بیماری های مربوط به پرده گوش و شناسایی بیماری های گوش

 • زمان درج : 35 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بیماری های مربوط به پرده گوش و شناسایی بیماری های گوش
 • عفونت گوش به طور معمول یکی از فراگیر ترین نوع عفونت‌ها می باشد که به دو شکل التهاب خارجی و عفونت گوش میانی علائم خود را بروز می دهد این دو مورد می توانند که باعث گوش دردهای شدیدی شوند که بهتر است در همان اویل از ادامه روند آن ها پیشگیری به عمل بیاید. عفونت گوش در بین کودکان به بیشتر از بزرگسالان  رایج می باشد و شاید علت این مورد تکمیل نبودن سیستم ایمنی بدن در کودکان باشد. کودکان به دلیل کامل نشدن سیستم ایمنی بدن خود دائما با درد و بیماری هایی روبرو می شوند که عفونت گوش یکی از شایع ترین آن ها است.
  جدا از عوامل باکتریایی و ویروسی ، علایم زیادی دیگری هم سبب به وجود آمدن التهاب در گوش خارجی و میانی می‌شود که علاوه بر راه های پیشگیری و درمان، در ادامه این مقاله به برخی دیگر از آن‌ها اشاره خواهیم کرد با ما همراه باشید.

  عفونت گوش میانی

  اصلی ترین دلیل به وجود آمدن عفونت گوش میانی، به وجود آمدن مشکل در عملکرد صحیح شیپور استاش می باشد. شیپور استاش کانالی می باشد که  باعث متصل شدن گوش میانی به حلق متصل می شود. مهم ترین وظیفه این کانال ایجاد تعادل برای فشار هوا و مایعات ی باشد. عوامل زیاد دیگری هم سبب به وجود آمدن مشکل در عملکرد صحیح شیپور استاش می‌شوند. که از میان آن ها می توان به آنفولانزا،  سرماخوردگی های شدید و آلرژی ها که می‌توانند سبب متورم شدن و تحریک این کانال شوند و در پاین عفونت گوش را به وجود بیاورد.

  عفونت گوش خارجی

  فونت گوش خارجی یک نمونه از داشتن التهاب در گوش خارجی می باشد و به علت فراگیر بودن در بین شناگران، از این پدیده به عنوان گوش شناگران هم یاد می شود. اصلی ترین علت این گونه التهاب که بسیار دردناک هم می باشد، فرو رفتن مقداری آب در گوش و در پایان مهیا شدن یک محیط  کاملا مناسب برای رشد انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها می باشد. از دیگر علت های آن باید به خاش زیاد و ملتهب شدن مجرای شنوایی به وسیله گوش پاک ‌کن، استفاده مداوم از مواد شیمیایی مختلف مثل اسپری و رنگ مو ، وجود برخی زخم ها و یا ضایعات گوناگون پوستی اشاره نمود.

  مایع گوش

  یکی دیگر از دلایل به وجود آورنده اختلال در عملکرد صحیح شیپور استاش، مایع گوش می باشد. اگر شیپور استاش دارای التهاب شود و یا اینکه مسدود شود، مایع گوش در قسمت گوش میانی باقی می ماند و در همان جا جمع می‌شود و در نتیجه باعث می شود که باکتری ها در آن منطقه خاص شرایط مورد نظر را برای رشد ترجیح دهند و در همان جا بمانند. در این گونه موارد جدا از دچار شدن به عفونت، فرد بیمار به گرفتگی گوش و مشکلات مختلف شنوایی هم دچار می شود که این  مشکلات شنوایی گاها می توانند با درد هم همراه باشند. پزشک معالج، با وارد کردن هوا در پرده گوش باعث ایجاد نوعی ارتعاش می شود. اگر ارتعاشی که به وجود می آید در میزان معمول نباشد، به معنای انباشته شدن مایع در گوش فرد خواهد بود.

  لوزه ها

  لوزه‌ها هم می‌توانند اختلالاتی در عملکرد صحیح شیپور استاش به وجود بیاورند. بعضی وقت ها لوزه‌ها دچار ورم می‌شوند و به شیپور استاش که به عنوان رابط گوش میانی و گلو شناخته می شود، فشار  زیادی وارد می‌کنند. فشار وارده سبب به وجود آمدن نوعی عفونت می شود که در نتیجه باعث جراحی لوزه و برداشتن لوزه‌ها خواهد شد.

  پارگی پرده گوش

  پارگی پرده گوش

  اگر مایعات و یا حتی هوا، بیش از حد معمول  به پرده گوش وارد شوند ممکن است سبب پاره شدن پرده گوش در افراد شود. در این گونه موارد مایع قهوه‌ای ،زرد‌ و یا سفید رنگی از گوش فرد به بیرون هدایت می شود. این حالت شاید برای فرد کمی ترسناک به نظر بیاید و باعث شود که فرد بیمار روحیه خود را از دست بدهد، اما در بهترین حالت ممکن، مایعات و هوا ممکن است که از سوراخی که به وجود آمده است، از گوش فرد در حال خروج باشند و بعد از گذشت چند هفته پرده گوش به شکل خودکار روند بهبود خود را طی می کند اما به هر حال یادتان باشد که اگر با چنین مشکلی برخورد کردید حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

  برچسب ها : بیماری های گوش پرده گوش بیماری های مربوط به پرده گوش بیماری های گوش

  آمار باز دید این مطلب بیماری های مربوط به پرده گوش و شناسایی بیماری های گوش
  تعداد کل بازدید ها: 424
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه