مناسبترین شیوه مسواک زدن - چگونه مسواک بزنیم؟ آیا نخ دندان سودمند است؟ | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 13 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • مناسبترین شیوه مسواک زدن - چگونه مسواک بزنیم؟ آیا نخ دندان سودمند است؟ | مجله سلامت یاثار
 • مناسبترین شیوه مسواک زدن - چگونه مسواک بزنیم؟ آیا نخ دندان سودمند است؟ | مجله سلامت یاثار  تحقیقات جدید نشان می‌دهد که دانشمندان و کمپانیهای تولید خمیر دندان و انستیتوهای دنداندکتری در مورد اینکه مناسبترین شیوه مسواک زدن چیست با هم به توافق نرسیده‌اند.

  مقاله‌ای که در ژورنال British Dental به چاب رسید نگاهی به توصیهات متفاوتی می‌اندازد که از سوی کمپانیهای تولید خمیر دندان و انستیتوهای دنداندکتری از ۱۰ کشور متفاوت ارائه شده‌اند. آنان به ممحدودهه متفاوتی از توصیهات در مورد نحوه درست مسواک زدن، وقت خوب آن و تعداد دفعات تکرار آن در طول روز برخورده‌اند.

  پژوهشگران به هیچ نوع توافق روشنی بین این منابع متفاوت نرسیده‌اند و این عدم توافق بین این شرکتها در مورد شیوه درست مسواک زدن بی قرار کننده است.

  اوبری شیهام پروفسور بازنشسته تندرستی عمومی دندان و نویسنده مقاله می‌گوید

  ” اگر مردم از انستیتو دنداندکتری یک سخن بشنوند و از شرکتهای تولید خمیر دندان سخن دیگر و کمپانیهای تولید مسواک هم حرف خودشان را بزنند، این تمام تناقض در گفتار آنان را گیج خواهد کرد و نمی‌توانند بفهمند که مناسبترین شیوه مسواک زدن چیست. در این مطالعه ما به عدم همبستگی غیر قابل قبول منابع متفاوت پی بردیم”.

  انستیتوهای دنداندکتری ضروری است که در مورد مناسبترین شیوه مسواک زدن با هم به توافق برسند. مطلب بی قرار کننده این است که روشهای توصیه شده این شرکتها نظیر آن روشهایی نیست که در کتابهای دنداندکتری آمده‌اند. مدارکی هم دال بر اینکه روشهای پیچیده مسواک زدن مناسبتر از روشهای ساده هستند وجود ندارد.

  پیشنهاد پروفسور شیهام این است “با حرکات افقی ساده و با حفظ کردن مسواک در وضعیت ۴۵ درجه دندآنانیتان را مسواک بزنید. از مسواک زدن شدید دندآنان پرهیز نمایید و مسواک را نظیر یک مداد در دستتان نگه دارید. این شیوه ساده در حفظ تندرستی لثه‌ها خیلی اثربخش است”.

  مطلب ظریفی در مسواک زدن بعد از میل کردن شیرینی و آشامیدنیهای شیرین وجود دارد. تقریبا ۲ دقیقه وقت ضروری است تا باکتریهای موجود در خوراکی اسید تولید کنند. درنتیجه اگر شما چندین دقیقه بعد از میل کردن شیرینی مسواک بزنید اسید از قبل مینای دندان شما را خراب کرده است.

  توصیهات بحث برانگیزی که از سوی شرکتها و سازمآنانی متفاوت مطرح شده است احتیاج به تحقیق در مورد کارآمد بودن روشهای متفاوت مسواک زدن را الزامی می‌کند.

  در حال حاضر پیشنهاد کارشناسان در ” پایه علمی اموزش تندرستی دندان” این است که شیوه ساده مسواک دندان خیلی آسان بوده و دیگر احتیاجی به یادگیری و مصرف روشهای پیچیده مسواک زدن نیست.

  دنداندکتر پزشک جان وین رایت استاد راهنمای مقاله می‌گوید” تعداد خیلی بیشتری از توصیهاتی که در این مورد ارائه شده‌اند دراثر فقدان مدارک استوار دال بر مزیت یک شیوه بر روشهای دیگر است.

  پیشنهاد من به بیمارانم در مورد مسواک زدن این است که زیادتر روی نقاطی تمرکز کنند که احتمال جمع شدنپلاکها در آن بخش ها زیادتر است- همواره محل تلاقی دندان و لثه- و از حرکات آرام برای مسواک زدن مصرف کنند”.

  مرتباً از من در مورد اینکه چرا روشی را که من به بیمارانم می‌گویم با روشی که دنداندکتران دیگر به آنان گفته‌اند فرق دارد سوال می‌شود.

  چیزی که من احساس می‌کنم ما به آن احتیاج داریم تحقیق در مورد آسانترین، اثربخشترین و ایمن ترین شیوه مسواک زدن است.

  در حال حاضر نه تنها ما دنداندکتران بلکه انستیتوها و شرکتهای دنداندکتری در سرتاسر جهان روشهای متفاوتی را به مردم آموزش می‌دهند که این خود نه تنها گیج کننده است بلکه اطمینان و اعتماد مردم را در این حرفه به طور کلی از بین خواهد برد.

  برای کاری که مردم در طول روز دو بار آن را انجام می‌دهند انتظار این است که دنداندکتران پیشنهاد‌ها و توصیهات روشنی را به مردم ارائه دهند.

  همینطور بخوانید: سفید کردن دندان های زرد

  نخ دندان برای دندان‌های حساس مناسب است یا بد؟

  نخ کشیدن دندان قسمت باارزشی از بهداشت مرتب دهانی‌تان است. رابطه مستقیمی میان عدم مصرف نخ دندان و دچار به مریضی‌های لثه وجود دارد. مواظبت‌های ناکافی و ناخوب دهانی نظیر درست و مرتب مسواک نزدن ، استوار مسواک زدن با برس زبر و خشن و نخ نکشیدن قادراست به مرور وقت سبب تشکیل پلاک و جرم روی دندان شود و همین مریضی لثه را دربر دارد و سبب تحلیل رفتن لثه می‌شود.

  تحلیل و عقب رفتن خط لثه ، عاج دندان را مشخص کرده و دندان را حساس می‌کند. زمانی این اتفاق بیفتد ، این احتمال وجود دارد که دندان پس از نخ کشیدن ضرر ببیند. حرکت عقب و جلو رفتن نخ دندان حسایست دندان را هم زیادتر می‌کند.

  جرم ، به‌طور اشتباه ، حسی از پوشش دادن به عاج مشخص شده می‌دهد. اگر عادت به نخ کشیدن ندارید و قصد دارید این عادت را آغاز نمایید ، طبیعی است که تا چند روز حساسیتی در دندان‌های‌تان داشته باشید چون تمیز کردن قسمت درونی دندان و لثه سبب می‌شود بخشی که تا پیش از این مخفی بوده اکنون آشکار شود.

  شاید وسوسه شوید که دیگر نخ نکشید اما در حقیقت ، نخ کشیدن دندان ، قادراست جرم را از نواحی بین دندانی و زیر خط لثه بردارد و لثه‌ را تثبیت کرده و استحکام لثه را برایمراقبت از دندان و پوشش دادن عاج آشکار زیادتر کند.

  نخ کشیدن دندان گوشه‌های دهان را که مسواک به آن‌جا دسترسی ندارد تمیز کرده و از مریضی لثه به این طریق هم جلوگیری می‌کند. مصرف مداوم از نخ دندان ، سبب از دست دادن حساسیت در دندانی می‌شود که حساسیتش به‌خاطر عقب‌نشینی لثه بوده است.

  زمانی از نخ دندان مصرف می‌نمایید ، به آرامی آن‌را دور پایه هر دندان خمیده نمایید و مطمئن شوید که زیر خط لثه رفته اید. هرگز با عجله و شدید این‌کار را ننمایید چون امکان پذیر است به بافت ظریف لثه ضرر زده و پاره‌اش نمایید.

  یادتان باشدتلاش نمایید بطور منظم به دندان دکتری رجوع نمایید و از تندرستی دهان و دندان خود مطمئن شوید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب مناسبترین شیوه مسواک زدن - چگونه مسواک بزنیم؟ آیا نخ دندان سودمند است؟ | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 135
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه