شقاق مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ بخش اول

 • زمان درج : 8 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • شقاق مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ بخش اول
 • شقاق مقعدی به معنی به وجود آمدن یک زخم باز یا پدید آمدن پارگی در پوست اطراف مقعد می باشد که بسیار هم دردناک و زجر آور می باشد. این مشکل سبب به وجود آمدن درد شدید به علاوه سوزش در حین حرکات روده می‌شود. شقاق مقعدی،توسط برخی ها به عنوان فیشر مقعدی هم شناخته می شود. در این مقاله ضمن آشنایی با این پدیده روش های درمان آن را نیز به همراه شما مرور خواهیم کرد. مانند همیشه با ما همراه باشید.


  به شکل دقیق ‌تر، شقاق مقعدی به یک ترک ریز یا یک نوع پارگی اطلاق می‌شود که در اطراف مقعد به وجود می آید. این نوع ترک یا پارگی می‌تواند باعث خونریزی و درد زیاد در حین یا پس از حرکات روده شود.


  در مدت زمانی که سپری می شود، شقاق مقعدی به میزانی عمق پیدا می کند که بافت عضلانی در قسمت پایین این ناحیه پدیدار می شود. وجود این پدیده می تواند که به دلیل وجود فشار زیاد در حرکات مختلف روده، زایمان یا گاها طولانی شدن مدت زمان یبوست یا اسهال باشد. مطالعه‌ای که اخیرا صورت گرفته است، نشان داد که بیماری ملتهب شدن روده ، عفونت یا سرطان از دلایل اصلی به وجود آمدن شقاق مقعدی می باشند که البته دلایل دیگری هم می تواند وجود داشته باشد ولی به هر حال این دلایل اصلی ترین دلایل می باشند و به گونه ای از دیگر دلایل ثابت شده تر می باشند.


  شقاق مقعدی می تواند که در هر سنی انسان را به دام بیندازد اما معمولا بیشتر برای نوزادان و کودکان به وجود می آید. در اصل، این مشکل کاملا جدی نمی باشد و پارگی می‌تواند که بعضی اوقات بین چهار تا شش هفته به شکل خودکار بهبود یابد که البته دیده شده است که برخی از این پدیده ها به زمان بیشتری هم برای نیاز دارند تا بهبود یابند.

  شقاق مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ بخش اول
  دلایل مبتلا شدن به شقاق مقعدی
  آن دسته از افرادی که همین حالا به یبوست مبتلا می باشند، در برابر این پدیده آسیب‌پذیرتر به نظر خواهند رسید، چرا که مدفوع اگر بزرگ و سخت باشد می تواند که باعث به وجود آمدن پارگی در کناره های مقعد شود.


  علت های دیگر به وجود آمدن این پدیده عبارتند از بیماری کرون،  اسهال مداوم، بیماری ملتهب شدن روده یا همان  IBD، کولیت اولسروز ، سفت تر شدن عضلات مقعد و در برخی از موارد تعدادی از عفونت‌های قابل انتقال به وسیله رابطه‌ی جنسی مثل همان سیفلیس یا تبخال اگر این دلایل را به خوبی بشناسیم و آن ها را رعایت نماییم می توانیم علاوه بر در امان ماندن از این پدیده از بروز بسیاری دیگر از بیماری هم جلوگیری به عمل بیاوریم زیرا این موارد نه تنها می توانند شقاق مقعدی به وجود بیاورند بلکه می تواند زمینه ساز به وجود آمدن بسیاری از بیماری های دیگر هم باشند.

  شقاق مقعدی چه علائمی دارد؟
  اصلی ترین و قابل پیش بینی ترین علائم این پدیده عبارت اند از خارش شدید به همراه درد شدید که این دردها و خارش ها هم می توانند طولانی مدت باشند و هم می توانند کوتاه مدت باشند ولی به طور معمول تا زمان پیدایش کامل علائم بیماری ادامه خواهند داشت و گاها در حین بیماری هم این خارش و دردها ادامه دارند، به وجود آمدن خونریزی در حین خروج مدفوع. شما می توانید که خون قرمز روشن را به وسیله یک کاغذ توالت تشخیص دهید البته گاها در مدفوع هم قابل مشاهده خواهد بود،به وجود آمدن یک توده سفت و دردآور که در اطراف شکاف خود را نشان می دهد البته گاها نیز می تواند که هیچ دردی نداشته باشد،به وجود آمدن سوزش در مقعد.

  چه هنگام نیاز است که برای درمان به پزشک مراجعه نماییم؟
  بعضی از درمان های شقاق مقعدی می‌توانند که باعث شوند روند بهبود سرعت بالاتری به خود بگیرد و فرد بیمار سریع تر به سلامتی خود دسترسی پیدا کند و گاها برخی از این درمان ها هم می توانند که دردی که از این پدیده به وجود می آید را کاهش دهند تا بیماری کمتر دچار سختی شود. اگر که به هر دلیلی شقاق مقعدی شما هیچ بهبودی را به خودش ندیده است، شاید نیاز باشد جراحی نمایید. همینطور اگر در هنگام حرکت کردن روده‌ها درد  شدید داشتید یا در مدفوع خود باز هم خون دیدید، حتما باید که به پزشک مراجعه نمایید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب شقاق مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ بخش اول
  تعداد کل بازدید ها: 273
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه