بیماری پریودنتیت چیست و چرا دندان ها را خراب می کند؟

 • زمان درج : 5 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بیماری پریودنتیت چیست و چرا دندان ها را خراب می کند؟
 • بیماری پریودنتیت یا همان بیماری بافت های کناره دندانی سالهای بسیار زیادی است که به عنوان اصلی ترین علت از بین رفتن دندان ها در بزرگسالان نام گذاری شده است اما آسیب های ناشی از این نوع بیماری فقط برای دهان و دندان می باشد و برای برخی قسمت های دیگر هم خطر ساز می باشد . بیماری های لثه مانند با زیاد شدن خطر بعضی از بیماری های وخیم دیگر تحلیل برنده مربوط می باشد. با ما همراه باشید تا با این بیماری بیشتر آشنا شده و با خطرهای احتمالی آن نیز آشنا شویم.
  دهان ما  انسان ها مثل قسمت های دیگر لوله گوارشی، محل اقامت اکوسیستم پیچیده باکتری ها می باشد که «  میکروبیوم دهانی شناخته می شود.


  در داخل دهان هم مثل روده باکتری های متفاوت و پر تعدادی با هم در حال رقابت برای جایگزین شدن هستند. در مواقعی که این  باکتری های پر تعداد در حالت تعادل قرار دارند، لثه ها از خطر و حضور باکتری های عامل بیماری در امان می باشند و خطری آن ها را تهدید نمی کند. به هم ریختن این نوع تعادل راه ورود را برای حمله عوامل متهاجم  باز می کند و باعث می شود بیماری پریودنتال رفته رفته به وجود بیاید و علائم خود را به مرور زمان نشان دهد که در نوع خودش بیشتر تعادل های باکتریایی دهان را بر هم می زند.

  باکتری های مهاجم و آسیب رسان بیماری پریودنتال را شروع خواهند کرد، اما تنها دلیل اصلی  و حتی دلیل اصلی پوسیدگی دندان ها نیستند. پیش از این تصور می شد  که باکتریهای بافت های نزدیک دندان ها را به طور کامل نابود می کنند، اما امروزه دانشمندان به این باور رسیده اند که التهاب ناشی از وجود باکتری هایی می باشد که بافت ها را از بین می برند. باکتری های بیماری زا با عملکرد خود باعث  تحریک شدن دستگاه ایمنی می شوند و سلولهای سفید موجود در خون که به محل اعزام  شده اند تا آنها را به طور کامل از بین ببرند، موادی را به وجود می آورند می کنند که با اینکه  هم باکتریها را کاملا تخریب می کنند، هم باعث می شوند به بافت لثه آسیب های جدی وارد شود. این مورد ثابت شده است که افراد مبتلا شده به بیماری پریودنتال در همه سال های بیماری در معرض خطر بیشتر برای مبتلا شدن به بیماری های قلیب عروقی ، بیماری خطرناک تنفسی، عوارض شدید بارداری و نیز گاها زوال عقل می باشند. ولی هنوز دقیقا نمی دانیم آیا بیماری پریودنتال به شکل مستقیم باعث این نوع مشکلات بهداشتی خواهد شد یا افرادی که دچار این بیماری های مزمن می شوند کمتر به بهداشت دهان و دندانشان اهمیت می دهند و دلیل بیماری آن ها رعایت نکردن بهداشت است. تا به حال این رابطه در حد یک همراهی می باشد و یک رابطه سببی نمی باشد.

  بیماری پریودنتیت چیست و چرا دندان ها را خراب می کند؟
  پژوهشگران با آزمایش های فراوانی که به عمل آورده اند در مورد شایع ترین بیماری های دهان و دندان  و ارتباط آن ها با بیماری های لثه و سلامت قلب و عروق به نتایج بسیار خوبی در این زمینه دست یافته اند بیماری لثه وقتی که شروع به کار می کند یک لایه بسیار چسبنده سرشار از باکتری در کناره های دندان به وجود می آورد که دندان پزشکان به این پدیده پلاک دندانی می گویند. پلاکی که از نوع کاملا متفاوت تشکیل شده از چربی، کلسترول و همچنین کلسیم و دیگر مواد روی دیواره درونی شریانها تشکیل داده می شوند.


  این پلاک های چربی که باعث به وجود آمدن  آتروسکلروز می شوند، نشانه اصلی بیماری شریان کرونری یا همان شریان های تغذیه کننده ماهیچه قلبمی باشند. کسانی که دچار بیماری های لثه و بافت های اطراف دندان که بیماری پریودنتال هم نامگذاری می شود، دو تا سه برابر بیشتر در حمله های قلبی و سکته مغزی و دیگر بیماریهای قلبی – عروقی می باشند اما این رابطه می تواند که مستقیم نباشد. بسیاری از افراد که دارای بیماری های قلبی هستند از لثه های سالمی برخوردارند و همه افرادی که بیماری لثه دارند به حمله های قلبی دچار نخواهند شد. عوامل زمینه ساز مشترک این دو نوع بیماری مثل سیگار کشیدن و رژیم غذایی ناسالم می توانند که توضیح دهنده این نوع ارتباط باشند. با همه این تفاسیر، پژوهشگران به این باور دست یافته اند که بیماری لثه می تواند یک عامل بسیار خطرناک متقل برای به وجود آمدن بیماری قلبی باشد.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب بیماری پریودنتیت چیست و چرا دندان ها را خراب می کند؟
  تعداد کل بازدید ها: 225
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه