ها: 521
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه