در انتخاب جراح بینی خود دقت نمایید | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 25 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • در انتخاب جراح بینی خود دقت نمایید | مجله سلامت یاثار
 • در انتخاب جراح بینی خود دقت نمایید | مجله سلامت یاثار


  هدف از انجام عمل جراحی زیبایی بینی، به دست آوردن فرم ظاهری مناسبتر و هماهنگ تر با دیگر اجزای صورت و همینطور خوب شدن کارکرد تنفسی بینی می باشد.

  ایران یکی از کشورهایی است که دارای بالاترین آمارهای انجام عمل رینوپلاستی می باشد و سالانه مردم بیشتری در کشور تحت این عمل جراحی قرار می گیرند.

  البته حاذق بودن جراحان ایرانی و تبحر آن ها سبب شده که افزون بر رجوع کننده های داخلی، مردمی از خارج از کشور به منظور انجام عمل جراحی پلاستیک بینی، به کارشناسان داخلی رجوع کنند.

  بینی به عنوان یکی از اعضای ظاهری صورت، افزون بر اثری که در زیبایی ظاهری انسان ها دارد، کارکردی باارزش و حیاتی در جسم را نیز دارا می باشد.

  در صورتی که فرم بینی به شکلی باشد که عملکرد تنفسی انسان گرفتار اخلال شود، مسائل بیشتری برای انسان به وجود می آید. گاهی افزون بر مسائل ظاهری بینی، مسائل دیگری از جمله پولیپ بینی، انحراف تیغه سپتوم بینی، بزرگی شاخک بینی قادراست در کارکرد تنفسی بینی ایجاد اخلال کند. از طریق عمل جراحی بینی افزون بر ایجاد زیبایی ظاهری بینی می توان، این دست از مسائل تنفسی را نیز برطرف کردن کرد. در حقیقت به بیان مناسبتر بایست گفت در بعضی از زمان ها عمل جراحی بینی افزون بر کاربردهای زیبایی قادراست عملکرد معالجه ای هم داشته باشد.

  پس یکی از باارزش ترین ارکان ها در ارتباط با تجربه عمل جراحی بینی موفق، حفظ اثر تنفسی بینی است.

  زیبایی هر عضو صورت، در کنار زیبایی اجزای دیگر، معنا می یابد. به این صورت که فرم هر قسمت از چهره، بایست با دیگر اجزا هماهنگ باشد.

  مثلا اگر دیگر اجزای صورت، درشت باشند، دارا بودن یک بینی خیلی کوچک و عروسکی، فرمی نازیبا به صورت خواهد قسمتید. یا آنکه با توجه به بزرگ تر بودن اعضای صورت آقایان، استانداردهای زیبایی برای صورت آن ها مختلف از خانم ها است.

  برای آن که ماحصل نتیجه از عمل بینی، به صورت مطلوب باشد و زیبایی مردم را تامین کند، ضروری است که اندازه بینی با دیگر اجزای صورت تناسب داشته باشد و زاویه نوک آن نیز به اندازه باشد. معیارهای اندازه زاویه نوک بینی و مقدار فاصله آن با دهان، برای خانم ها و آقایان مختلف است. در بعضی از موارد عمل های هموقت جراحی بینی ، پروتز نوع و چانه با هم اتفاق می افتد.

  گونه های شیوه های عمل جراحی بینی

  جراحی پلاستیک بینی، عموما به دو روش باز و بسته انجام می پذیرد.

  عمل باز بینی

  در این روش از رینوپلاستی، از بین سوراخ های بینی یک شکاف ایجاد می شود و سپس پوست از اسکلت بینی به راحتی بلند می شود. در عمل باز بینی، جراح دسترسی و نظر زیادتری دارد و بنابراین تغییرات زیادتری را قادراست ایجاد کند.

  عمل بسته بینی

  در این روش، برش هایی از داخل بینی ایجاد می شود و جراح نظر و دسترسی کمتری دارد. اما طول مدت وقت عمل بسته بینی کمتر است و پس از عمل تورم کمتری ایجاد خواهد شد.

  هیچ کدام از این دو شیوه جراحی پلاستیک بینی، بر شیوه دیگر، ارجحیت ندارند و با توجه به احتیاج مریض و صلاحدید دکتر، برای جراحی شیوه خوبت تر انتخاب خواهد شد.

  فاکتور های اثربخش در کیفیت عمل جراحی بینی

  جنس پوست و مقدار نازکی و ضخامت آن یکی از اصلی ترین اثر ها در حصول نتیجه نهایی از عمل بینی ایفا خواهد کرد.

  هر چه پوست، نازک تر باشد، عمل بینی آسان تر و نتیجه قسمت تر خواهد بود. بینی هایی که پوست خیلی ضخیم با غدد چربی بیشتر داشته باشند، عمل شان سختتر است و تغییراتی که می توان روی آن ها ایجاد کرد، نسبت به بینی های دارای پوست نازک، ممحدودهتر است.

  در اصطلاح عامه، همواره به بینی هایی که پوست ضخیم تری داشته باشند، بینی گوشتی می گویند و بینی هایی که پوست نازک تری داشته باشند، استخوانی ندلگرمیه می شوند. هر چند که این اصطلاحات، مبنای چندانی در علم دکتری ندارند ولی در دنباله این یادداشت به ارائه توضیحاتی درباره هر کدام از این عمل ها، خواهیم پرداخت.

  عمل جراحی بینی گوشتی

  همان طور که گفته شد، نمایانه اصلی بینی های گوشتی، آن است که پوست ضخیم تری نسبت به بینی های استخوانی دارند. از سوی دیگر، غضروف بینی های گوشتی، ضعیف می باشد. در عمل جراحی بینی گوشتی، دکتر جراح، با اصلاح مسائل استخوان و تثبیت غضروف بینی، تغییرات ضروری را ایجاد، خواهد کرد.

  عمل جراحی بینی استخوانی

  همواره بینی های استخوانی را با یک یا چند تا از خصوصیت های زیر می شناسند:

  پوست نازک، وجود قوز و یا انحنا روی استخوان، استحکام بالای ناحیه غضروفی، نازک بودن لایه های چربی، باریک بودن استخوان و کوچک بودن پره های بینی

  از طریق عمل بینی استخوانی می توان انحراف تیغه سپتوم بینی، جای عدم موفقیتگی، قوز، انحنا و دیگر مسائل آن را برطرف کردن نمود.

  نحوه عمل بینی

  • ایجاد بی حسیمحلی و یا بیهوشی

  با توجه به مقدار پیچیدگی عمل و صلاحدید جراح با توجه به شناختش از خصوصیت های مریضی که قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرد، یا بی حسیمحلی انجام می پذیرد و یا بیهوشی کامل

  • ایجاد برش

  با توجه به آناتومی بینی و اصلاحاتی که قرار است بروی بینی به وجود بیاید جراح برش های مورد احتیاج را ایجاد می کند و همینطور، باتوجه به باز یا بسته بودن عمل بینی، گونه برش مختلف خواهد بود.

  • ایجاد تغییرات در ساختار بینی

  فرم بینی چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ مسائل تنفسی در این مرحله اصلاح می گردد و تغییرات ضروری بر روی آن، انجام خواهد شد.

  • بستن برشی که در ابتدای عمل، ایجاد شده بود

  پس از اعمال تغییرات و اصلاحات لازم، پوست بینی به سر جای اصلی اش باز خواهد گشت و برش ایجاد شده از طریق بخیه بسته خواهد شد. بخیه ها به نحوی زده خواهند شد که تقریبا جای آن ها دیده نشود.

  پیامد عمل بینی

  همه ی عمل های جراحی، همراه با خود پیامدهای را به طور قطع به دنبال خواهند داشت. عمل رینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما بیشتر پیامد عمل بینی مزمانی هستند و با رعایت نکات، شاهد برطرف کردن و بهبودی آن ها می باشیم. البته مقدار تبحر و حاذق بودن دکتر جراح نیز بر نتیجه عمل، اثر شگرفی دارد.

  پیامد احتمالی بینی

  • خونریزی پس از عمل
  • نا متقارن شدن سوراخ های بینی
  • بروز عفونت
  • صدمه دیدن بعضی از بافت های عمقی
  • بی حسی و کرختی در پوست بینی
  • کوچک شدن بیش از اندازه سوراخ های بینی
  • کبودی
  • تورم
  • قرمز شدن چشم و پوست
  • احساس درد به مدت یک هفته در ناحیه بینی

  البته پیامد شایع عمل بینی، مزمانی اند و با پیشنهاد های دکتری، قابل برطرف کردن می باشند.

  در حقیقت خیلیی از پیامد عمل جراحی بینی که زیاد مدت می باشند بر تاثیر عدم تجربه و مهارت به اندازه جراح بوجود می آیند. اگر جراح شما، از مهارت به اندازه برخوردار است، احتیاجی به بی قراری در ارتباط با بروز بعضی از مسائل نیست. چرا که خیلیی از آن ها به زودی از بین خواهند رفت و بعضی دیگر نیز اصلا از جمله کم شدن بویایی، خونریزی، نامتناسب شدن فرم بینی، کرختی پوست، ضرر دیدن بافت های عمقی و عفونت هرگز رخ نخواهند داد.

  برای انتخاب جراح خوب برای عمل های زیبایی صورت و جسم می توانید به سایت انجمن جراحان پلاستیک ایران از لینک زیر رجوع نمایید.

  http://ispas.ir


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب در انتخاب جراح بینی خود دقت نمایید | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 161
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه