کوررنگی چیست و آنچه در رابطه با کوررنگی باید بدانید

 • زمان درج : 3 هفته قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • کوررنگی چیست و آنچه در رابطه با کوررنگی باید بدانید
 • کوررنگی چیست و آنچه در رابطه با کوررنگی باید بدانید

  همه ی ما از چشم های خود بهترین مواظبت ها را انجام می دهیم اما برخی از مواقع با کوررنگی مواجه خواهیم شد که می تواند مشکلاتی را برای ما به همراه آورد.
  کوررنگی یعنی اختلال در تشخیص رنگ ها که در مواقعی خاص می تواند بسیار حساس باشد و بر روی کیفیت زندگی یک فرد تأثیر زیادی را برجای بگذارد. معمولا از نظر آمارهای دریافت شده از تعداد هر دوازده مرد و همچنین از تعداد هر دویست زن که در جهان در حال زندگی کردن هستند، در حدود یک نفر آنها به این اختلال مبتلا خواهد شد. بنابراین این بیماری را می توان در مردان بیشتر از زنان دانست. هر ساله تعداد تشخیص های زیادی به این بیماری ها اختصاص خواهد داشت که باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشید.
  کوررنگی به دلایل مختلفی به وقوع می پیوندد اما در اکثریت مواقع می توانیم دلایل ژنتیکی را نمونه هایی از مهم ترین دلایل بدانیم که کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر خود قرار می دهند. معمولا عواملی که برای این بیماری گزارش می شوند بیشتر جنبه ی ارثی و یا همان ژنتیکی را در بردارند ، پس در هر صورت ارث نقش به سزایی را در انتقال این بیماری و عامل مربوط به آن خواهد داشت. کوررنگی که وجود دارد معمولا به رنگ های خاصی اختصاص پیدا می کند که از جمله آنها می توانیم به رنگ های قرمز ، آبی و همچنین سبز اشاره کنیم.
  یعنی کوررنگی و تشخیص رنگ اصلی این سه رنگ در اکثریت مواقع با مشکل مواجه بوده و فرد نمی توانید این سه رنگ را تشخیص و تفکیک دهد. حتی این اختلال مهم در تشخیص می تواند به فرزندان آنها هم منتقل شود. یکی از خطرناک ترین شرایط برای کوررنگی را می توان به رنگ های چراغ راهنمایی و رانندگی اختصاص دهیم که دقیقا دو رگ حساس و مهم را در خود دارد. بنابراین در افرادی که این اختلال دیده می شود تشخیص رنگ هم صورت نگرفته و احتمال بروز تصادفات وحشتناک هم دور از انتظار نخواهد بود.
  علت این که اختلال کوررنگی در مردان بیشتر از زنان گزارش می شود تنها به یک عامل وابستگی دارد و آن هم کروموزوم ایکس خواهد بود. این کروموزوم در مردان یک ایکس بوده و بنابراین شدت بیماری هم به نسبت زنان دو برابر خواهد شد. برخی از زنان به مردان خود خرده می گیرند که چرا نمی توانی  رنگ ها را از هم تشخیص دهید در حالی که در دست وی نبوده و این اختلال در ژنتیک او جای دارد.
  گاها پیش می آید که کوررنگی به عنوان یک عارضه ثانویه در برخی از بیماری ها  نیز دیده خواهد شد. به عنوان مثال می توانیم بیماری های مختلفی را در این زمینه مثال بزنیم که از جمله آنها ام اس ، بیماری دیابت ، همچنین افزایش سن و مصرف برخی از داروها نیز در آن جای دارد. هرچه شدت این بیماری ها بیشتر شود تأثیر آن بر روی بینایی فرد هم به نسبت قبل افزایش خواهد داشت.
  شغل بسیاری از افراد هم به تشخیص رنگ وابسته خواهد بود ، به عنوان مثال نقاشان خودرو در صورتی که رنگ را از هم تشخیص ندهند در نهایت بر روی مشتری های آنها تأثیر سوء دارد. کوررنگی در کودکان و بزرگسالان می تواند در درجه بندی های مختلف جای بگیرد. به عنوان مثال می توانیم رتبه بندی خفیف تا شدید و میانه ای از آنها را نمونه هایی از آن بدانیم.
  برای برخی از افراد تشخیص دادن بیماری کوررنگی اهمیتی ندارد اما برای برخی دیگر از اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود. علت این که این بیماری تا این اندازه مهم تلقی می شود می تواند به اهمیت آن در زندگی مربوط باشد. افرادی هستند که معمولا در انجام فعالیت های ورزشی یا انجام تکالیف مربوط به مدرسه خود مشکلاتی دارند این موضوع حتی بر روی زندگی اجتماعی آنها هم مؤثر خواهد بود. برخی ها حتی امید خود را  از دست می دهند و شوقی برای ادامه زندگی ندارند.
  برای تشخیص دادن دقیق این بیماری تست های پزشکی وجود دارد که یکی از متداول ترین آنها را می توانیم به انجام تستی نسبت دهیم که از آن به عنوان ایشیهار یاد می شود. البته در این تست تنها دو نوع رنگ یعنی قرمز و سبز قابل تأیید هستند.
  برای درمان عارضه مربوط به کوررنگی راه حل زیادی وجود ندارد زیرا در اکثر مواقعی که این بیماری به صورت ارثی باشد درمانی برای آن درنظر گرفته نمی شود. تنها راه حلی که می توان برای آن انتظار داشت در زمینه استفاده از لنزها بوده و در نهایت لنزها می توانند این تغییر رنگ را نیز ایجاد کنند. در مواردی که بیماری پس از یک بیماری دیگر اتفاق می افتد باید علت اصلی را جستجو کنید. در چنین مواقعی کوررنگی تا حدودی می تواند کمتر شود یعنی باید عامل اولیه را از بین ببرید تا در نهایت بیماری هم با درجات خفیف تری احساس شود.
     برچسب ها : کوررنگی چیست کوررنگی آنچه در رابطه با کوررنگی باید بدانید

  آمار باز دید این مطلب کوررنگی چیست و آنچه در رابطه با کوررنگی باید بدانید
  تعداد کل بازدید ها: 28
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه