گزگز و مومور انگشتان نشانه چیست؟

 • زمان درج : 4 هفته قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • گزگز و مومور انگشتان نشانه چیست؟
 • برخی از افراد در حالت استراحت خود علائمی را در بدن احساس می کنند که می تواند به بیماری های مهمی اشاره داشته باشد و بی توجهی به آنها عواقبی را در بر خواهد داشت.
  زمانی که در حالت عادی و در حالت استراحت در منزل قرار دارید و دراز کشیده اید قاعدتاً نباید هیچ مشکلی را در بن خود احساس کنید ، حتی یک تپش قلب ساده هم نباید برای شما رخ دهد. مشاهده هر نوع علائمی این چنینی می تواند خبر ای اتفاقات جدید و مهم در بدن شما بدهد. بنابراین برای این که علت این موضوع را بیشتر بدانید با ما همراه باشید.


  در یکی از بیماری هایی که امروزه در جامعه ما به نسبت گذشته بیشتر در حال افزایش می باشد و دلایل زیادی هم برای ابتلا به آن مطرح شده ، بیماری دیابت در زمره ی آسیب زننده ترین قرار دارد که البته همزمانی با فشار خون می تواند تأثیرات ناشی از آن را نیز افزایش دهد. اغلب افرادی که دیابت دارند زمینه ای از فشار خون هم در آنها مشاهده می شود و حتی می توان گفت که رابطه مستقیمی بین ابتلا به دیابت و فشارخون وجود دارد. بنابراین افراد مبتلا باید همیشه این دو بیماری خود را در حد کنترل نگه دارند تا آسیبی به اعضای مهم وارد نکند.
  از علائمی که یک فرد دچار افزایش قند خون شده به گزگز و مورمور انگشتان دست و پا بخصوص در پاها می توان اشاره داشت. فرد حالتی عادی دارد ولی به صورت ناگهانی این علائم را در خود مشاهده می کند. این موضوع می تواند به تحریک اعصاب محیطی موجود در این بخش های مهم از بدن باز گردد. یعنی افزایش قند خون بر روی فعالیت عروق تأثیر منفی گذاشته و با بالا رفتن میزان قند در داخل خود فشارهایی به رگ ها و اعصاب وارد شده که چنین علامتی را به بیرون منتقل می کنند.


  البته برای گزگز و مومور می توان دلایل دیگری را هم مطرح کرد. به عنوان مثال افرادی که ورزشکار هستند و ورزش های بسیار سخت و سنگینی را انجام می دهند پس از مدتی به اعضای مختلفی از بدن آنها آسیب های وارد می شود که از جمله ی آنها می توانیم به تنگی کانال در مچ دست ها اشاره نماییم که در نهایت فعالیت عصبی را تحت فشار زیادی قرار خواهد داد. قدرتی که به نسبت قبل در دست های شما یا حتی در پاهای شما وجود داشته کاهش پیدا خواهد کرد.

  گزگز و مومور انگشتان نشانه چیست؟

   دلیل دیگری که برای این اتفاق می توانیم به آن اشاره کنیم در ارتباط با مشکلات مربوط به کانال نخاعی خواهد بود. مشکلاتی که در گردن وجود داشته باشد با انتظار درد به دست ها خود را نشان می دهد. در صورتی که دیسک گردن شما به شدت تحت فشار قرار داشته باشد ، سبب می شود تا گزگز و مورمور در انگشتان دست نیز دیده شود. هرچه درد شدیدتر باشد فاصله ای که بین مهره های گردن شما وجود دارد کمتر خواهد شد و مهرها به نخاع برخورد می کنند و درد شدیدی را به وجود می آورند. در این حالت حالت ارتجاعی و عایقی که برای دیسک بین مهره ها در نظر داریم از بین رفته و در نتیجه استخوان ها به نخاع برخورد می کنند.


  این فشار ناشی از دیسک گردن حتی می تواند به سیستم نخاع و اعصاب محیطی در پاهای شما هم منتقل شود و در نهایت گزگز و مورمور را در انگشتان پاهای خود نیز احساس کنید. پس از معاینه توسط یک متخصص ارتوپد و انجام تصویربرداری های مختلف از زوایای دیگر پزشک به تشخیص قطعی خواهد رسید و می تواند درمان را با فیزیوتراپی یا عمل و یا هر دوی آنها آغاز نماید.   


  گزگز و مورمور شدن در انگشتان دست و پت تنها به دلیل مشکلات در سیستم نخاعی ، دیسک بین مهره ها یا قند خون بالا نیست ، بلکه اتفاقاتی دیگر هم در بدن ما می توانند این علائم را در بر داشته باشند. زمانی که چربی خون از حد نرمال خود فراتر برود ، معمولا چنین علامتی طبیعی خواهد بود ، بدن با این هشدارها می تواند وجود یک مشکل اساسی را در بدن شما هشدار دهد ، بنابراین نسبت به آن هوشیار باشید و زمان مراجعه به پزشک را به تعویق نیاندازید.


  افرادی که چنین علائمی در آنها وجود دارد ، زمانی که داروی خود را به موقع مصرف می کنند یا رژیم غذایی را رعایت می کنند دیگر اثری از علامت مربوطه را در خود احساس نخواهند کرد. بنابراین با کنترل نمودن این موارد می توانید چنین دردهایی را به صورت کلی از بین ببرید و احساس بهتری را تجربه نمایید.
  در مواردی که نیاز به انجام تمرینات فیزیوتراپی می باشد ، با سهل انگاری این فعالیت توانبخشی را به تعویق نیاندازید ، زیرا هریک جلسه عقب افتادن تمرینات مربوط به فیزیوتراپی می تواند فعالیت اعصاب را کندتر از قبل کند و احتمال ماندگاری عوارض مربوطه دور از انتظار نخواهد بود.   
   


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب گزگز و مومور انگشتان نشانه چیست؟
  تعداد کل بازدید ها: 32
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه