خصوصیات پرتقال - 6 فایده شگفت انگیز میوه پرتقال | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 15 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خصوصیات پرتقال - 6 فایده شگفت انگیز میوه پرتقال | مجله سلامت یاثار
 • خصوصیات پرتقال - 6 فایده شگفت انگیز میوه پرتقال | مجله سلامت یاثار


  حتما شما هم شنیده اید که می گویند میل کردن یک عدد سیب در روز شما را از دکتر بی احتیاج می کند. همین جمله را می توان در مورد پرتقال نیز بیان کرد.

  درخت پرتقال یکی از درخت هایی است که به طور گسترده در سرتاسر جهان کاشته می شود. این میوه در میان مردم خیلی دوست داشتنی است زیرا شیرینی طبیعی دارد و می توان از آن در موارد متفاوت همانند آماده آب پرتقال، آماده مارمالاد و ماسک صورت مصرف کرد.

  یک عدد پرتقال بیش از ۱۷۰ ماده شیمیایی گیاهی متفاوت دارد و در آن بیش از ۶۰ فلاونوئید یافت می شود که زیادتر آن ها فایده ضد التهابی دارند و آنتی اکسیدان های خیلی قدرتمندی هستند. در این مقاله قصد داریم اهمیت غذا ای و خصوصیات پرتقال را با نگاه دقیق تری تحقیق کنیم.


  ۶ فایده برتر پرتقال
  علت ها خیلی بیشتری برای میل کردن پرتقال در روز وجود دارد. این میوه خوشمزه، کالری اندکی دارد اما لبریز از مواد غذایی است، قادراست پوست شما را سالم و شفاف نگه دارد همینطور قادراست ریسک مریضی ها در تقویت متفاوت را کمتر کند.

  در دنباله با مجله تندرستی همراه شوید تا ۶ فایده شگفت انگیز پرتقال را معرفی کنیم:


 • پرتقال و سکته

 • بر اساس گفته های موسسه قلب در آمریکا، میل کردن موادی که در مرکباتی همانند پرتقال و گریپ فروت یافت می شود قادراست ریسک دچار به سکته را در خانم ها کم شدن دهد. مردمی که مقادیر بیشتری از مرکبات را استفاده می کنند ۱۹ درصد کمتر از دیگر مردم به سکته مبتلا می شوند.


 • خصوصیات پرتقال برای فشار خون

 • استفاده سدیم اندک برای کم شدن فشار خون الزامی است. با اینحال زیاد شدن استفاده پتاسیم قادراست به اندازه این موضوع باارزش باشد.

  بر اساس دیدسنجی های انجام شده، کمتر از ۲ درصد از بزرگسالان آمریکا ۴۷۰۰ میلی گرم از این ماده را که مورد احتیاج است در روز استفاده می کنند. به دلیل داشته باشید که استفاده پتاسیم به اندازه سبب می شود ریسک مرگ دراثر هر تقویتی تا ۲۰ درصد کم شدن یابد.


 • فایده پرتقال برای سرطان

 • بر اساس مطالعه ای که در مجله Epidemiology منتشر شده است، استفاده موز، پرتقال و آب پرتقال طبیعی در دو سال اول زندگی قادراست ریسک پیشرفت سرطان خون را در بچه ها کم شدن دهد.

  از آنجایی که پرتقال منشا خیلی عالی از آنتی اکسیدان قوی ویتامین C است قادراست به جنگیدن با تشکیل رادیکال های آزاد که سبب ایجاد سرطان می شوند یاری کند.

  با اینکه استفاده ویتامین C به اندازه به عنوان یک آنتی اکسیدان الزامی و خیلی سودمند است، اما مقادیری که برای مقاصد معالجه ای برای سرطان مورد احتیاج است فراتر از استفاده غذا آن خواهد بود. استفاده فیبر بالا از طریق میوه ها و سبزیجات نیز قادراست ریسک دچار به سرطان روده را کم شدن دهد.


 • پرتقال و تندرستی قلب

 • فیبر، پتاسیم و ویتامین C موجود در پرتقال قادراست از تندرستی کلی قلبمراقبت کند. زیاد شدن استفاده پتاسیم به همراه کم شدن استفاده سدیم قادراست تغییر باارزشی در زندگی باشد و همین امر سبب می شود ریسک دچار به مریضی های قلبی عروقی در مردم کم شدن یابد.

  در یکی از مطالعات انجام شده نمایان شد مردمی که ۴۰۶۹ میلی گرم پتاسیم در روز استفاده کرده بودند ۴۹ درصد کمتر از دیگر مردم به دلیل مریضی قلبی جان خود را از دست می دادند.

  استفاده پتاسیم بیشتر همینطور وابسته با کم شدن ریسک دچار به سکته است و قادراست از حجم عضلات پشتیبانی کند، چگالی مواد معدنی در استخوان ها را حفظ نماید و تشکیل سنگ کلیه را کم شدن دهد.

  همینطور بخوانید: خوراکی های سودمند برای قلب

 • پرتقال برای دیابت

 • مطالعات انجام شده نشان می دهد بیماران مبتلا به دیابت گونه ۱ که رژیم خوراکی پر فیبر را مورد مصرف قرار می دهند میزان گلوکز پایین تری خواهند داشت. بیماران مبتلا به دیابت گونه ۲ نیز امکان پذیر است در این تقویت میزان قند خون، لیپید و میزان انسولین خوب شدن یابد. یک عدد موز متوسط قادراست محدوده ۳ گرم فیبر وارد جسم کند.

  راهنمای رژیم خوراکی برای آمریکایی ها توصیه می کند خانم ها ۲۱ الی ۲۵ گرم در روز و آقایان ۳۰ الی ۳۸ گرم در روز فیبر استفاده کنند.


 • خصوصیات پرتقال برای پوست

 • آنتی اکسیدان ویتامین C وقتی که به شکل طبیعی استفاده می شود یا بر روی پوست اعمال می گردد قادراست با ضرر پوستی دراثر نور خورشید و آلودگی جنگیدن کند، چین و چروک ها را کم شدن دهد، بافت کلی پوست را خوب شدن بقسمتد.

  همانطور که می دانید ویتامین C اثر خیلی باارزشی در تشکیل کلاژن دارد و قادراست از سیستم پوستمراقبت کند.


  اهمیت خوراکی پرتقال
  یک عدد پرتقال متوسط (محدوده ۱۵۴ گرم) در برگیرنده ۸۰ کالری، صفر گرم چربی، ۲۵۰ میلی گرم پتاسیم، ۱۹ گرم کربوهیدرات و نیز ۱ گرم پروتئین است.

  یک عدد پرتقال متوسط قادراست ۱۳۰ درصد از احتیاج هر روزه جسم به ویتامین C، دو درصد از احتیاج جسم به ویتامین آ ، ۶ درصد از احتیاج جسم به کلسیم را تامین کند.

  پرتقال همینطور در برگیرنده تیامین، ریبوفلاوین، Niacin، ویتامین B6، پانتوتنیک اسید، فسفر، منیزیم، منگنز، سلنیوم و مس است. به دلیل محتوای بالای ویتامین C در این میوه، استفاده آن قادراست سیستم ایمنی را تثبیت کند.

  این میوه همینطور در برگیرنده کولین، زآگزانتین و کاروتنوئیدهاست. مناسبتر است بدانید که کولین یکی از مواد غذایی باارزش در پرتقال است که قادراست به خوب شدن خواب، حرکت عضلات ، یادگیری و حافظه یاری کند.

  کولین در حفظ ساختار غشاهای سلولی باارزش است و به سرایت پالس های عصبی یاری می کند و قادراست در جذب چربی و کم شدن التهاب مزمن اثربخش باشد.

  زآگزانتین و کاروتنوئیدها نیز فایده آنتی اکسیدانی دارند و می توانند سرطان را کم شدن دهند.


  خصوصیات پرتقال

  چگونه پرتقال زیادتری وارد رژیم خوراکی خود کنیم؟

  پرتقال بایست در اوج رسیده شدن خود برداشته شود زیرا بر خلاف بعضی از میوه ها، این میوه بعد از بسته بندی و چیده شدن رسیده نمی شوند. پرتقال بایست در دمای اتاق و به دور از نور مستقیم خورشیدمراقبت شود. اگرچه یافتن میوه مناسب در زمستان اندکی سخت است اما این فصل مناسبترین وقت برای خرید مرکبات محسوب می شود.


  نکاتی در مورد پرتقال:
  • یک کاسه یا ظرف بزرگ روی میز اشپزخانه قرار دهید و آن را با پرتقال پر نمایید. دیدن میوه مهیا مردم را به میل کردن آن تشویق می کند. پرتقال قادراست یک میان نوبت سالم برای شما باشد.
  • به یاری توت فرنگی، آناناس، انبه، پرتقال و انگور، سالاد میوه درست نمایید.
  • برش های پرتقال را به سالاد خود در شام یا نهار اضافه نمایید. پرتقال را با گردو کامل نمایید یا روی آن پنیر بریزید.
  • آب پرتقال را در منزل خود آماده نمایید. هیچ چیزی مناسبتر است آب پرتقال طبیعی در صبح نیست. وقتی که آب پرتقال را به صورت طبیعی در منزل آماده می نمایید می توانید مطمئن باشید که هیچ ماده افزودنی یا نگهدارنده ای به آن اضافه نشده است.

  تحقیقات جدید در مورد پرتقال:

  یکی از مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۵ نشان داد مردمی که مقادیر بیشتری آب پرتقال یا گریپ فروت کامل استفاده می کنند زیادتر از دیگرین دربرابر پیشرفت ملانوم قرار دارند.

  طبق یک مطالعه جدید منتشر شده درمجله علوم، قدرت ویتامین C یک روز قادراست برای جنگیدن با سرطان کولورکتال مصرف شود.


  تثبیت مغز سالمندان با آشامیدن آب پرتقال

  تحقیقات جدید نشان می‌دهد آشامیدن آب پرتقال قادراست عملکرد مغز را در سالمندان تثبیت کند. در سراسر دنیا سن جمعیت به‌شتاب در حال بالا رفتن است ، آمار نشان می‌دهد تعداد مردم ۶۰ سال به بالا تا سال ۲۱۰۰ سه برابر خواهد شد. درنتیجه ضروری است که روش‌هایی ساده و کم هزینه برای خوب شدن عملکرد ادراکی در سنین بالا نمایان کنیم.

  در این تحقیقات، به مردم سالمی که به‌طور متوسط ۶۷ سال داشتند به مدت ۸ هفته هر روزه ۵۰۰ میلی لیتر آب پرتقال داده شد و وضعیت حافظه، وقت عکس‌العمل و مهارت گفتاری‌شان پیش از آغاز این ۸ هفته و بعد از آن باهم مقایسه شد و در نهایت یک نمره کلی به‌نام “عملکرد جامع ادراکی” برایشان محسوب گردید. بعد از ۸ هفته ،این مردم ۸ درصد خوب شدن کلی در عملکرد ادراکی و شناختیشان داشتند.

  آب پرتقال منشا پربار فلاونیدها و به‌ویژه زیر رده‌ای از فلاونیدها به‌نام فلاوانون‌ها می‌باشد.تحقیقات نشان می‌دهد فلاونیدها با فعال‌سازی مسیرهای سیگنال دهنده در هیپوکامپوس مغز،سبب تثبیت حافظه می‌شوند.

  در این مطالعات برای اولین بار ثابت شد که استفاده مرتب و مداوم آب پرتقال قادراست روی ادراک و شناخت مردم سالمند اثر مثبت داشته باشد.

  به پیشنهاد محققان ، ایجاد تغییرات ساده و کوچک در غذا هر روزه نظیر استفاده زیادتر میوه‌جات و سبزیجات لبریز از فلاونید ، خاصیت ها چشمگیر و واقعی روی تندرستی مغز دارد.

  این کشفی باارزش برای تاکید این حقیقت است که مواد غذا لبریز از فلاونید اثری اساسی در مقاومت با کاستی ادراک و شناخت در سنین بالا دارد.

  پژوهش‌های گذشته نشان داده بود که دیگر خوراکی های پربار از فلاونید نظیر بلوبری ، برای تثبیت قوه ادراک سودمند و اثربخش است.البته پژوهشگران آشامیدن هر روزه ۵۰۰ میلی لیتر آب پرتقال را پیشنهاد نمی‌کنند اما براین باورند که یافته‌های‌شان نشان می‌دهد عناصر و مشتقات آب پرتقال ، اثر باارزشی در تامین مواد غذایی تثبیت مغز به‌عنوان قسمتی از تندرستی شخص دارد.


  پیامد احتمالی پرتقال برای تندرستی

  مسدودکننده های بتا (گونهی داروست که عمدتا برای مریضی های قلبی تجویز می شود) قادراست میزان پتاسیم را در خون زیاد شدن دهد. خوراکی های پربار از پتاسیم همانند پرتقال و موز را به زمان استفاده این داروها بایست به احتیاط استفاده کرد.

  استفاده پتاسیم بیشتر برای مردمی که کلیه هایشان به درستی کار نمی کند نیز قادراست زیان آور باشد. اگر کلیه شما نقادراست پتاسیم اضافی را حذف کند، میزان اضافی آن قادراست پرمخاطره و در بعضی از موارد کشنده باشد.

  مردمی که با رفلاکس اسید معده به مری دست و پنجه نرم می کنند امکان پذیر است با استفاده خوراکی های اسیدی همانند مرکبات علامت های سوزش سر دل را زیادتر تجربه نمایند. البته تجربه هر شخصی مختلف است.

  مدلی کلی خوراکی میل کردن و رژیم خوراکی در جلوگیری از مریضی ها و رسیدن به تندرستی مناسب باارزش است. مناسبتر است به جای اینکه بر روی یک ماده خوراکی یا میوه تمرکز نمایید، رژیم خوراکی با گونه های متفاوتی از مواد را دنبال نمایید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خصوصیات پرتقال - 6 فایده شگفت انگیز میوه پرتقال | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 150
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه