عوارض دیابت و چگونه عوارض دیابت را کنترل نماییم؟

 • زمان درج : 3 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • عوارض دیابت و چگونه عوارض دیابت را کنترل نماییم؟
 • عوارض دیابت و چگونه عوارض دیابت را کنترل نماییم؟

  یکی از بیماری های دارای عارضه ای که می توانیم به آن اشاره کنیم و در حال حاضر درصد زیادی از مردم به آن مبتلا هستند ، دیابت خواهد بود.
  بیماری دیابت در زمره ی بیماری های غیر واگیر قرار دارد و فرد می تواند در طول زندگی به یکباره یا رفته رفته به آن مبتلا شود. معمولا می توانیم به این نکته اشاره کنیم که هرچه این بیماری را سبک بدانیم و نسبت به کوچک ترین عارضه ناشی از آن بی تفاوت باشیم ، قطعا عوارض بزرگ تر و مهم تری را متوجه خواهیم شد که می تواند بدن ما را به ناتوانی هایی دچار کند. ناتوانی که حتی فرد را از راه رفتن عادی نیز منع می کند.
  یکی از شایع ترین عوارض مربوط به دیابت را می توانیم به تحریکات عصبی مربوط به دست ها و پاها نسبت دهیم. تحریکات عصبی شامل سوزن شدن یا گرفتگی خواهد بود. سوزن زدن به گونه ای به دست یا پا فشار می آورد که حرکت آن را محدود خواهد کرد. علاوه بر آن گزگز ، مورمور و سوزش مورد نظر به صورت متناوب و دائمی خواهد بود. فرد لحظه ای از این دردها در امان نیست ، اما خوشبختانه می توان با روش هایی این علائم را در بدن خود به سرعت کاهش داد.
  نوروپاتی اصطلاحی پزشکی است که برای بیماران مبتلا به بیماری دیابت به عنوان یکی از مهم ترین و اولین عوارض در نظر گرفته می شود. اعصاب در بدن ما در جاهای مختلفی قرار دارند اما بیشترین اعصابی که تحت تأثیر قرار دارند ، اعصاب مربوط به چشم خواهد بود. سیستم عصبی محیطی در دست و پاها هم به دلیل اختلال در خونرسانی از این قاعده مستثنی نیست. این آسیب می تواند برای یک عصب یا برای تعداد زیادی از عصب ها اتفاق افتد.
  نوروپاتی یا اختلال در اعصاب در درصد زیادی از بیماران به عنوان شایع ترین عارضه است که معمولا با گذشت زمان درد بدتر از قبل می شود و به نوعی دوره زمانی طولانی را به خود اختصاص می دهد. تنها راهی که می توانید از این عارضه خطرناک پیشگیری کنید کنترل کردن قند خون و رساندن آن به محدوده نرمالی است که از نظر پزشکان مطرح می شود. قند خون ناشنا و قند خونی که در طول سه ماه گذشته برای شما تعیین شده از نظر عددی اهمیت فراوانی دارد.
  برای این که بتوانیم قند خون خود را در محدوده ی نرمالی نگه داریم یکی از مهم ترین شرایط پیش رو تغییر در سبک زندگی خواهد بود.  فرد باید وزن خود را در همان محدوده نرمال باقی نگه دارد ، در صورتی که اندکی تغییر در آن احساس شود می تواند زندگی شما را تحت کنترل خود قرار دهد. علاوه بر رژیم غذایی مناسب ، می توانید ورزش خود را هم به صورت منظم انجام دهید . هر دوی این عوامل سبب کاهش وزن و تأثیرات نفت خواهد شد.
  افرادی که دستگاه گلوکومتر را در منزل دارند بهتر است تا روزانه آن را استفاده کنند. اندازه گیری قند خون به صورت روزانه محدوده قند خون شما را مشخص خواهد کرد. داروها نقش تنظیم کننده برای قند خون در بدن دارند. بهتر است که قند خون خود را در زمان ناشتا اندازه گیری کنید. برخی داروها را به خوبی مصرف نمی کنند ، بنابراین می توانیم به این موضوع اشاره نماییم که احتمال تنظیم شدن قند خون برای این افراد بسیار کاهش می یابد.      
  علائم مربوط به افزایش قند خون و تغییرات ناشی از آن را می توانیم به گزگز ، مورمور ، سوزن سوزن شدن ، بی حسی ، درد شدید در پا ، ضعف در پاها و . . . بدانیم. این افراد مبتلا به افزایش قند خون معمولا مشکلات دیگری هم دارند که می تواند بی اختیاری در ادرار یا مدفوع ، حتی تغییر در وضعیت گوارشی نظیر یبوست یا اسهال ، تغییراتی در هضم شدن غذای مصرفی ، علاوه بر آن مشکلاتی در وضعیت عملکرد جنسی آنها باشد. این اختلال ها وضعیت عادی فرد را از نظر سلامتی و زندگی تحت تأثیر خود قرار می دهد.
  اگر زخمی در پاهای شما ایجاد شده باید پیگیر آن باشید ، زیرا متأسفانه این نوع از زخم ها پیشرونده خواهند بود. رفته رفته می تواند با افزایش عمق ، پیشروی به سوی مچ پا و زانوها همراه شود. برخی از مواقع حالت عفونی پیدا می کند که برای جلوگیری از عفونت در خون به ناچار به قطع عضو منجربه خواهد شد.    
  به دلیل فشار بیشتر بر روی پاها ضروری است که برای این افراد کفش های مناسبی از نوع طبی تهیه شود. کفش های طبی فشار بر روی کف ، پاشنه و قسمت جلو و انگشتان پا را کاهش می دهد. خطرات مربوط به نوروپاتی همچنین در افرادی که مصرف دخانیات همانند سیگار و قلیان را دارند افزایش می یابد ، بنابراین دوری از دخانیات به این بیماران به جد توصیه می شود. پایش مستمر بیماری و همچنین آزمایش های دوره ای ، ویزیت و . . . می تواند خبر از وضعیت بیماری آنها دهد.
     برچسب ها : عوارض دیابت دیابت چگونه عوارض دیابت را کنترل نماییم

  آمار باز دید این مطلب عوارض دیابت و چگونه عوارض دیابت را کنترل نماییم؟
  تعداد کل بازدید ها: 78
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه