آشنایی با بیماری پلاگر

 • زمان درج : 2 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • آشنایی با بیماری پلاگر
 • پلاگر یک بیماری بوده که به خاطر پایین آمدن نیاسین است نشانه های این بیماری با زوال شدن عقل،درماتیت و اسهال رخ می دهد و معروف به ds می باشد.اگر این بیماری را درمان نکنید امکان دارد خطرناک بوده با وجود نادر بودن این بیماری ولی هنوز هم در خیلی از کشورهای درحال توسعه رایج است علاوه بر این در افرادی که بدن آن ها به خوبی نیاسین جذب نکرده هم تاثیر زیادی دارد.


  نیاسین یک اسید کربوکسیلیک بوده که در بدن تبدیل به آمید می گردد نیکوتامین آمید مشتق طبیعی نیاسین می باشد نیاسین برای کارکرد کافی سلولی و متابولیسم به عنوان یک عنصر لازم در کوانزیم I و کوانزیم 2 احتیاج است که یا یون های هیدروژن را در واکنش های اکسیداسیون حیاتی اهدا کرده یا کاهش خواهد داد.از جایی که کارکرد سلول ها در اندام و بافت تحت تاثیر کم بودن نیاسین بوده بیان بالینی پلاگین متفاوت است.


  شایع شدن پلاگر بعد از معرفی کردن ذرت به اروپا از خانه اصلی خود به جهان دیگری رفت و این بیماری به وسیله اروپا به کشورهای دیگر گسترش پیدا کرد علاوه بر این با معرفی کردن ذرت به مصر و بعد از آن به افریقای مرکزی این بیماری هم در این مناطق گسترش پیدا کرد.

  علایم پلاگر:
  علایم این بیماری درماتیت،جنون و اسهال می باشد به همین دلیل است که کم شدن نیاسین در قسمت های مختلف بدن با مقدار زیادی جابجایی سلول مثل پوست و دستگاه گوارش مشاهده می شود درماتیتی که به پلاگر مربوط است معمولا سبب خارش در لب،صورت،دست و پاها خواهد شد و در بعضی افراد هم درماتیت در اطراف گردن یک علامتی است که به آن گردنبند کاسال گفته می شود.علامت های دیگر این بیماری شامل پوسته پوسته شدن،خارش،فلس و در بعضی از موارد نشانه های عصبی آن در اوایل واضح است ولی معمولا شناسایی آن ها سخت می باشد.

  آشنایی با بیماری پلاگر

  دلایل پلاگر:
  دو مدل پلاگر وجود داشته که به آن ها پلاکر اولیه و ثانویه گفته می شود پلاکر اولیه به وسیله رژیم غذایی کم نیاسین یا تریپتوفان ایجاد خواهد شد تریپتوفان ممکن است به نیاسین در بدن شما تبدیل گردد پس جذب نشدن کافی آن سبب کم شدن نیاسین خواهد شد پلاگر اولیه معمولا در کشورهای در حال توسعه که ذرت را به عنوان غذای اصلی دارند اتفاق می افتد ذرت دارای نیاسیتین یک مدلی از نیاسین بوده که بدن شما نمی تواند آن را جذب نماید.پلاگر ثانویه زمانی اتفاق افتاده که بدن شما نتوانسته نیاسین را جذب نماید.


  مواردی که می توانند از بدن شما برای جذب نیاسین جلوگیری نمایند مثل اعتیاد داشتن به الکل،داروهایی خاص مثل انعقاد کننده ها و سرکوبگران ایمنی می باشد و بیماری های گوارشی مانند کولیت،کرون ،سیروز کبدی و تومور می باشد.
  روش تشخیص دادن بیماری پلاگر امکان دارد سخت باشد چون سبب بروز بعضی از علایم خواهد شد علاوه بر این آزمایش و تست مخصوصی هم برای تشخیص کم شدن نیاسین وجود نداشته و دکتر شما با بررسی کردن هر مشکل روده و معده شما ، جوش یا تغییرات در حالت ذهنی شما کارش را شروع می کند.

  درمان پلاگرا:
  مصرف آب پرتقال . غذاهایی که دارای ویتامین بی 3 هستند،مصرف کردن دانه های کدو حلوایی،اسفناجی که دارای فولات ،آهن و کلسیم می باشد که همراه با همدیگر سبب جبران شدن کمبود ویتامین خواهد شد.
  استفاده کردن از جو شیر و کالاهای شیری :استفاده از شیر برای درمان پلاگرا و جلوگیری کردن از آن موثر می باشد شیری که دارای نیاسین ،ویتامین های پیچیده و کلسیم می بشد.
  تخم مرغ:استفاده کردن در طول روز از تخم مرغ برای کسانی که دارای مشکل پلاگرا هستند پیشنهاد می گردد به خاطر اینکه به بدن نیاسین داده و سبب بهبود علایم پلاگرا می شود.
  گوشت دارای سطح بالایی از پروتئین بوده که برای تولید کردن نیاسین در بدن حیاتی می باشد نیاسین هم به صورت مستقیم در گوشت قرار دارد.


  برای پیشگیری کردن از بیماری می توانید از اقلام غذایی که دارای تریپتوفان بوده استفاده کنید مثل غذاهای دریایی،مخمر،گوشت،سبوس،تخم مرغ،سبزی های سبز،حبوبات و دانه ها
  مطمئن باشید که در رژیم غذایی شما دارای مقدار زیادی غذای حاوی نیاسین می باشد مثل غلات،سبزی های سبز،شیر،ماهی و .....
  شما باید به دنبال یک اقلام غذایی سالم که دارای غذاهای متفاوتی از هر گروه از مواد غذایی هست باشید برای پیشگیری ثانویه کردن باید در زمان مرحله فعال بیماری از نور آفتاب دوری نمایید.استراحت کردن برای کنترل کردن پلاگر خیلی مفید بوده چون داشتن سبب سبب بدتر شدن آن می شود.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب آشنایی با بیماری پلاگر
  تعداد کل بازدید ها: 98
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه