فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی و آغاز فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی از چه زمانی باید انجام بگیرد

 • زمان درج : 15 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی و آغاز فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی از چه زمانی باید انجام بگیرد
 • فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی و آغاز فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی از چه زمانی  باید انجام بگیرد

  سکته مغزی می تواند پس از رخ دادن خود تغییراتی را در بدن فرد ایجاد کند که در این صورت نیاز به انجام فیزیوتراپی خواهد بود.  
  در صورتی که پس از وقوع سکته مغزی فرد نتواند به سرعت توانایی خود را به دست آورد این احتمال وجود دارد که اختلال مورد نظر تا ماه ها ادامه داشته باشد یا برای همیشه در بدن او نیز باقی بماند. از این رو در مواردی که سکته مغزی رخ می دهد اولین کاری که یک پزشک متخصص در نظر دارد در خصوص انجام تمرینات مربوط به فیزیوتراپی خواهد بود. زمان شروع این تمرین ها هم می تواند به شکل های مختلفی باشد به عنوان مثال در برخی تا مدت ها ادامه دارد و در برخی دیگر پس از چند جلسه نیز به اتمام خواهد رسید.
  همانطور که گفته شد هرچه زمان انجام این فعالیت ها نزدیک تر باشد احتمال وقوع هر نوع عارضه ای هم کاهش خواهد یافت. بیماری سکته مغزی زمانی رخ خواهد داد که تنها برای چند دقیقه اکسیژن به مغز فرد مورد نظر نرسد. در صورتی که اکسیژن به مغز نرسد عملا فعالیت های مربوط به مغز ما نیز با اختلال همراه خواهد شد. در رابطه با اختلال به وجود آمده موضوع مهم این است که ما در ابتدا قسمت آسیب دیده را بررسی کنیم. در صورتی که قسمت آسیب دیده برای ما در سمت راست باشد اختلال ها در سمت دیگر یعنی سمت چپ دیده خواهد شد. یکی از شایع ترین عارضه ای که می توانیم از آن صحبت کنیم در رابطه با فلجی است.
  سکته هایی که از نوع مغزی باشند و این اختلال را بتوان در مغز جستجو کرد معمولا در دو دسته بندی جای می گیرند. دسته ای از این سکته های مغزی، می تواند به حالت لخته شدن خون باز گردد که از نوع ایسکمیک است. اما در طرف مقابل می توانیم به نوع دیگری هم از آن اشاره نماییم که پارگی رگ ها بر اثر فشار بالای مغزی رخ داده و در نهایت خونریزی در مغز ایجاد می شود که می تواند در مغز و حتی در اطراف آن نیز مشاهده گردد. بنابراین در ابتدا باید پزشک متخصص نوع عارضه را تشخیص دهد تا در نهایت بتوان درمان مناسبی را برای آن جستجو کرد.
  هرچه شدت مربوط به سکته مغزی افزایش پیدا کند در نهایت می توانیم به این نکته هم توجه کنیم که علائم مربوطه با شدت بیشتری رخ خواهد داد. در موارد بسیار شدید مربوط به سکته مغزی فرد ورمی را در مغز خود می بیند. البته این ورم یا ملتهب شدن مغز با چشم قابل مشاهده نیست و باید فرد حتما از طریق سی تی اسکن این کار را انجام دهد. در مرحله بعدی شرایط رفته رفته بیشتر به فرد فشار می آورد. به عنوان مثال می توانیم مشکلاتی را در خصوص حرف زدن ، علاوه بر آن مشکلاتی را در رابطه با قورت دادن مواد غذایی از نمونه های آن بدانیم.
  در برخی از موارد زمانی که سکته قلبی رخ می دهد فرد نمی تواند مثانه خود را کنترل کند و در نهایت به بی اختیاری ختم خواهد شد. فردی که این بیماری را دارد ممکن است که حمله هایی از نوع صرعی را هم از خود نشان دهد. حملات شدید تا تخفیفی که در هر فرد به درجات متفاوتی دیده می شود. بزرگ ترین و مهم ترین عارضه مشکلاتی در راه رفتن یک فرد است. فرد نمی تواند اندام هایی را که دارد به راحتی حرکت بدهد.  افرادی که کارها را فراموش می کنند هم به نوعی عارضه ناشی از سکته مغزی دچار شده اند.
   پس از مرحله خروج فرد از آی سی یو نوبت به درمان های دیگری می رسد که در کنار درمان های دارویی حتی از ارزش بیشتری هم برخوردار هستند. تمرین هایی از نوع توانبخشی می تواند فعالیت از دست رفته عضو درگیر را دوباره باز گرداند. به عنوان مثال در افرادی که در اعضای بدن آنها تا حدودی درگیری وجود داشته و فلجی هم از نوع خفیف بوده این درمان مؤثرتر از زمانی خواهد بود که معمولا عارضه با شدت بیشتری دیده می شود. فلجی های معمولی با این روش برطرف می شوند.
  تمرین هایی که از نوع فیزیوتراپی هستند باید هرچه سریع تر انجام شوند ، این زمان می تواند بین یک یا دو روز پس از بستری شدن فرد نیز انجام شود. در برخی از افراد که در خانه هستند و توانایی حرکت را هم ندارند فرد فیزیوتراپیست می تواند این کار را در همان خانه برای آنها انجام دهد. تمرین ها از نوعی هستند که فرد می تواند رفته رفته آنها را انجام دهد تا در نهایت بهبودی کامل او برقرار شود. از دست و پاهایی که تاکنون کاری نکرده اند با این روش فعالیت اصلی مورد انتظار خواهد بود.
   برخی از افراد می توانند راه بروند اما به دلیل مشکل داشتن در برخی از اعضا همانند یک یا چند انگشت حفظ تعادل برای آنها مشکل خواهد بود. که با چنین روش هایی از سوی یک فیزیوتراپیست ماهر این کارکرد مهم هم برقرار می شود. بیشترین فشار بر روی پاها است بنابراین حفظ سلامت پاها در سلامت اجتماعی و جسمی فرد هم مؤثر است.
  در مواردی که تغییری در عضو آسیب دیده مشاهده نگردد و با تمرین های معمولی هم پاسخی در برابر تحریک ها دریافت نشود ، فرد فیزیوتراپیست با فعالیت دیگری اندام ها را به حرکت می آورد. به عنوان مثال می توانیم به شوک های الکتریکی ، همچنین شوک های گرمایی یا مکانیکی نیز اشاره نماییم. علاوه بر آن در روش های قدرتی استفاده از کیسه های شن و همچنین استفاده از توپ های سبک نمونه هایی از آن به حساب می آیند.  
  برخی از تمرین ها باید به صورت روزانه و برای مدت بیست تا سی بار تکرار شوند تا تغییری را در فعالیت آن عضو مشاهده نمود. برای افرادی که سالمند هستند تمرینات تا حدودی سبک تر در نظر گرفته شده که فشار زیادی به اندام های آنها وارد نشود. یکی از مهم ترین ویژگی های فلجی در دست یا پا ، تفاوت در زمان برگشت آن خواهد بود. معمولا افرادی که دست های آنها فلج می شود با سرعت بیشتری بهبودی خود را به دست می آورند. اما در رابطه با فلجی پاها به دلیل نوع ساختار و تعداد اعصاب بیشتری که دارد بازگشت به حالت عادی کمی دیرتر خواهد بود. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که هر دو عضو شما به سرعت به وضعیت سلامتی خود باز گردد.
  خم و راست کردن ، هم می تواند فعالیت پاها و هم فعالیت بدن را از لگن تحت کنترل قرار دهد. برخی از تمرین ها نیاز به بلند کردن لگن شما از زمین دارد. این تمرینات را هم باید در حدود سی بار در سه زمان از روز انجام دهید.    برچسب ها : فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی فیزیوتراپی سکته مغزی آغاز فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

  آمار باز دید این مطلب فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی و آغاز فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی از چه زمانی باید انجام بگیرد
  تعداد کل بازدید ها: 217
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه