سل ریوی چیست

 • زمان درج : 34 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • سل ریوی چیست
 • سل یکی از بیماری های عفونی جدی بوده که به صورت مستقیم در روی ریه های شما تاثیر دارد باکتری هایی که سبب توبرکلوز شده به وسیله ذره های ریزی که توسط سرفه و عطسه در هوا پخش خواهد شد از یک فرد به فرد دیگر منتقل خواهد شد به صورت نادری در سال 1985 این بیماری در کشورهای پیشرفته رواج پیدا کرد و این تا میزانی به خاطر ظاهر شده بیماری ایدز بود.بیماری ایدز سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن خواهد شد پس بدن شما می تواند به مبارزه کردن با میکروب تولرکلوز نیست.
  خیلی از سلول های توبرکلوز در مقابل داروهای مصرفی که برای درمان کردن تولرکلوز استفاده می گردد مقاوم هستند کسانی که سل فعال داشته باید انواع متفاوتی از داروها را برای چند ماه برای برطرف کردن عفونت و مانع از توسعه مقاومت آنتی بیوتیک استفاده نمایند.

  دلایل و انواع بیماری سل:
  اگر چه امکان دارد بدنتان یک پناهگاه باکتری های مولد توبرکلوز باشد ولی سیستم ایمنی بدن شما معمولا می تواند از شما در برابر بیمار شدن جلوگیری نماید به همین خاطر میان سل غیر فعال و فعال تفاوت وجود دارد.

  سل پنهان یا نهفته:
  در این وضعیت شما دارای عفونت سل هستید ولی باکتری ها در صورتی غیر فعال در بدن شما باقی مانده اند و هیچ علامتی ندارند توبرکلوز پنهان که به آن عفونت تولرکلوز هم می گویند مسری می باشد.قادر است به توبرکلوز فعال تبدیل شده پس درمان برای کسی که سل پنهان داشته اهمیت دارد و به کنترل کردن پخش سل کمک می نماید تحقیقات نشان داده دو میلیارد نفر در کل دنیا دارای سل نهفته یا پنهان می باشند.

  سل فعال:
  در این وضعیت شما بیمار هستید و در خیلی از اوقات قابلیت منتقل شدن آن به دیگران می باشد این بیماری امکان دارد در هفته های اول پس از آلوده شدن به باکتری تولرکلوز و یا سال های بعد اتفاق افتد.نشانه ها و علامت های توبرکلوز امکان دارد شامل موارد زیر شود:
  -داشتن سرفه هایی که معمولا بیشتر از چند هفته به طول انجامد و کم کم بدتر شود.
  -داشتن درد در قفسه سینه یا درد در زمان سرفه کردن
  -کاهش وزن زیاد
  -کاهش داشتن اشتها
  -عرق کردن در زمان شب
  توبرکلوز امکان دارد قسمت های دیگری از بدن شما را هم تحت تاثیر قرار داده مانند مغز،کلیه ها و یا ستون فقرات وقتی که توبرکلوز در بیرون از ریه های شما اتفاق افتد علایم و نشانه های آن مطابق با عضوهایی که درگیر شده تفاوت دارد.

  سل ریوی چیست

  دلایل بیماری سل ریوی:
  این بیماری به خاطر باکتری های میکروسکوپی کوچکی که در هوا پراکنده شده از یک فرد به فرد دیگری منتقل خواهد شد منتقل شدن ویروس زمان رخ داده که فرد با نوع فعال آن خندیده و آواز بخواند و یا صحبت،عطسه یا سرفه نماید.
  این بیماری یک بیماری مسری بوده ولی مبتلا شدن به آن به راحتی نیست و ممکن است دریافت کردن بیماری سل از کسی که با او زندگی می کنید و یا همکار بیشتر از یک فرد غریبه می باشد.

  مقاومت دارویی:
  یکی دیگر از دلایلی که این بیماری کشنده بوده افزایش در استفاده زیاد از مقاومت دارویی در مقابل باکتری ها می باشد درست بیش از شصت سال پیش وقتی که برای نخستین بار از آنتی بیوتیک ها برای مبارزه کردن با سل استفاده می کردند برخی از میکروب ها توانایی خود را برای زنده ماندن علی رغم داروها زیاد کردند و این توانایی را به میکروب های دیگری که تازه متولد شده منتقل کردند.استفاده زیاد از مقاومت دارویی توبرکلوز زمان رخ داد که یک آنتی بیوتیک برای کشتن همه باکتری های هدف گرفته شده با شکست مواجه شد.

  درمان سل ریوی:
  سیر دارای میزان زیادی از اسید سولفوریک بوده که میکروبهایی که سبب سل می شود را از بین خواهند برد علاوه بر این دارای آلیسین بوده که رشد باکتری را مهار می نماید همچنین خاصیت ضد باکتری آن سبب تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد که برای کسانی که به سل مبتلا هستند مفید می باشد شما می توانید آن را به صورت پخته یا خام مصرف نمایید.

  مورینگا:
  مورینگا دارای خاصیت ضد باکتری و ضد التهابی بوده که قادر است برای از بین بردن باکتری هایی که سبب ایجاد سل از ریه ها شده کمک نماید و سبب کاهش التهاب ناشی از عفونت و سرفه زیاد شود.


  برچسب ها : سل

  آمار باز دید این مطلب سل ریوی چیست
  تعداد کل بازدید ها: 621
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه