مشکلات بینایی کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

 • زمان درج : 28 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • مشکلات بینایی کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟
 • مشکلات بینایی کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

  مشکلات بینایی کودکان می تواند در دسته بندی های متنوعی جای داشته باشد ، در واقع از ندیدن تخته گرفته تا مشکل در بازی کردن و ندیدن اشیاء در فاصله دور یا نزدیک!
  زمانی که کودکان به مشکلات بینایی دچار می شوند اولین شکایتی که از آن بسیار یاد می کنند علائمی از سردرد است. فرزند شما دائما سر خود را نگه می دارد ، دوست ندارد تا با کسی بازی کند و رفته رفته حتی به افسردگی او هم منجربه خواهد شد. بنابراین بسیار خوب است که ما در پی سلامتی فرزند خود باشیم و کوچک ترین علائم را در او بررسی نموده و در نهایت برای رفع آنها نیز اقدامات لازم را انجام دهیم.
  اولین سنجش بینایی برای کودکان در سنین سه سالگی آغاز می شود ، در آن زمان درصد بینایی فرزند شما به خوبی مشخص خواهد شد که در چه بازه ای قرار دارد. یادگیری این که فرد چگونه ببیند پروسه ای بسیار طولانی بوده که در زمان پیش از تولد تا شش سال کامل می شود. برخی از بچه ها هستند که شاید در سنین پایین خود مشکلاتی نداشته باشند اما با پا گذاشتن به سنین مدرسه اولین علائم و شکایت ها از ندیدن تخته و حتی خط های کتاب برای مطالعه به گوش می رسد که می تواند بسیار مهم تلقی شود.
   بچه ها در بسیاری از مواقع از دردها و مشکلاتی که دارند گله ای نمی کنند ، تنها در زمانی که شرایط برای آنها بسیار وخیم شود و نتوانند احساسات خود را کنترل کنند و درد و ناراحتی به فشار مضاعفی تبدیل شود برای ابراز آن وارد عمل می شوند. بنابراین اگر فرزند شما از مشکلی شکایت دارد، درد او را جدی بگیرید و برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید. معاینات معمولا در ابتدا در سه سالگی و سپس در پنج سال تا شش سال در مرحله ی دوم ضروری خواهد بود که در فاصله ی چند متری از علائم باید تشخیص را انجام دهد.
  این معاینات توسط بررسی ها در مراکز بهداشتی به صورت سالانه صورت می پذیرد بنابراین می توانید سنجش بینایی اولیه خود را در حین مراقبت در این مراکز به صورت رایگان انجام دهید. اما برای تشخیص بیماری و تأیید پزشکی رجوع به یک چشم پزشک یا اپتومتریست ضروری خواهد بود.  در ادامه از علائمی را که ممکن است فرزند شما از آن شاکی شود به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

  علائم مشکلات بینایی کودکان

  از علائم ابتدایی که البته باید به تشخیص افتراقی با دیگر بیماری ها هم در خصوص آنها پرداخت، به مالش چشم ها بر اثر تار دیدن باز می گردد. مالش چشم  ها به صورت کاملا مداوم خواهد بود و این به صورت غیر طبیعی ادامه دارد. به دنبال گرده یا شی ء خارجی درچشم هستید اما این شاید برای یکبار اتفاق افتد و در دفعات بعدی حتما دلیلی مهم تر وجود دارد. پس از آن می توانید به غیرطبیعی دیده شدن چشم ها هم اشاره نماییم. یعنی چشم ها در محدوده راست خود قرار ندارند و انحراف هایی دارند.
  در صورتی که یک چشم فرزند خود را ببندید با چشم دیگر نمی تواند به تشخیص موقعیت و علائم بپردازید یا حتی تلویزیون خود را تماشا کند. اگر علائمی را برای او نشان دهید ، تشخیص ریزترین یا درشت ترین برای او مشکل ساز می شود. همچنین از نظر طبیعی در یک زمان تعداد زیادی پلک می زند. چشم هایش در حالت غیر خواب قرمز بوده و حتی ریزش اشک هم دارد. همچنین چشم ها دائما خارش دارند و سردرد هم به آنها اضافه می شود. زمانی که قصد دارد تا تلویزیونی ببیند یا کتابی بخواند با تهوع همراه بوده و در گوشه ای می نشیند.

  بیشترین مشکلات بینایی کودکان

  نزدیک بین بودن ، دوربین بودن ، تنبل شدن چشم ها ، مشکل در حرکت چشم ها ، خطاهای موجود در دیدن ، آستیگماتیسم ، مشکل در وضعیت عضلانی چشم ها می تواند به عنوان شایع ترین ها معرفی شود که در کودکان به راحتی قابل حل هستند. اما در صورتی که تشخیص پزشک در زمان مناسبی صورت پذیرد. هرچه این زمان به تعویق افتد احتمال بهبودی کمتری خواهد شد.
  یکی از بیشترین اتفاقاتی که می تواند بر روی بینایی کودکان تأثیر منفی خود را برجای گذارد در رابطه با آسیب هایی می باشد که در حین بازی کردن و شیطنت های کودکانه در پارک و . . . برای آنها رخ می دهد. به عنوان مثال ضربه یک توپ سنگین به چشم ، برخورد پا یا دست در حین دعوا ، پرتاپ شی ء به سمت چشم ، فرو کردن اشیاء تیز در داخل چشم ها ، بازی کردن با مواد شوینده و نفوذ آنها به چشم ها و یا دیگر مواد شیمیایی از دیگر مشکلات موحود برای تغییر در وضعیت بینایی خواهد بود. علاوه بر این موارد چهارشنبه سوری و برخورد مواد آتش زا به چشم ها که می تواند اثری طولانی مدت تا پایان عمر را بر جای بگذارد یکی از مهم ترین دلایل برای آسیب به بینایی است.     
  برچسب ها : مشکلات بینایی کودکان کودکان بینایی کودکان

  آمار باز دید این مطلب مشکلات بینایی کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟
  تعداد کل بازدید ها: 303
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه