فاکتور های اثربخش بر قیمت سمعک | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 13 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • فاکتور های اثربخش بر قیمت سمعک | مجله سلامت یاثار
 • فاکتور های اثربخش بر قیمت سمعک | مجله سلامت یاثار


  سمعک چیست؟

  سمعک در اصل یک تثبیت کننده کوچک الکترونیکی است که به مردمی که مسائل شنوایی دارند یاری خیلیی میکند. از هر ۵ شخص کم شنوا تقریبا یک نفر از سمعک مصرف میکند. با توجه به پیشرفت های چشم گیر تکنولوژی هنوز سمعک دستگاهی زشت، ناراحت کننده و دائما در حال سوت زدن تصور میشود. در حالی که با عرضه ی الگو های جدید همه ی این ایرادات برطرف کردن شده و میتوانند یاری عمده ای به مردم کم شنوا کنند.

  علت ها کم شنوایی

  کم شنوایی میتواند علت ها متعددی داشته باشد.از علت ها آن میتوان به موارد زیر ذکر کرد:

  – بالا رفتن سن(پیرگوشی)

  – کم شنوایی دراثر سر و صدا یا صدا های بلند

  – کم شنوایی سرایتی

  – کم شنوایی عصبی

  سمعک چگونه به شنوایی یاری میکند؟

  کم شنوایی ها همواره در تاثیر ضرر به پرده گوش، استخوانچه‌های گوش میانی و یا در تاثیر ضرر به سلول‌های حسی کوچکی به نام سلول‌ های موئی اتفاق می‌افتد. این ضرر‌ها امکان پذیر است در تاثیر عفونت، مریضی‌ ها، زیاد شدن سن، نویز یا داروهای ویژهی بوجود آمده باشند.

  سمعک ارتعاشات صوتی را تثبیت می‌کند. سلول‌های موئی باقیمانده، ارتعاشات بزرگتر را نمایان کرده و آن ها را به سیگنال‌های عصبی تبدیل می‌ کنند و این سیگنال‌ها به مغز ارسال می شوند. ضرر زیادتر به سلول‌های موئی، سبب کم شنوایی شدیدتر شده و احتیاج به مصرف سمعک های قوی تر است. بایست در دید داشت که ممحدودهیت‌های عملی در مقدار تثبیت سمعک نیز وجود دارد و در مواردی که گوش داخلی کاملا ضرر دیده باشد، حتی ارتعاشات صوتی بزرگ نیز به سیگنال عصبی تبدیل نمی‌شوند. در چنین مواردی، سمعک نمیتواند کارایی ضروری را داشته باشد.

  گونه های سمعک بر اساس ظاهر آن ها

  سمعک ها از دید ظاهر به پنج دسته تقسیم میشوند:

  سمعک های پشت گوشی: شامل الگو های سمعک های کوچک پشت گوشی (min BTE)، سمعک های معیار، سمعک های پشت گوشی قوی و خیلی قوی و سمعک های رسیور داخل کانال میشود.

  سمعک های داخل گوشی: در این دسته از سمعک ها، تمام بخش های سمعک داخل مجرای گوش قرار میگیرد. سمعک های داخل گوشی زیادتر برای مردم با کم شنوایی ملایم استفاده دارد. از گونه های آن میتوان به الگو های درون صدفه (ITE)، داخل کانال (ITC) و کاملا داخل کانال (CIC) ذکر کرد.

  سمعک های نامرئی: این دسته از سمعک ها، که به آن ها سمعک های مخفی داخل کانال (IIC) نیز میگویند، خیلی کوچک بوده و به نوع ای داخل مجرای گوش قرار میگیرند که به سادگی دیده نمیشوند.

  سمعک های جیبی: در این دسته از سمعک ها میکروفون و قطعات الکتریکی درون قطعه ای نصب شده که داخل جیب قرار می گیرد و گیرنده (رسیور) آن با سیم به سمعک وصل می شود و به وسیله قالب داخل گوش قرار می گیرد. این دسته از سمعک ها زیادتر برای مردم با کم شنوایی متوسط تا عمیق مورد مصرف قرار میگیرند.

  – سمعک های به صورت عینک: در این دسته از سمعک ها همه ی قسمت های سمعک داخل دسته عینک جاساز میشود. این سمعک ها زیادتر برای مردم با کم شنوایی کم تا متوسط مورد مصرف قرار میگیرند.

  تکنولوژی به کار رفته در سمعک ها

  سمعک ها عموما از سه قسمت اصلی میکروفون، تثبیت کننده و رسیور تشکیل میشوند اما مدار و تکنولوژی به کار رفته در آن ها خیلی متگونه است. سمعک ها از دید تکنولوژی خود به زیر گروه هایی تقسیم میشوند که جملهند از:

  – سمعک های آنالوگ: سمعک های آنالوگ را میتوان گفت ساده ترین گونه سمعک هستند. این سمعک ها نظیر بقیه الگو ها صدا را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده اما در مرحله بعد به آمپلی فایر میفرستند. سمعک های آنالوگ دارای دکمه ی مرتب کردن صدا بوده و قابلیت مرتب کردن زیر و بمی صدا را دارند اما فقط یک بار میتوان آن ها را مرتب کردن کرد.

  – سمعک های قابل برنامه ریزی: این سمعک ها اندکی پیشرفته تر از سمعک های آنالوگ هستند و همان نوع که از اسم آن نمایانست قابل برنامه ریزی مجدد هستند، به همین دلیل قیمت بالا تری دارند.

  – سمعک های دیجیتالی: این دسته از سمعک ها با کامپیوتر برنامه ریزی میشوند. سمعک های دیجیتالی افزون بر سه بخش اصلی گفته شده، یک بخش مدار پردازشی نیز دارند که دارای تعدادی باند و کانال است. هر چه پردازنده پیشرفته تر باشد، باند و کانال های زیادتری دارد. این سمعک ها قابل مرتب کردن توسط پزشک کارشناس بوده ، به نوع ای که مورد خوشنودی شخص مصرف کننده باشد.

  – سمعک های هوشمند: سمعک های هوشمند گونهی سمعک دیجیتال پیشرفته محسوب میشوند که میتوانند خود را با محیط اطراف تطبیق دهند. این سمعک ها با ردیاب سیگنالی، شخص گوینده را در محیط جست و جو کرده و صدا را به مناسبترین شکل تثبیت میکنند. همینطور جدا از قابلیت برنامه ریزی با کامپیوتر و کانال ها و باند ها، صدا های اضافه محیط را حذف کرده و صدایی واضح برای شخص کم شنوا تولید میکنند.

  – سمعک های بلوتوث دار: سمعک های بلوتوث دار و همینطور سمعک های وایرلس جدید ترین و پیشرفته ترین گونه موجود در بازار هستند. این سمعک ها نظیر گوش طبیعی عمل کرده و هم وقت رابطه بین دو گوشی سمعک را هماهنگ میکنند. افزون بر این، این سمعک ها میتوانند به تلفن همراه یا تلویزیون متصل شده و از این طریق صدا ها را گرفتن کنند.

  سمعک های ضد آب و مقاوم در برابر گرد و خاک

  آب یکی از دشمنان سمعک است و در جاهایی نظیر حمام و استخر بایست آن را خارج کرد. حال میتوان پرسید آیا سمعک هایی وجود دارند که کاملا ضد آب باشند؟ بایست گفت خیر. تا کنون سمعک کاملا ضد آب ساخته نشده. در سال ۲۰۱۳ شرکت زیمنس یک محصول ناموفق در این زمینه داشت اما در به تازگی شرکت های تولید کننده سمعک، الگو های ضد آب و گرد و خاک تولید کرده اند که مقاومت نسبتا مناسبی در برابر این مواد دارند.

  قیمت سمعک و فاکتور های اثرگذار بر قیمت سمعک

  فاکتور های متعددی بر قیمت سمعک اثرگذار است که در دنباله به آنان ذکر خواهیم کرد. یکی از فاکتور های اثرگذار بر قیمت سمعک تکنولوژی به کار رفته در آن است که تکنولوژی های به کار رفته در سمعک در بالا به طور مفصل شرح داده شده است. واضح است که هر چه تکنولوژی های به کار رفته در آنان جدیدتر و پیچیده تر باشد قیمت سمعک بالاتر است.

  یکی دیگر از فاکتور های اثرگذار بر قیمت سمعک، جنس بدنه آن است. اگر سمعک یک یا دو عدد باشد نیز بر قیمت آن اثر بیشتری دارد. مقدار و گونه کم شنوایی، سن و روش زندگی شخص، گارانتی، برند سمعک و مصرف یک یا دو سمعک اثر بیشتری بر انتخاب سمعک خوب دارند. البته بایست در دید داشته باشید که هر چه سمعک گران تر باشد لزوما خوب تر نیست.

  اما به طور کلی می توان می توان گفت که شرکت های سازنده تعیین کننده قیمت نهایی سمعک هستند و از آنجایی که تگونه بیشتر الگو ها و شرکت های تولید کننده سمعک بیشتر است تگونه قیمتی نیز بالاتر است و شما زمان خرید بایست قیمت گونه های سمعک تولید شده توسط شرکت های متفاوت را استعلام نمایید.

  با توجه به مطالب مطرح شده در بالا شاید انتخاب سمعک خوب با قیمت خوب کار آسانی نباشد. از این رو کلینیک شنوایی سمعک اشراق با بهره گیری از جدید ترین ابزار ها، انجام تست های تخصصی و مشاوره رایگان، شما را در انتخاب مناسبترین سمعک با خوب ترین قیمت همراهی میکند.

  چرا کلینیک شنوایی سمعک اشراق؟

  کلینیک شنوایی سمعک اشراق به منظور خوب شدن ارائه خدمات به مشتریان خود و مردم کم شنوا با بیشتر بیمه های معالجه ای در این زمینه همکاریهای ضروری را دارد. از مزایای دیگر این مجموعه میتوان به بهره مندی از ۶ ماه تا ۲ سال باطری سمعک رایگان، مرتب کردن دقیق گونه های سمعک ها با مصرف دستگاه های پیشرفته و مدرن، تعویض سمعک های کهنه و قدیمی با سمعک های جدید و پیشرفته، مرتب کردنات دوره ای سمعک به صورت رایگان و خیلیی موارد دیگر ذکر کرد. شعبات کلینیک شنوایی سمعک اشراق در تهران (شرق، شمال شرق، پیروزی، تهران پارس، غرب)، کرج و رشت مهیا خدمات رسانی به شما میباشند. برای اطلاعات زیادتر و اطلاع از شرکت های طرف قرارداد میتوانید به وب سایت ما رجوع نمایید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب فاکتور های اثربخش بر قیمت سمعک | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 144
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه