بیماری سرطان استخوان در افراد چگونه تشخیص داده می شود؟

 • زمان درج : 9 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بیماری سرطان استخوان در افراد چگونه تشخیص داده می شود؟
 • بیماری آسیب زننده با نام سرطان استخوان وجود دارد که معمولا می تواند شرایط بدی را برای بدن فرد و همچنین زندگی اجتماعی او به وجود آورد.


  در بیماری سرطان استخوان ، سلول های پیش رونده استخوانی که وجود دارد ، معمولا با آسیب زدن به استخوان ها سبب درد شدید در آنها می شوند ، این بیماری به هر جایی از بدن که استخوان وجود داشته باشد حتی در جمجمه هم سرایت می کند. البته این که بیماری از نوع سطران بدخیم باشید یا خوش خیم از نظر انتشار متفاوت خواهد بود. در افرادی که بیماری آنها از نوع بدخیم باشد تمامی استخوان ها درگیر می شوند اما در سایر افراد که خوش خیم باشد معمولا تنها یک منطقه را درگیر خواهد کرد.


  یکی از مهم ترین عوارضی که پس از درمان با رادیوتراپی در بیمارانی که با بیماری سرطان البته در جایی دیگر از بدن درگیر بوده اند می تواند بیشتر از سایر افراد رخ دهد ، سرطان استخوان خواهد بود. افرادی که به عنوان یک بیمار سرطانی هستند و به عنوان مثال سرطان اعضای دیگر بدن همانند معده ، کبد و . . . را درگیر نموده در تعداد محدودی پس از انجام درمان مورد نظر به این بیماری مبتلا خواهند شد. به دلیل تأثیر این داروها بر کل بدن بخصوص مغز استخوان ها احتمال ابتلا بالا می رود. در ادامه با علائم و انواع مختلفی از این بیماری بیشتر آشنا خواهیم شد.


  شرایطی که معمولا بر اثر بیماری سرطان استخوان به وجود می آید به دلیل از بین رفتن استحکام مربوط به استخوان ها خواهد بود. معمولا استخوان هایی که در بدن افراد وجود دارد به ظاهر استخوان هستند اما در اصل می توان گفت که در داخل استخوان نیستند و مغز استخوان از حالت استاندارد خود نیز خارج شده است. در اصل بافت هایی به جای استخوان به وجود می آید که بر اثر یک ضربه از بین می روند زیرا از آن قدرت اصلی برخوردار نیستند. بنابراین شکستگی های پی در پی می تواند نشانه ای از این بیماری باشد.


  یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در پی ورود سلول های سرطان مغز استخوان به بدن ما می افتد در رابطه با این موضوع خواهد بود که این نوع از سرطان اکثرا با تومورهای خوش خیم همراه خواهد بود که  به ظاهر حالت سرطانی دارند اما آسیب جدی را به بدن راه نمی دهند. این نوع از تومورها عوارض دارند اما خوشبختانه به مرگ ختم نمی شوند و فرد با درمان مناسب می تواند تا سال های سال زندگی خود را ادامه دهد. اما گاها بر اثر ابتدا به نوع  بدخیم یکی از تسهیل کننده هایی که می تواند این سرطان را به نواحی دیگری از بدن انتشار دهد در خصوص سیستم لنفاتیک است.


  تومورهایی که در استخوان ها به وجود می آیند معمولا در انواع متفاوتی خواهند بود ، در صورتی که از همان ابتدا تومور مورد نظر در داخل استخوان به وجود آمده باشد منشأ آن را همان استخوان می دانیم که در نهایت می توان گفت که تومور اولیه استخوانی خواهد بود. از بین این تومورها می توانیم به کیست های استخوانی ، دیسپلازی فیبرو ، تومور ژانت سل ، استئوکندروم و . . . اشاره نماییم. این نوع از تومورها معمولا در حالت خوش خیم قرار دارند و تأثیرات بدی را برجای نمی گذارند اما در مقابل تومورهای بدخیمی هم وجود دارند که می توانند در همان استخوان ایجاد شوند.

  بیماری سرطان استخوان در افراد چگونه تشخیص داده می شود؟


  از بین تومورهای بدخیمی که در ابتدا در همان استخوان به وجود می آیند و عوارض خود را برجای می گذارند می توانیم به سارکوم یوینگ ، کندرو سارکوم ، استئوسارکوم اشاره نماییم. در صورتی که این انواع بدخیم در بدن وجود داشته باشند عوارض مربوط به آنها شدیدتر خواهد بود.

  علائم اصلی مربوط به سرطان مغز استخوان

  در بین افرادی که این بیماری را در بدن خود دارند یکی از شایع ترین دردهایی که می توانیم به آن اشاره نماییم به درد در استخوان ها وابسته خواهد بود. این علامت هم در افراد بزرگ و هم در افراد کوچک نیز دیده می شود. برخی از افراد به نشانه های دیگری هم مبتلا می شوند که یکی از آنها متورم شدن استخوان ها خواهد بود ، البته این تورم در همه جا نیست ، بلکه تنها در یک ناحیه دیده می شود.


  شکستگی هایی که به صورت متعدد در یک فرد رخ می دهد که ناشی از ضعف در استخوان خواهد بود ،  در برخی از افراد علائمی همانند کم خون شدن ، نازک شدن قسمتی بیرونی استخوان ها یا خورده شدن آنها و . . . هم دیده می شود. برخی از مواقع که این نوع از سرطان به دیگر اعضای بدن منتشر می شود ، فرد از نظر ظاهری علائم مربوط به آسیب در همان ناحیه را دارد اما در اصل منشأ بیماری او سرطان استخوان بوده که باید مورد پیگیری قرار گیرد.


  هریک از سرطان های استخوان با نام خاصی متمایز می شوند ، در بین انواع آن می توانیم به سرطان استخوان از نوع مولتیپل میلوما که بر روی پلاسماسل های مغز استخوان تأثیر می گذارند ، لوکمیا که بر روی گلبول های سفید خون مؤثر بوده ، لنفوم که بر روی سیستم لنفاوی بدن تغییراتی را ایجاد می کند اشاره نماییم.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب بیماری سرطان استخوان در افراد چگونه تشخیص داده می شود؟
  تعداد کل بازدید ها: 229
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه