کولونوسکوپی چیست و کولونوسکوپی با چه روشی برای چه افرادی انجام می شود؟

 • زمان درج : 24 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • کولونوسکوپی چیست و کولونوسکوپی با چه روشی برای چه افرادی انجام می شود؟
 • کولونوسکوپی چیست و کولونوسکوپی با چه روشی برای چه افرادی انجام می شود؟

  کولون قسمتی از روده های ما است که می تواند بر اثر بیماری های متنوع با اختلال در عملکرد و انتقال مواد دفعی همراه شود که در نهایت به انجام کولونوسکوپی منجربه می شود.
  با استفاده از روشی که کولونوسکوپی نامیده می شود می توانید به آسانی تمامی روده خود را بررسی کنید و مشکلات درونی آن را متوجه شوید. کولونوسکوپی معمولا از طریق دستگاه انجام می شود که می تواند با  دوربینی معاینه مربوطه نیز صورت پذیرد و مورد تأیید یا رد قرار گیرد. در چنین افرادی که مشکلات روده ای دارند یکی از بزرگ ترین اختلال های موجود را می توانیم به جذب نشدن مواد وارد شده به بدن و دفع آنها بدانیم که علائمی را با خود به همراه خواهد داشت.   
   لوله ای که برای انجام کولونوسکپی از آن بهره می برند از نظر پهنا نمی تواند بسیار بزرگ باشد ، زیرا در این صورت وارد روده ها نمی شود. از نظر پهنا حدود 2.5 سانتی متر قطر و از نظر درازا در حدود 1.5 متر طول دارد. دوربینی که در داخل این کونولوسکوپ از آن استفاده می کنند تا حساسیتی را ایجاد نکند، از نوع فیبرو اپتیک خواهد بود. با استفاده از چنین دوربینی تمامی قسمت های مربوط به روده شما قابل مشاهده است و حتی جزئی ترین مشکلات توسط این دوربین مشخص خواهد شد.
  سرطان روده بزرگ معمولا در مردان بیشتر از زنان اتفاق می افتد. هنوز دلایل قانع کننده ای برای این اتفاق وجود ندارد. مراحل مربوط به سرطان در درجات مختلفی تقسیم بندی می شوند که از رده یک تا چهار طبقه بندی خواهند شد.  برخی از مواقع سرطان ها می توانند از جای خود به سایر نواحی هم منتشر شوند که از شایع ترین مناطق درگیر شده به غدد لنفاوی اشاره می کنیم.
  علائم مهم برای سرطان روده بزرگ و کولونوسکوپی
  علائمی که فرد می تواند بر اثر آن شکی برای اختلالات روده ای خود داشته باشد می تواند شامل انواع خونریزی از قسمت تحتانی بدن باشد. به عنوان مثال می توانیم دفع مدفوع با خون ، همچنین خونریزی قطره ای یا بیشتر از مقعد ، تغییر رنگ دادن مدفوع یا سیاه شدن آن ، اسهال ، یبوست ، مشکلات روده ای شامل نفخ شدید ، دردهای شکمی که به صورت پی در پی با آن مواجه می شویم را مثال بزنیم.
  در مواردی که مشکلات مربوط به روده در طول زمان با شدت بیشتری همراه می شود می توانیم به علائم اضافه تری همانند تهوع و استفراغ ، علاوه بر آن کم شدن وزن به صورت ناگهانی ، خستگی زیاد ، ضعف بدن ، مشکل در تخلیه مواد دفعی و . . .  هم اشاره کنیم. در مواردی که سرطان می تواند منتشر شود، بنابراین در صورتی که به کبد فشار وارد آورد با علائم زردی چشم ، سرفه های پی در پی ، مشکلات استخوانی و . . . همراه می شود.  
  این علائم یک هشدار جدی برای روده ها به شمار می روند که نیازمند بررسی از سوی پزشک متخصص خواهد بود. پزشک به دلیل داخلی بودن عضو درگیر با هیچ روشی بغیر از کولونوسکوپی رد یا تأیید مشکل روده ای شما را نمی تواند انجام دهد. بنابراین در اولین قدم این تست را از شما می گیرد.  این تست برای افرادی که معمولا در سن بالایی قرار دارند در فواصل کوتاه مدتی توصیه می شود. زیرا برخلاف تصور ما این بیماری یعنی سرطان روده به صورت ناگهانی پیشرفت می کند. همانند بیماری فشار خون علائم خاصی را در ابتدا از خود نشان نمی دهد.  
  روش انجام کولونوسکوپی
  برای انجام کولونوسکوپی در ابتدا باید مدفوع خود را تخلیه کنید و با روده های خالی، برای بررسی مراجعه نمایید. در صورتی که وجود مدفوع تأیید شود مانع از دیده شدن قسمت های مختلف روده ها خواهد شد. در حدود هفت روز پیش از انجام دادن این بررسی پزشک از شما این درخواست را دارد که رژیم غذایی خود را از سبزیجات پخته مملوء سازید. یعنی از غذاهای دارای فیبر استفاده کنید. اما در این بازه ی زمانی غذاهایی که نفخ شدیدی را به دنبال دارند همانند آجیل ، برنج ، نان دارای گندم ، دانه کنجد ، سبزی های خام و میوه خام را کنار بگذارید.
  در حدود دو روز پیش از انجام کولونوسکوپی می توانید آب زیادی را نوش جان کنید تا بتوانید مشکلات مربوط به روده خود را نیز برطرف کنید. زیرا در زمانی که روده ها خالی باشند قطعا کم آبی بدن هم اتفاق می افتد ، بنابراین جبران این کم آبی به تعادل بدن شما منجربه خواهد شد. در حدود یک روز قبل از انجام این تست بهترین غذا آب پخته شده از گوشت یا سوپ بدون رشته است. در صورتی که دوست دارید می توانید چای بنوشید اما بسیار کم رنگ باشد.
   برخی از مواقع محلولی به شما داده می شود که بخشی از آن را روز قبل و بخش دیگر را در همان روز انجام کولونوسکوپی مصرف می کنید که سبب تخلیه روده ها از طریق اسهال می شود. برخی از افراد در زمان وارد شدن کولونوسکوپ علائمی از درد شکم را دارند که با نفس های عمیق می توانید آن را جبران کنید. زمان اصلی برای انجام کولونوسکوپی بین نیم ساعت تا یک ساعت تخمین زده می شود.
   
   
       
     برچسب ها : کولونوسکوپی چیست کولونوسکوپی کولونوسکوپی با چه روشی انجام می شود کولونوسکوپی برای چه افرادی انجام می شود

  آمار باز دید این مطلب کولونوسکوپی چیست و کولونوسکوپی با چه روشی برای چه افرادی انجام می شود؟
  تعداد کل بازدید ها: 281
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه